»Delovno pravo je najkompleksnejše področje v pravu, saj zadeva tako delodajalce kot zaposlene. Tem je veliko, letos smo izbrali pravico do odklopa, zaposlovanje tujcev, službeno pot, invalidnost, izredno odpoved, personalne mape in varovanje podatkov ter nepravilnosti pri odpovedih. Očitno so to bile prave teme, saj je ob koncu konference dvorana tako polna kot ob začetku,« je 3. konferenco Delovno pravo v praksi, ki je 1. in 2. oktobra potekala v Portorožu, sklenila Zlata Tavčar, direktorica družbe Tax-Fin-Lex.
Svoje zadovoljstvo nad konferenco je delila tudi mag. Nina Scortegagna Kavčnik, ki je na linkedinu zapisala: »Noro dobro vzdušje in neverjetni udeleženci.« Zlasti slednjemu smo bili priče že zaradi številnih vprašanj med 150 udeleženci, kar je pričalo predvsem o pravi izbiri tem in predavateljev.
Že razprava ob prvi temi Pravica do odklopa – kako fleksibilen je lahko delodajalec pri organizaciji delovnega časa, o čemer je govoril Damjan Mašera, podsekretar na ministrstvu za delo, je opomnila na nekoliko ohlapen pristop do tega vprašanja. Na obeh straneh – na strani delodajalcev in na strani sindikatov. Delodajalci morajo ustrezne ukrepe glede pravice do odklopa sprejeti do 16. novembra, a iz okolja ni slišati, da bi k problemu pristopili s kakšno naglico.
Službena pot – kaj je efektivni delovni čas in čas za obračun dnevnice je bil naslov navidezno preproste in vsakdanje teme, a so predstavitev Jasmine Malnar Molek in vprašanja izkazali obilo nejasnosti. Tudi zato, ker zakon o delovnih razmerjih ne definira efektivnega delovnega časa na službeni poti, prav tako določb ni najti v kolektivnih pogodbah dejavnosti javnega in zasebnega sektorja.
V času, ko že vsi glasno govorijo o nuji po zaposlovanju tujcev, sta odvetnik Jure Dermastja in nato Gregor Malec z ministrstva za delo zelo podrobno govorila o vidikih delodajalca pri zaposlovanju tujcev v luči spremenjene zakonodaje ter o postopku zaposlovanja tujcev. Vzporedno s tem ni manjkalo ocen in komentarjev niti o nevarnostih, ki jih za družbo prinaša stihijsko ali premalo premišljeno urejanja tega problema.
Kot prejšnji dve temi bi bilo mogoče združiti v eno tudi temi, ki sta sledili: Delavec je postal invalid, kaj zdaj? in Odpoved pogodbe o zaposlitvi delavcu invalidu. O boleči temi sta govorili odvetnica mag. Nina Scortegagna Kavčnik in Nina Ličar, strokovnjakinja za delovno pravo Gospodarske zbornice Slovenije.
V slogu pisanja odpovedi pogodbe o zaposlitvi se je začel tudi drugi dan konference s predstavitvijo odvetnika Miha Šercerja: Izredna odpoved delavcu – kdaj je zakonita? Zlasti odvetnik Šercer je pri vseh primerih iz prakse vedno znova ponavljal, da mora biti v tem postopku z delavcem na prvem mestu čas za temeljit pogovor in premislek. »Ne delovnih sodiščih ne gre za pravo in za člene v zakonih, temveč za dokazovanje dejanskega stanja.« Kar se je izkazalo zelo pomembno zlasti pri varovanih kategorijah delavcev, o čemer je govorila odvetnica Amela Žrt. Govor je bil predvsem o starših in nosečnicah, delavcih na bolniškem dopustu in delavcih pred upokojitvijo.
V času zvišane pozornosti, ko gre za varovanje osebnih podatkov, je odvetnica mag. Rosana Lemut Strle uvodoma orisala številne oblike nadziranja zaposlenih, kako se morda zaposleni nadzirajo tudi med seboj, nato pa opozorila na vendarle resne pasti pri vodenju personalnih map zaposlenih. Kakor koli: »Zaradi izrazite neenakosti moči strank v delovnopravnih razmerjih oziroma zaradi varstva delavca, ki je v razmerju do delodajalca zagotovo šibkejša stranka, je zakonodajalec to področje uredil strožje.«
Mnogi resni obrazi zaradi omenjene teme so bili na poti domov po zadnji temi vendarle bolj sproščeni. Kot zadnji je namreč spregovoril že kar stari znanec konferenc o delovnem pravu Gojko Aničić, inšpektor za delo. Govoril je o najpogostejših nepravilnostih pri sklenitvi in odpovedi pogodbe o zaposlitvi. Kot običajno je s kančkom humorja opozoril na napake delodajalcev pri tej zelo resni temi, ki bi se jim bilo mogoče (marsikdaj tudi kazni) izogniti z malo več zdrave pameti.
In namesto sklepa: »Glejte, gospa,« je ena od udeleženk ogovorila Zlato Tavčar v dvigalu, »na prvi konferenci sem bila sama, tokrat smo prišle štiri.« Boljše napovedi za naslednjo konferenco ob letu osorej ni mogoče pričakovati.
Več fotografij si lahko ogledate na našem Facebook profilu!
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki