Portal TFL

TFL Vsebine / TFLGlasnik

Delo v ločenih silosih ne deluje več

O PUBLIKACIJI in AVTORJU
ŠTEVILKA in LETO IZDAJE
Matejanadizarsvet
AVTOR
Mateja Nadižar Svet, univerzitetna diplomirana organizatorka dela, magistrica znanosti s kadrovsko izobraževalnega področja, doktorica znanosti s področja menedžmenta kadrov, direktorica sektorja korporativno upravljanje, Elektro Gorenjska, d. d.
Datum
06.05.2025
Rubrika
Tema tedna
Pravna podlaga
ni določena
Povezave
Podsistem TAX
Podsistem FIN
Podsistem LEX
Povzetek
»Prihodnost je v zraku, čutim jo povsod, piha z vetrom sprememb,« že desetletja v eni od svojih najbolj znanih pesmi, Veter sprememb (Wind of changes), prepeva rock skupina Scorpions.
BESEDILO
»Prihodnost je v zraku, čutim jo povsod, piha z vetrom sprememb,« že desetletja v eni od svojih najbolj znanih pesmi, Veter sprememb (Wind of changes), prepeva rock skupina Scorpions. Svet okoli nas se spreminja in hitro razvija, včasih se morda celo zdi, da spremembe prihajajo prehitro. Res živimo v času, ko so spremembe stalnica, a niso nekaj, česar bi se morali bati. Vidim jih kot možnost, da stopimo iz cone udobja in gremo iz okvirov obstoječega. Zato si želim, da bi jih tudi izkoristili kot priložnost za razvoj in rast. Edino skozi spremembe namreč lahko izboljšamo sebe, naše procese in še pomembneje, način, na katerega lahko pripomoremo k razvoju širšega okolja. Všeč mi je, da v spremembah ni prostora za stagnacijo, saj zahtevajo agilnost, sposobnost in hitrega prilagajanja.

Spremembe so priložnost, ne grožnja

Tipičen pristop k spremembam je, da se jih ljudje in tudi podjetja bojimo, čutimo odpor do njih, se nam zdijo nepotrebne. A vendar danes vemo, da so ravno spremembe tiste, ki nas vodijo naprej in nam omogočajo preživetje. Darwinova ugotovitev izpred stoletja, da preživijo tisti, ki so se najbolj sposobni prilagajati, ne pa tisti, ki so najhitrejši ali najmočnejši, danes še kako drži.

Od našega odziva na spremembe je odvisno, ali bo to za nas grožnja ali priložnost. Poglejmo na primer trajnost, ki je danes ena od ključnih tem. Trajnost ni le odgovornost, temveč tudi priložnost, da lahko naredimo veliko koristnega za vse, ki smo vključeni v naš poslovni ekosistem. Tej miselnosti uspešna podjetja sledijo, to vključujejo v svoje trajnostne strategije.

Pristopanje k stalnim spremembam in agilni pristopi

Eden od načinov, s katerimi lahko spodbujamo odprtost do sprememb, je uvajanje koncepta agilnih skupin. Ta omogoča sodelovanje med različnimi oddelki. Ko se različni strokovnjaki združijo in izmenjajo svoja znanja in izkušnje, se lahko vsi izboljšamo in hitreje prilagodimo novim razmeram. Agilni pristopi so usmerjeni v povezovanje različnih področij ne pa v zapiranje v »svoj svet«.

Klasičen način dela v ločenih silosih, kjer vsak oddelek deluje samostojno, ne deluje več v svetu, ki se tako hitro spreminja. Pri tem mi je prišlo na misel, da vse skupaj deluje kot dinamična sestavljanka (ang. puzzle), ki nenehno spreminja svojo obliko, in moraš delčke ujeti ravno v tistem ključnem trenutku, ko se povsem skladajo. Pri tem je zelo pomembno, da znamo povezati vse posamezne delčke in jih uskladiti v celoto, tako da si ne nasprotujejo, temveč se podpirajo in skupaj ustvarjajo pozitivne spremembe. Zato je pomembno, da se medsektorsko povezujemo, podiramo meje med oddelki in zasledujemo skupen, ne individualen cilj.

Agilne skupine so zasnovane tako, da spodbujajo sodelovanje, odprtost za nove ideje in hitrejše reševanje problemov. Ko so ljudje iz različnih oddelkov združeni, lahko preprosto in hitro rešujejo izzive ter iščejo kreativne rešitve, ki so vsem v korist. To povečuje našo sposobnost prilagajanja in hkrati omogoča večjo inovativnost in fleksibilnost v našem vsakodnevnem delu.

Procesi upravljanja sprememb v prihodnosti in razvoj kadrov

Primeren razvoj kadrov je zagotovo ključnega pomena za uspešno upravljanje sprememb. Smiselno je izvajati različna ocenjevanja, da lahko bolje razumemo in identificiramo potenciale zaposlenih. Namen teh t. i. assessmentov ali ocenjevalnih centrov ni le ugotoviti, kdo ima trenutne kompetence, temveč tudi to, kako lahko razvijamo te sposobnosti za prihodnost. Pri tem iščemo tiste, ki so sposobni in pripravljeni sprejeti izzive ter stalno rasti v smeri, ki bo podjetju omogočala vzdržno poslovanje v nenehno spreminjajočem se okolju.

Zagotavljati dolgoročno, vzdržno poslovanje v podjetju

Zgraditi vzdržno podjetje pomeni, da nenehno spremljamo razmere, tako znotraj podjetja kot zunaj njega, in se pravočasno pripravljamo na spremembe. Ne smemo biti tisti, ki čakamo, da se spremembe zgodijo, nato pa gasimo požar. Takrat je že prepozno. Delovati moramo na način, da vnaprej predvidevamo dogodke, ki se bodo zgodili, in se pripravimo na spremembe, še preden postanejo nujne. To pomeni, da se moramo stalno prilagajati in biti dinamični, z namenom, da ostanemo trdni in stabilni.

Verjamem, da je prihodnost na strani tistih, ki so pripravljeni na spremembe in se znajo prilagoditi. Všeč mi je, da v spremembah ni prostora za stagnacijo, saj zahtevajo agilnost in sposobnost hitrega prilagajanja.

Opombe:

* Besedilo je pripravljeno na podlagi intervjuja v reviji ELGO, poslovnem glasilu skupine Elektro Gorenjska, št. 12, december 2024, str. 10–13.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
x - Dialog title
dialog window