vstop v najemno razmerje po smrti najemnika

Sentenca

Po smrti najemnika je lastnik dolžan skleniti najemno pogodbo z zakoncem, osebo v zunajzakonski skupnosti ali ožjim družinskim članom, ki je bil v najemni pogodbi naveden kot uporabnik stanovanja, pod pogojem, da je z najemnikom dejansko živel v stanovanju (56. člen SZ). Lastnik pa te dolžnosti nima, če so podani krivdni odpovedni razlogi na strani družinskega člana (53. člen SZ) ali če ta oseba že ima v lasti drugo primerno stanovanje, saj se v teh primerih smiselno uporabljajo omejitve glede pravice do stanovanja (148. člen SZ).

Iz posameznih sodb

  • Sodišče je poudarilo, da lastništvo drugega primernega stanovanja predstavlja razlog za odklonitev sklenitve najemne pogodbe tudi z ožjim družinskim članom, ki je stanovanje uporabljal skupaj z najemnikom.

    VSL sklep I Cp 1418/04 — Višje sodišče v Ljubljani

  • Sodišče je poudarilo, da zgolj formalna navedba osebe v najemni pogodbi ne zadošča za vstop v najemno razmerje, če oseba stanovanja dejansko ni uporabljala.

    Sodba in sklep II Ips 369/99 — Vrhovno sodišče

Viri