Spletni seminar: Praktični primeri vpliva energetske krize na javna in zasebna podjetja
Kot veste, je bil nedavno sprejet Zakon o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize poleg subvencioniranja cen elektrike, plina in pare vladni zakonski predlog predvideva še shemi za subvencioniranje skrajšanega delovnega časa in čakanja na delo za ohranjanje delovnih mest v primeru resnih težav z energetsko oskrbo ter ukrepe za zagotavljanje likvidnosti podjetij.
Del sredstev za ukrepe pomoči ob energetski draginji bo država zagotovila s pobiranjem presežnih prihodkov, in sicer bodo prihodki od prodaje elektrike, proizvedene in prodane na veleprodajnem trgu v Sloveniji, ki bodo v obdobju od 1. decembra 2022 do 31. decembra 2023 presegali 180 evrov na MWh, pripadli državnemu proračunu. Med izjemami bo proizvodnja iz zemeljskega plina ter iz naprav, ki so sicer deležne podpore države, ne pa tudi proizvodnja elektrike iz lignita (tega kopljejo v Velenju), kot je bilo sprva predvideno. Bo pa pri tej meja postavljena pri 230 evrih na megavatno uro. Zakon med drugim daje še podlago, da bo vlada določila odškodnino dobaviteljem elektrike, plina ali toplote, ki morajo končnim odjemalcem te energente od 1. septembra dobavljati po reguliranih cenah, regulacija pa bo veljala do konca 2023.
Podrobneje bodo to vsebino določale ustrezne uredbe, ki so že v pripravi; kako pa naj vse to, ter druge spremembe energetske zakonodaje v zadnjem času, navigira povprečen uporabnik energentov, naj bo državni ali zasebni?
Vse to lahko izveste na predmetnem seminarju; in to zgolj na praktičnih primerih dejanskega poslovanja podjetja.
Na izobraževanju bodo predstavljene tudi najnovejše tako pravne kot praktične spremembe energetske zakonodaje, ki se uvajajo zaradi volatilnosti energetskega trga tako na evropski kot na slovenski ravni; od večjih paketov, kot je REPowerEU do najnovejših udejanjenih in predlaganih slovenskih nacionalnih ukrepov (energetski dodatki, omejitve cen, nižji DDV..).
Pri vsakem od ukrepov bo predstavljeno, kako lahko tako posamezniki, javna uprava ter zasebna podjetja najbolje zavarujete sebe in svoje interese ter minimizirate vpliv energetske krize preko pametnega pristopa pri izkoriščanju opcij, ki so vam na voljo; tudi tistih, za katere sploh niste vedeli, da obstajajo.
Predstavljene bodo tudi morebitne nevarnosti vsakega od ukrepov ter praktične napovedi, ki jih omenjajo najvišji energetski strokovnjaki.
Ker se mora pravo vedno gibati med normativnostjo in dejanskostjo, ter torej spremljati tehnične napredke in siceršnje potrebe družbe, je potrebno teoretske pravne rešitve evropskih zakonodajalcev preveriti iz praktičnega vidika.
Seminarja se bo udeležil tudi poseben gost, ki bo odgovarjal na vaša vprašanja. Gost bo vrhunski energetski strokovnjak dr. Viktor Vračar, nekdanji generalni direktor HSE, d.o.o. (Holding Slovenske elektrarne), direktor Termoelektrarne Šoštanj.
9.00 – 9.45
Praktični primer podaljšanja pogodbe o dobavi električne energije po nižji ceni na podlagi nove zakonodaje (za javna ter zasebna podjetja)
9.45 – 10.00 Odmor
10.00 – 10.45
Energetska optimizacija podjetja; pravni vidiki ter pasti (primer na praktičnem modelu poslovanja konkretnega podjetja) ter vprašanje resnične cena elektrike; ali je zakup smiseln, ter ali se bo elektrika cenila
10.45 – 11.00 Odmor
11.00 – 11.30
Dr. Viktor Vračar; praktični vidiki energetske prihodnosti Slovenije
11.30 – 11.45
Vprašanja
Vljudno vabljeni!
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik