exceptio illegalis v upravnem postopku
Sentenca
Upravni organi v načelu niso pristojni za presojo zakonitosti podzakonskih aktov (exceptio illegalis), vendar morajo v primerih očitne nezakonitosti podzakonskega predpisa, zlasti če je o neobstoju zakonske podlage za določeno normo že odločilo Ustavno sodišče RS, to določbo pri odločanju izjemoma prezreti. Takšna izjema je dopustna, kadar podzakonski akt nima več veljavne zakonske podlage, zaradi česar bi njegova uporaba pomenila kršitev načela zakonitosti v upravnem postopku.
Iz posameznih sodb
-
Sodišče je dopustilo uporabo instituta exceptio illegalis pri odmeri nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča, ker je bila določba občinskega odloka, ki je podeljevala oprostitev, v nasprotju z razveljavljeno določbo ZSZ/84.
UPRS Sodba II U 362/2022-10 — Upravno sodišče
Pravna podlaga: ZSZ · 59. člen -
Sodišče je v konkretnem primeru ugotovilo, da je občinski odlok nezakonit, ker je za postavitev oglaševalnih objektov na zasebnih zemljiščih zahteval soglasje občine brez vnaprej določenih pogojev, s čimer je občina nedopustno posegla v vsebino prostorskega akta.
sodba I U 920/2010 — Upravno sodišče