Zakon o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih (ZVDAGA) pomeni pravno ureditev celotnega področja elektronske hrambe, ki je z leti čedalje pomembnejše. Vse več organizacij želi hraniti svoje dokumente elektronsko, kar omogoča prihranek virov pri obvladovanju papirne dokumentacije, hkrati pa organizacije pričakujejo pravno veljavnost svojih elektronsko shranjenih dokumentov med hrambo. Revizorji so z rednimi pregledi elektronske hrambe zelo pomemben institut zagotavljanja varne in zakonsko skladne elektronske hrambe.
Varstvo gradiva je pomembno področje, ki se nanaša na zaščito in ohranjanje različnih vrst dokumentarnega gradiva; mednje se štejejo tudi pisni oziroma tiskani dokumenti, fotografije, filmi, avdio- in videoposnetki ter spletne strani. Cilj varstva gradiva je zagotoviti, da so dokumenti varni, ohranjeni in dostopni tako za sedanje kot tudi prihodnje generacije. Ena od ključnih dejavnosti na področju varstva gradiva je ustrezno shranjevanje in upravljanje gradiva. Dokumenti morajo biti hranjeni varno in primerno, tako da je zagotovljena njihova ohranjenost. Pomembno je, da so dokumenti ustrezno označeni in organizirani, da jih je mogoče enostavno najti in uporabiti. Drugo pomembno področje varstva gradiva je zagotavljanje dostopa do dokumentov za različne namene, kot so poslovi nameni, raziskovanje, izobraževanje, administrativni in pravni postopki ter drugo. Pri tem je pomembno upoštevati zakonske omejitve dostopa do nekaterih vrst dokumentov, kot so na primer osebni podatki in zaupne informacije.
Organizacijam lahko elektronska hramba gradiva prinese številne prednosti, kot so prihranek prostora, lažje iskanje in uporaba dokumentov, večja varnost in trajnost dokumentov ter možnost enostavnega varnostnega kopiranja, po drugi strani pa se pri hranjenju gradiva v elektronski obliki pojavljajo številni izzivi in vprašanja. Naj naštejemo nekaj pomembnejših:
Na področju hranjenja gradiva v elektronski obliki obstaja več standardov in smernic, ki pomagajo pri oblikovanju praks in politik za upravljanje gradiva. Med njimi so na primer standardi ISO 15489, ki določajo smernice za upravljanje gradiva, družina standardov ISO/IEC 27000, ki določa smernice za upravljanje informacijske varnosti, v Republiki Sloveniji pa je še posebej priljubljena specifikacija MOREQ, na kateri temeljijo tudi slovenska zakonodaja ter zahteve glede organizacije in upravljanja elektronske hrambe dokumentov.
Dokazna vrednost in pravna veljava e-dokumentov je bila v Republiki Sloveniji deloma urejena že v Zakonu o elektronskem poslovanju in elektronskem podpisu 1 (ZEPEP, 2004), vendar pa sta bila tako ta zakon kot tudi Zakon o arhivskem gradivu in arhivih 2 (ZAGA,1997) pomanjkljiva z vidika urejanja postopkov in pogojev hrambe elektronskih dokumentov. Danes so osnovna pravna podlaga e-hrambe v Sloveniji:
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki