Portal TFL

TFL Vsebine / TFLGlasnik

Računovodenje zahtevkov za povračilo trošarine

O PUBLIKACIJI in AVTORJU
ŠTEVILKA in LETO IZDAJE
AVTOR
Iz prakse za prakso
Datum
17.05.2022
Rubrika
Članki
Pravna podlaga
Povezave
Podsistem TAX
Podsistem FIN
Podsistem LEX
Povzetek
Odbor sekcije preizkušenih računovodij in računovodij je na svoji seji obravnaval problematiko računovodenja zahtevkov za povračilo trošarine po 93., 94., 95. in 96. členu Zakona o trošarinah, povezano zlasti z vprašanjem, ali gre v teh primerih za poslovne prihodke ali za zmanjšanje stroškov, ter o tem pripravil strokovno razlago.
BESEDILO

IZHODIŠČE

Zakon o trošarinah (v nadaljevanju ZTro-1; Uradni list RS, št. 47/16 in št. 92/21) v 93. členu določa, da imajo za energente, ki se dokazljivo porabijo za pogon statičnih delovnih strojev, strojev v gradbeništvu, motornih tirnih vozil v železniškem prometu ter žičnic, strojev in naprav na smučiščih (poraba za industrijsko- komercialni namen), kupci – osebe, ki opravljajo dejavnost, pravico do vračila trošarine v vrednosti 50 % povprečnega zneska trošarine, ki je predpisana za plinsko olje za pogonski namen v obdobju, za katerega se zahteva vračilo trošarine.

V 94. členu ZTro-1 je prav tako določeno, da imajo za energente, ki se dokazljivo porabijo za pogon kmetijske in gozdarske mehanizacije (vključno s traktorji), kupci pravico do vračila trošarine v vrednosti 70 % povprečnega zneska trošarine, ki je predpisana za plinsko olje za pogonski namen v obdobju, za katerega se zahteva vračilo trošarine. Vračilo trošarine se priznava za dejansko porabljeno količino goriva, vendar največ do višine normativne porabe goriva.

V 95. členu ZTro-1 je določeno, da imajo za plinsko olje, ki se dokazljivo porabi kot pogonsko gorivo za komercialni prevoz, kupci – osebe, ki opravljajo registrirano dejavnost in imajo sedež v Uniji ali državah članicah Evropskega združenja za prosto trgovino, pravico do vračila dela plačane trošarine. Vračilo se določi kot razlika med zneskom povprečne trošarine, ki jo za posamezen koledarski mesec ugotovi minister, pristojen za finance, in najnižjim dovoljenim zneskom, ki ga določa 7. člen Direktive 2003/96/ES.

V 96. členu ZTro-1 določa, da se plačilo trošarine lahko oprosti oziroma se trošarina lahko vrne za energente, za katere je plačan minimalni znesek obdavčitve iz priloge I, preglednice C, Direktive 2003/96/ES, ki se v okviru opravljanja dejavnosti dokazljivo porabijo za proizvodnjo toplote za proizvodnjo izdelkov in je podjetje energetsko intenzivno ter se dejavnost proizvodnje izdelkov uvršča v področje »Predelovalne dejavnosti« v skladu s predpisom, ki ureja standardno klasifikacijo dejavnosti. Oprostitev oziroma vračilo trošarine iz tega člena se šteje za državno pomoč.

SRS 12.1 stroške materiala opredeljuje kot cenovno izražene potroške neposrednega materiala in tistega dela materiala, na katerega se nanašajo posredni proizvajalni stroški ter posredni stroški nabavljanja, prodajanja in splošne službe.

SRS 12.18 stroške materiala nadalje opredeljuje kot stroške surovin, osnovnega in pomožnega materiala ter kupljenih polproizvodov, delov, goriva in maziva.

Posebni stroški materiala so stroški porabljene energije.

SRS 4.11 določa, da se količinska enota zaloge materiala in trgovskega blaga ob začetnem pripoznanju ovrednoti po nabavni ceni, ki jo sestavljajo nakupna cena, uvozne in druge nevračljive dajatve ter neposredni stroški nabave.

Pojasnilo 1 k SRS-ju 15 (Uradni list RS, št. 63/2020) določa, da se državne podpore pripoznajo in izkažejo med drugimi poslovnimi prihodki.

MRS 20.29 in 20.31 določata, da se državne podpore v izkazih poslovnega izida (uspeha) lahko prikažejo bodisi kot drugi poslovni prihodki bodisi kot zmanjšanje z njimi povezanih odhodkov.

Na podlagi predstavljenega izhodišča je bila sprejeta naslednja strokovna razlaga.

STROKOVNA RAZLAGA

Pri trošarinah, ki jih upravičenci po 93., 94. in 95. členu ZTro-1 dobijo povrnjene, gre za vračljive dajatve, ki po SRS-ju 4.11 niso sestavina nabavne vrednosti materiala, kamor spadajo tudi energenti oziroma goriva. Zato tudi ne morejo biti sestavina stroškov, ki nastanejo ob porabi. Zahtevke za vračilo trošarin po 93., 94. in 95. členu ZTro-1 morajo upravičenci računovoditi kot zmanjšanje stroškov energentov oziroma goriv, v povezavi z nakupom katerih so bile plačane.

Če se trošarinski izdelki, ki se bodo porabili za namene 93., 94. in 95. člena ZTro-1 in za katere bo upravičenec uveljavljal zahtevek za vračilo trošarine, pred porabo zadržujejo v zalogah, je treba njihovo knjigovodsko vrednost izmeriti brez pričakovanega vračila trošarin, znesek pričakovanega vračila trošarin pa do prejema odločbe o vračilu izkazovati med aktivnimi časovnimi razmejitvami. Tako se računovodenje zalog in stroškov porabe trošarinskih izdelkov pri upravičencih do vračila trošarin po 93., 94. in 95. členu ZTro-1 konceptualno poenoti z računovodenjem zalog in stroškov porabe trošarinskih izdelkov pri uporabnikih, oproščenih po 47. členu ZTro-1, ki trošarinske izdelke nabavljajo in porabljajo za namene iz 72. in 97. člena ZTro-1 in trošarin zanje praviloma sploh ne plačajo.

Drugače je pri povračilu oziroma oprostitvi trošarin po 96. členu ZTro-1, ki se po šestem odstavku tega člena šteje za državno pomoč in ga/jo je zato skladno s Pojasnilom 1 k SRS-ju 15 (Uradni list RS, št. 63/2020) treba pripoznati med drugimi poslovnimi prihodki.

Organizacije, ki uporabljajo Mednarodne standarde računovodskega poročanja, lahko tudi zahtevke za povračilo trošarin po 96. členu ZTro-1 računovodijo kot zmanjšanje stroškov, saj lahko prejete državne pomoči po MRS-jih 20.29 in 20.31 pripoznajo tudi kot zmanjšanje stroškov, na katere se nanašajo (MRS 20.29 in 20.31).

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window