Starejši delavci so pomemben del delovne sile, saj združujejo bogate delovne izkušnje z modrostjo. Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) v Sloveniji zagotavlja posebno pravno zaščito za starejše delavce, s čimer spodbuja pravičnost in enakost na delovnem mestu.
Nemalokrat se – zmotno – zgodi, da starejše delavce enačimo z delavci pred upokojitvijo. Gre za kategoriji, ki med seboj nista povezani.
Po ZDR-1 starejši delavec izpolnjuje pogoje za to kategorijo kadar dopolni 55 let. Edini pogoj za pripad tej kategoriji je starost, kar ločuje starejše delavce od drugih kategorij zaposlenih. Na drugi strani se srečujemo tudi s kategorijo delavca pred upokojitvijo. Gre za zaposlenega, ki je dopolnil 58 let ali pa mu do izpolnitve pogojev za starostno upokojitev manjka do pet let pokojninske dobe.
Starejši delavec lahko sklene pogodbo o zaposlitvi oz. ima pravico, da začne delati s krajšim delovnim časom od polnega na istem ali drugem ustreznem delovnem mestu, če se delno upokoji. Poleg tega ZDR-1 starejšemu delavcu dodeljuje tudi pravico odkloniti nadurno delo.
Delavca pred upokojitvijo ZDR-1 ščiti pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi s strani delodajalca. Brez delavčevega pisnega soglasja mu delodajalec – razen v zakonsko določenih primerih – namreč ne sme odpovedati pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga, dokler delavec ne izpolni pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine.
Če povzamemo:
ZDR-1 starejšim delavcem zagotavlja določene dodatne pravice, ki jih druge kategorije zaposlenih praviloma ne uživajo. Ključne pravice starejših delavcev:
ZDR-1 določa tudi pravico do odpravnine ob upokojitvi[3]. Pri tem gre za finančno nadomestilo, namenjeno delavcem ob koncu njihove poklicne poti. Ta pravica je zakonsko določena in velja, če posebna določila v kolektivni pogodbi ne določajo drugače.
ZDR-1 odpravnino ob upokojitvi dodeljuje delavcu, ki izpolnjuje naslednje pogoje:
Tudi višina odpravnine je zakonsko določena in znaša dve povprečni mesečni plači v Republiki Sloveniji za pretekle tri mesece oz. dve povprečni mesečni plači delavca za pretekle tri mesece, če je to za delavca ugodneje.
Odpravnina ob upokojitvi je strogo enkratna pravica, kar pomeni, da jo delavec lahko prejme le enkrat, ne glede na morebitne kasnejše vnovične zaposlitve.
V primeru, da se delavec delno upokoji in pri istem delodajalcu sklene novo pogodbo za krajši delovni čas, ima pravico do sorazmernega dela odpravnine. Ta delež se izračuna glede na obseg delovnega časa, določenega v pogodbi o zaposlitvi.
Po ZDR-1 je “starejši delavec” pa tudi “delavec pred upokojitvijo” eden ključnih pojmov pri zaščiti pravic zaposlenih. S svojimi določbami ZDR-1 zagotavlja pravičnost in enakopravnost na delovnem mestu. S spoštovanjem teh zakonskih določil pa delodajalci ne le izpolnjujejo svoje pravne obveznosti, temveč tudi krepijo zaupanje med zaposlenimi in ustvarjajo pozitivno delovno okolje.
Opombe:
[1] 97. člen ZDR-1
[2] 114. člen ZDR-1
[3] 132. člen ZDR-1
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki