vlaganja v nepremičnino v lasti tretjega
Sentenca
Če graditelj s soglasjem lastnika nepremičnine izboljša zgradbo, na nepremičnini ne pridobi lastninske pravice, temveč ima obligacijski zahtevek do lastnika za povrnitev tistega, za kar je bil lastnik nepremičnine obogaten (48. člen SPZ). Zahtevek se presoja po pravilih o neupravičeni obogatitvi (190. člen OZ), pri čemer je obseg povračila omejen na povečano vrednost nepremičnine, ki ustreza dejanskemu prispevku graditelja.
Iz posameznih sodb
-
Tožnik je zahteval plačilo zaradi vlaganj v nepremičnino, pri čemer je sodišče neutemeljeno zavrnilo izvedbo dokaza z izvedencem gradbene stroke, ki je ključen za ugotavljanje obsega obogatitve.
VSM Sklep I Cp 610/2025 — Višje sodišče v Mariboru
-
Sodišče je štelo, da je soglasje lastnice za vlaganja veljalo tudi za partnerja njene hčere, saj je z njim živela v zunajzakonski skupnosti.
VSL sodba I Cp 1764/2014 — Višje sodišče v Ljubljani