Portal TFL

TFL Vsebine / TFLGlasnik

Modernizacija zakonodaje na področju konoplje za pospešitev raziskav in razvoja

O PUBLIKACIJI in AVTORJU
ŠTEVILKA in LETO IZDAJE
Bostjankoritnik
AVTOR
Boštjan Koritnik, univerzitetni diplomirani pravnik, raziskovalec in asistent na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani, podžupan Mestne občine Ljubljana
Datum
07.11.2023
Rubrika
Članki
Pravna podlaga
ni določena
Povezave
Podsistem TAX
Podsistem FIN
Podsistem LEX
Povzetek
Potencial dobička v svetovni legalni industriji konoplje postaja vse bolj očiten, saj vedno več držav modernizira svoje politike in predpise glede konoplje.
BESEDILO

Potencial dobička v svetovni legalni industriji konoplje postaja vse bolj očiten, [1] saj vedno več držav modernizira svoje politike in predpise glede konoplje. [2]

Po projekcijah vodilne mednarodne baze podatkov o podjetjih, ki se ukvarjajo s konopljo (BDSA), pričakujejo, da bo skupna svetovna prodaja legalne konoplje dosegla približno 36,7 milijarde dolarjev v letu 2023.

Drugo mednarodno analitično podjetje, New Frontier Data , je ocenilo, da se je leta 2020 skupna svetovna prodaje konoplje (legalna in nelegalna) povzpela na kar 415 milijard dolarjev. Ta znesek naj bi se do leta 2025 povečal na skoraj 500 milijard dolarjev.

Ker neurejeni (ali nelegalni) trg še vedno zaseda tako velik tržni delež, je jasno, da je nastajajoča legalna industrija konoplje še vedno v svojih začetnih razvojnih fazah. Pokazatelji na trgu nam tudi kažejo, da nekatera podjetja hitijo k ustvarjanju konopljinih izdelkov prihodnosti, tako za medicinsko uporabo kot za odrasle, da se zadovolji rastoče povpraševanje.

Slovenija je že uveljavljena kot mednarodno središče raziskav in razvoja za različne industrije, med drugim tudi za farmacevtsko industrijo. Enako kot je raziskovanje in razvoj za druge industrije izjemno koristno za slovensko gospodarstvo, bi lahko tovrstne koristi pridobivali tudi iz nastajajoče industrije konoplje.

Z nadaljnjim razvojem industrije konoplje bodo različne regije sveta postale logična mesta in lokacije za določene segmente te industrije. Zaradi svojega idealnega podnebja in stroškov dela bodo denimo južnoameriške države, kot je Kolumbija, zelo verjetno postale mednarodne voditeljice na področju gojenja, prav tako kot za te države to že velja glede drugih pridelkov. Vendar pa države, kjer se goji in proizvaja osnovne surovine, najverjetneje ne bodo primerne za raziskave in razvoj, ki sega širše od gojenja.

Slovenija že ima infrastrukturo, znanje in institucije, kot so univerze (nekateri menijo, da celo preveč njih), da bi lahko zasedla pomemben delež sektorja raziskav in razvoja konoplje. Na žalost pa trenutno pri nas (še?[3]) nimamo sodobnih politik in predpisov glede konoplje, ki so potrebni za ustvarjanje trdne podlage in pogojev za uspešno industrijo.

Vodilna mednarodna »konopljarska podjetja«, podjetniki in investitorji trenutno iščejo popolno rešitev, kje izvajati svoje raziskave in razvijati nove produkte ter storitve. Države, kot so Združene države Amerike, imajo kljub številnim naprednim spremembam še vedno premalo zakonodajno dodelano ureditev politik glede konoplje, kar onemogoča standardizacijo raziskav in razvoja, posledično pa tudi draži tovrstne storitve.

Če bi slovenska vlada našla pravo ravnotežje med spodbujanjem sektorjev raziskav in razvoja konoplje ter reševanjem družbenih skrbi v zvezi z modernizacijo zakonodaje, bi bile ekonomske koristi za Slovenijo znatne. V povezavi s tem je treba poudariti tudi oportunitetni strošek zamujene hitre modernizacije zakonodaje, saj Slovenija seveda ni edina država, ki ima potencial na tem področju. [4] Nasprotno, več drugih držav, med katerimi je tudi naša večna vzornica Nemčija, trenutno aktivno dela na modernizaciji svojih politik in predpisov z namenom postati vodilna destinacija za raziskave in razvoj v industriji konoplje.[5]



[1] Glej denimo Mrinalini Krishna: The Economic Benefits of Legalizing Marijuana, v: Investopedia, 30. april 2023.

[2] Glej denimo Jan Metelka in Dylan Kennett: The Czech government is planning a regulated cannabis market, v: Lexology, 25. april 2023, predvsem pa Catie Edmondson: Germany Takes Step Toward Legalizing Marijuana, v: The New York Times, 16. avgust 2023, in Boštjan Koritnik: V Nemčiji nov velik korak v smeri legalizacije konoplje, v: TFL Glasnik, št. 22/2023.

[3] Matic Gorenc: Legalizacija konoplje v Sloveniji, v: Mladina, 30. september 2022. Glej tudi Luka Volk: Popolne legalizacije konoplje v Sloveniji še ni na obzorju, v: Mladina, 28. april 2023.

[4] Glej denimo Jan Metelka in Dylan Kennett: The Czech government is planning a regulated cannabis market, v: Lexology, 25. april 2023.

[5] Glej Catie Edmondson: Germany Takes Step Toward Legalizing Marijuana, v: The New York Times, 16. avgust 2023, pa tudi Boštjan Koritnik: V Nemčiji nov velik korak v smeri legalizacije konoplje, v: TFL Glasnik, št. 22/2023.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
x - Dialog title
dialog window