koriščenje letnega dopusta
Sentenca
Delodajalec lahko v primeru nujnih potreb delovnega procesa zahteva prekinitev že odobrenega letnega dopusta, vendar mora biti delavcu o tem podano jasno in pravočasno obvestilo. Pravica delodajalca do prekinitve dopusta ni absolutna in je omejena z načelom sorazmernosti ter odsotnostjo neprimernih okoliščin na strani delavca. Če je delavec v času predvidenega dopusta v bolniškem staležu, se koriščenje dopusta ustrezno zamakne, delodajalec pa nima pravice zahtevati prekinitve dopusta, ki dejansko še ni bil nastopljen.
Iz posameznih sodb
-
Sodišče je presodilo, da je bila izredna odpoved utemeljena, ker delavec po zaključku bolniškega staleža ni sporočil svoje odsotnosti in je samovoljno podaljšal odsotnost z dela.
VDSS sodba Pdp 1221/2010 — Višje delovno in socialno sodišče
-
Sodišče je presodilo, da delodajalec, ki delavcu naloži delo le do določenega datuma, ne da bi izrecno zavrnil preostanek vloge za dopust, delavcu neupravičeno očita neopravičen izostanek.
VDS sodba Pdp 1123/2003 — Višje delovno in socialno sodišče
-
Sodišče je presojalo zakonitost prekinitve dopusta zaradi nujnih potreb pri pridobivanju ISO standarda, pri čemer je ugotovilo, da delavec med bolniškim staležem ni bil dolžan prekiniti dopusta na poziv delodajalca.
VDS sodba Pdp 249/98 — Višje delovno in socialno sodišče