ustavitev izvršbe na plačo
Sentenca
Izvršba na plačo in druge stalne prejemke se po zakonu ustavi, če dolžnik v obdobju enega leta po prejemu sklepa o izvršbi pri dolžnikovem dolžniku ni prejel nobenih rubljivih prejemkov. Dolžnikov dolžnik je dolžan o tem dejstvu nemudoma obvestiti sodišče, na podlagi česar sodišče izda sklep o ustavitvi izvršbe na ta predmet (133.a člen ZIZ).
Iz posameznih sodb
-
Sodišče je poudarilo, da mora biti poziv delodajalcu za podajo podatkov o rubljivosti prejemkov časovno jasno opredeljen, sicer je odgovor delodajalca nepopoln, dejansko stanje pa nepopolno ugotovljeno.
VSM Sklep I Ip 79/2024 — Višje sodišče v Mariboru
-
Sodišče je izvršbo ustavilo, ker v uradnih evidencah ni bilo podatka o zaposlitvi dolžnice v Sloveniji; trditev upnice o zaposlitvi v tujini ne prepreči ustavitve, saj slovensko sodišče ni pristojno za izvršbo na plačo pri tujem delodajalcu.
VSC Sklep I Ip 43/2021 — Višje sodišče v Celju
-
Sodišče prve stopnje je izvršbo na plačo neupravičeno ustavilo, ker ni zadostno preverilo dolžnikovih prihodkov in možnosti bodoče izvršbe.
VSL Sklep II Ip 3753/2017 — Višje sodišče v Ljubljani