Podjetje mora v 14 dneh od prejema obvestila povrniti kupnino, v danem roku pa je tudi potrošnik zavezan k vračilu blaga
Kot je razvidno iz zadnjega objavljenega predloga Direktive evropskega parlamenta in Sveta o nekaterih vidikih pogodb za prodajo blaga (v nadaljevanju: direktiva), se na področju reševanja reklamacij, to je uveljavljanja jamčevalnih zahtevkov in/ali zahtevkov iz naslova garancije za brezhibno delovanje stvari, za potrošnike in za podjetja obetajo pomembnejše spremembe. Z namenom razjasnitve nekaterih pogostih dilem bo zato najprej predstavljena obstoječa ureditev po Zakonu o varstvu potrošnikov (ZVPot), nato pa še ključni poudarki direktive na področju reševanja reklamacij.
Kako pravilno reševati reklamacije po obstoječi ureditvi?
Kljub večletni ureditvi danega področja lahko opazimo, da je reševanje reklamacij pogosto zakonsko neskladno tako po postopkovni kot tudi vsebinski plati. Neskladno reševanje reklamacij ne predstavlja zgolj nepotrebnega tveganja, tj. izpostavljenosti podjetja globam in izgubi kupcev, ampak v osnovi odraža odnos do potrošnika v okviru poprodajnih aktivnosti.
Vzemimo konkreten primer. Potrošnik A. B. kupi televizijski sprejemnik v eni od poslovnih enot podjetja X. Po dveh mesecih uporabe se pojavijo motnje pri prikazovanju slike na danem sprejemniku. Potrošnik se naslednji dan po zaznavi napake obrne na podjetje X in uveljavlja reklamacijo. Da bi podjetje X zakonsko skladno reševalo reklamacijo, bi moralo paziti na naslednje korake:
Po zdaj veljavni ureditvi ima tako potrošnik dokaj široko paleto zahtevkov, s katerimi lahko pri podjetju doseže odpravo stvarne napake na blagu, pri čemer je uveljavljanje garancije za brezhibno delovanje stvari za potrošnika načeloma manj ugodno, saj mora slediti določeni hierarhiji pri uveljavljanju slednjih, poleg tega pa ima podjetje v danem primeru neprimerno daljši rok za rešitev reklamacije. Kot bo razvidno v nadaljevanju prispevka, se tudi na tem področju pripravljajo določene pomembnejše spremembe in novosti.
Katere novosti se obetajo pri reševanju reklamacij po direktivi?
Z namenom izboljšanja delovanja notranjega trga EU direktiva določa enotna pravila glede določenih vidikov pogodb o prodaji blaga (na daljavo oz. pri klasični trgovini), saj so države članice na osnovi načela minimalne uskladitve zelo različno prenesle Direktivo 1999/44/ES, tako da se nacionalne ureditve močno razlikujejo glede nekaterih bistvenih elementov, kot so neobstoj ali obstoj hierarhije pravnih sredstev, garancijski rok, obvestilo prodajalca o napaki. Z enotnimi pravili za vse prodajne poti se med drugim želi vzpostaviti enotne konkurenčne pogoje za vsa podjetja, ki v EU prodajajo blago potrošnikom, pri čemer pa direktiva preprečuje kakršnakoli odstopanja, ki bi ustvarila nesorazmerno breme za vedno večje število podjetij, ki blago prodajajo po različnih prodajnih poteh.
Direktiva v izhodišču določa enotna pravila in pogoje za določanje skladnosti blaga s pogodbo. Poleg nekaterih že uveljavljenih, tj. upoštevanja predpogodbenih informacij (npr. zagotovil glede določenih lastnosti blaga po reklamnem gradivu), direktiva poudarja, da blaga ne smejo bremeniti ne stvarne kot tudi ne pravne napake. Blaga tako ne sme bremeniti pravica tretje osebe, ki bi potrošnika ovirala pri uživanju blaga, skladno s pogodbo (npr. določena stvarna pravica, kot je užitek). Direktiva med primere neskladnosti blaga s pogodbo šteje tudi nepravilne montaže, kadar je blago montiral prodajalec ali njegov pogodbeni partner kot izpolnitveni pomočnik, kot tudi, če je blago montiral potrošnik sam in je napaka posledica napake v navodilih. Jasna in razumljiva navodila bodo tako pridobila pomen, poleg informiranja potrošnika in zagotavljanja njegove varnosti bodo hkrati lahko zagotavljala skladnost blaga in preprečevala potrošnikova vlaganja zahtevkov.
Ena od ključnih predlaganih novosti, ki ob uveljavitvi utegne močno poseči v položaj podjetij in povečati s tem povezana pravna tveganja, je podaljšanje roka, v katerem je dokazno breme za neskladnost s pogodbo obrnjeno v korist potrošnika. Gre torej za podaljšanje roka, v katerem potrošniku ni treba dokazati, da je določena neskladnost (npr. stvarna ali pravna napaka) obstajala v času izročitve blaga. Ta rok znaša kar 2 leti od nastopa upoštevnega trenutka za ugotovitev skladnosti blaga s pogodbo (tj. od izročitve blaga potrošniku ali njegovemu prevozniku), kar je bistveno dlje od trenutno veljavnih 6 mesecev po ZVPot. Glede na bistveno podaljšanje roka lahko pričakujemo, da se bodo določena nacionalna gospodarska interesna združenja odzvala na dano podaljšanje roka, ki se po dolžini izenačuje s trenutno veljavnim rokom za uveljavljanje jamčevalnih zahtevkov.
Da bi povečala pravno varnost v zvezi z zahtevki, ki so na voljo v primeru neskladnosti s pogodbo in da bi odstranila eno izmed večjih ovir za razvoj notranjega trga, direktiva določa popolnoma usklajen vrstni red, po katerem se pravna sredstva lahko uporabljajo. Potrošnik naj bi tako imel v prvi vrsti možnost izbire med popravilom in zamenjavo, uveljavitev tovrstnih zahtevkov pa bi tako služila ohranitvi pogodbenega razmerja v veljavi in spodbujanju trajnostne potrošnje. Potrošnikova izbira med zahtevkoma je omejena v določenih utemeljenih primerih, ko bi bila npr. izbrana možnost nemogoča (npr. v primeru uničenja unikatnih izdelkov) ali pa bi v primerjavi z drugo možnostjo predstavljala nesorazmerne stroške za prodajalca. Če bi imel televizijski sprejemnik zgolj manjšo napako na ohišju, ki bi jo bilo mogoče odpraviti, potrošnik ne bi mogel zahtevati zamenjave blaga, saj bi ta povzročila znatne stroške za prodajalca.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki