Portal TFL

TFL Vsebine / Odločbe Upravnega sodišča

UPRS Sodba I U 87/2022-42 - denacionalizacija - dejanska vzajemnost - upravičenec do denacionalizacije - višina odškodnine - omejitev višine odškodnine

ODDELEK
Upravni oddelek
DATUM ODLOČBE
20.9.2023
OPRAVILNA ŠTEVILKA
UPRS Sodba I U 87/2022-42
INTERNA OZNAKA
UP00079171
SENAT, SODNIK
Irena Polak Remškar
INSTITUT VSRS
denacionalizacija - dejanska vzajemnost - upravičenec do denacionalizacije - višina odškodnine - omejitev višine odškodnine
PODROČJE VSRS
DENACIONALIZACIJA
IZREK
I. Tožbi se delno ugodi tako, da se 1. točka odločbe Ministrstva za okolje in prostor št. 490-28/2012/163 z dne 21. 12. 2021 odpravi za 27.729,50 DEM odškodnine, določene za del nepremičnine parc. št. 832/1 k. o. ..., tako da odškodnina za nepremičnine, naštete v točki 1. izreka izpodbijane odločbe, namesto 962.267,77 DEM, znaša 934.538,27 DEM in se zadeva v tem obsegu, tj. za odškodnino v višini 27.729,50 DEM za parc. št. 832/1 k. o. ..., vrne toženki v ponovni postopek.

II. V ostalem delu se tožba zavrne.

III. Zahteva za povračilo stroškov stranke z interesom se zavrne.
JEDRO
Po presoji sodišča iz ugotovitev toženke, ki jim tožnica konkretno ni ugovarjala, izhaja, da so tujci (in s tem tudi slovenski državljani) na Hrvaškem upravičeni do denacionalizacije premoženja. Iz ugotovitev toženke nadalje izhaja, da je vsebina ZN v bistvenem podobna določbam ZDen, s čimer se sodišče strinja. V upravnem spisu se nahaja tudi več odločitev, iz katerih izhaja, da je bilo premoženje v Republiki Hrvaški vrnjeno slovenskim državljanom. Pri tem se je tudi tožnica na naroku strinjala, da so pravice upravičencev glede aktivne legitimacije, denacionalizacije, vrste premoženja, oblike odškodnine in ostalih pogojev primerljive. Glede na vse navedeno je dejanska vzajemnost tudi po presoji sodišča izkazana in so hrvaški državljani v Sloveniji upravičenci do denacionalizacije.

Po presoji sodišča iz drugega odstavka 58. člena ZN nesporno izhaja, da omejitev velja za vse oblike podržavljenega premoženja, tj. da ZN določa, da noben upravičenec za celotno podržavljeno premoženje ne more prejeti več kot 3.700.000,00 kun. Sodišče pa se strinja s tožnico, da je treba pri razlagi pojma materialne vzajemnosti, ki jo ZDen v citiranem tretjem odstavku 9. člena zahteva za denacionalizacijo premoženja osebam, ki niso slovenski državljani, izhajati iz vsebinskih pogojev, pod katerimi lahko slovenski državljani v državi tujca pridobijo vrnjeno podržavljeno jim premoženje. Ti pogoji morajo biti enaki oziroma bistveno primerljivi ne samo glede upravičencev in oblike vračanja, ampak tudi glede višine odškodnine. Tako sodišče razume tudi obstoječo sodno prakso.10 Zato je treba to omejitev pri vračanju premoženja hrvaškim državljanom v Republiki Sloveniji upoštevati.

Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.

Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.

PRIJAVA

ŠE NISTE UPORABNIK PORTALA TFL?

Dobra novice! Portal TFL je za nove uporabnike pripravil poseben brezplačen dostop do vsebin portala Tax-FinLex, da ga lahko preizkusite. Brezplačna registracija vam omogoča:

  • Vpogled v 7 dokumentov
  • Prejemanje e-dnevnika Lex-Novice
  • Prejemanje e-tednika TFL Glasnik
Pripravljam TFL AI...
BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
x - Dialog title
dialog window