ukrep odstranitve objekta
Sentenca
Inšpekcijski ukrep odstranitve objekta je dopusten, kadar investitor nadaljuje gradnjo kljub predhodno izdani odločbi o ustavitvi gradnje. Za zakonitost takšnega ukrepa ni odločilna trenutna gradbena faza objekta niti morebitni naknadni poskusi legalizacije v okviru postopkov za pridobitev lokacijskega dovoljenja, saj je bistvena kršitev inšpekcijske prepovedi nadaljevanja del (74. člen ZUN).
Iz posameznih sodb
-
Sodišče je presojalo zakonitost inšpekcijskega ukrepa odstranitve garaž, zgrajenih brez lokacijskega dovoljenja na zemljišču v lasti tretje osebe.
Sodba U 1048/94 — Vrhovno sodišče
-
V konkretnem primeru je bil ukrep odstranitve ograje utemeljen, ker tožeča stranka ni ravnala po predhodni ustavitveni odločbi in ni priglasila gradnje v predpisanem roku.
Sodba U 484/93-7 — Vrhovno sodišče
-
Sodišče je poudarilo, da dejstvo, da je objekt v tretji gradbeni fazi ali znotraj gabaritov lokacijskega dovoljenja, ne preprečuje izdaje odločbe o odstranitvi, če je bila gradnja nadaljevana po izdaji ustavitvene odločbe.
Sodba U 362/93-7 — Vrhovno sodišče
-
Sodišče je potrdilo, da je bila odločba o odstranitvi utemeljena, ker je inšpektorat ugotovil nadaljevanje gradbenih del po izdani odločbi o ustavitvi del, čeprav je investitor naknadno zaprosil za lokacijsko dovoljenje.
Sodba U 234/93 — Vrhovno sodišče
-
V obravnavanem primeru je bila odstranitev objekta utemeljena z gradnjo na območju kmetijskih zemljišč, kjer prostorski akti gradnje niso dopuščali.
Sodba U 591/92-7 — Vrhovno sodišče