Pravice iz socialnega varstva zahtevajo posredovanje države in njenih institucij, ki v sodnih postopkih pogosto nastopajo kot toženci. Že sociolog Galanter je v osemdesetih letih prejšnjega stoletja zaznal ugodnosti v sodnem sporu t. i. repeat player-ja, napram t. i. one-shooter-ju, torej za tistega, ki je bil že večkrat vpleten v sodni spor, ne pa za tistega, ki se je v procesu znašel prvič.[2] Kot ugodnosti je navedel izkušnje pri poznavanju pravne materije, poznavanja postopkov, včasih pa tudi osebna poznanstva s sodniki.[3] Zanimivo je, da je sociolog kot najbolj očiten primer konstalacije »one-shooter vs. repeat player« izpostavil prav socialni spor, Welfate Client vs. Agency.[4] Zaradi finančnih in človeških virov, ki jih ima na voljo, je visoko specializirana uprava za socialno varnost v prednosti pred pogosto pravno nepoučenim posameznikom. Če tisti, ki iščejo pravico v socialnem sodnem postopku, zaradi procesnih ovir ne morejo uveljavljati svojih zahtevkov, ostajajo socialne pravice zgolj teoretični ideal. Za uresničevanje prava socialne varnosti je zato treba zagotoviti učinkovito pravno varstvo z dostopom do institucij in ustreznim postopkom. Takšna procesna pravila so izraz načela tožniku prijaznega postopka (nem. Prinzip der Klägerfreundlichkeit).[5] To načelo se kaže v procesnih pravilih, ki omogočajo odstopanja od obveznih formalnih zahtev v korist tožnika ali »ozdravitev« oziroma popravo napačnih oz. prepoznih procesnih dejanj tožnika. Prav tako se pri pristojnosti sodišča upošteva tožnikove okoliščine – na primer kraj njegovega prebivališča. Prav postopki v eksistenčnih sporih naj bi bili hitri in brez nepotrebnega zavlačevanja. Poleg tega je za sodni postopek v zadevah socialne varnosti značilno, da je načeloma brezplačen. Če strnem, dostop do sodišča in sodno varstvo naj bi bilo v socialno-pravnih sporih zaradi opisanih okoliščinah strank v postopku še posebej učinkovito.
Pri primerjalno-pravnem pregledu je mogoče razlikovati med dvema nasprotujočima si modeloma organizacije sodnih postopkov v zadevah prava socialne varnosti.[6] Na eni strani se lahko pravno varstvo zagotavlja prek posebne sodne pristojnosti. Kot prototip tega modela je Zvezna Republika Nemčija, kjer imajo posebna sodišča (nem. Sozialgerichtsbarkeit).[7] Drug koncept je uveljavljen v Republiki Sloveniji, kjer poznamo delovna in socialna sodišča. Obema sistemoma je kljub razlikam skupno postopkovno načelo prijaznosti do tožnika. V obeh sodnih postopkih je postopek v socialnih zadevah načeloma brezplačen, v obeh postopkih se pristojnost sodišča ugotavlja glede na bivališče šibkejše stranke v postopku, prav tako so formalne zahteve ob vložitvi tožbe poenostavljene. Prav tako lahko v postopkih zastopajo tožnika strokovne osebe, kar naj bi pripomoglo tudi k »enakosti orožij« v procesnem smislu.[8]
Procesna pravila pred sodišči, ki ob postopkovnih neravnovesjih zagotavljajo učinkovit dostop do sodišča in učinkovito pravno varstvo, niso relevantna samo za socialne spore. Podobno neravnovesje lahko zaznamo tudi v potrošniških sporih, ko imamo na eni strani potrošnika, ki je praviloma one-shooter in na drugi strani gospodarsko družbo, ki ima večje finančne in personalne vire, praviloma so že imeli podobne spore in so na tem področju izkušeni repeat-player-ji. Na ravni Evropske unije je že sprejeta direktiva, ki naj bi jo države članice v svoje pravne sisteme vnesle do konca leta in naj bi odgovorila na procesna neravnovesja v potrošniških sporih.[9] Tema učinkovitega pravnega varstva še nikoli ni bila tako aktualna, kot je danes.
[1] Erhard Blankenburg: Mobilisierung des Rechts, Eine Einführung in die Rechtssoziologie. Springer, Berlin 1995, str. 25.
[2] Marc Galanter: Why the Haves Come out Ahead, Speculations on the Limits of Legal Change, v: Law and Society Review, letnik 9 (1974) 1, str. 98.
[3] Prav tam.
[4] Prav tam.
[5] Andreja Kržič Bogataj: Klägerfreundlichkeit als Prinzip des Sozialgerichtsverfahrens. Nomos, Baden Baden 2021, str. 94.
[6] Za klasifikacijo socialnih sporov drugih evropskih držav glej prav tam, str. 35.
[7] Znani so poskusi, da bi posebna sodišča, specializirana za socialne spore, pridružili upravnim sodiščem, za podrobnosti glej prav tam, str. 37.
[8] Več primerov podobnih procesnih rešitev in razlik prav tam, str. 94.
[9] Direktiva 2020/1828.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki