O uporabi metode povprečenja je v MSOV-ju 105 10.4 zapisano:
»Od ocenjevalca vrednosti se ne zahteva uporaba več kot ene metode za ocenjevanje vrednosti enega sredstva, zlasti kadar ocenjevalec vrednosti zelo zaupa v natančnost in zanesljivost posamezne metode glede na dejstva in okoliščine posla ocenjevanja vrednosti. Vendar pa naj bi ocenjevalec vrednosti razmislil o uporabi več načinov in metod in proučil več kot en sam način ali eno samo metodo, ki bi jih lahko uporabil za določitev vrednosti. To bi prišlo v poštev, zlasti kadar nima dovolj stvarnih ali opazovanih vhodnih podatkov, ki bi omogočali, da bi že z eno samo metodo lahko prišel do zanesljive sklepne ugotovitve o ocenjeni vrednosti. Kadar se uporabi več kot en sam način ali metoda ali celo več metod v okviru enega samega načina, naj bi bil sklep o vrednosti na podlagi teh več načinov in/ali metod utemeljen, celoten postopek analiziranja in usklajevanja različnih vrednosti v eno samo sklepno ugotovitev brez povprečenja pa naj bi ocenjevalec vrednosti opisal v poročilu.«
Na podlagi predstavljenega izhodišča je bila sprejeta naslednja strokovna razlaga.
Pooblaščeni ocenjevalec torej povprečenja ne sme uporabljati pri različnih ocenah, ki izhajajo iz uporabe različnih načinov ocenjevanja ali več metod v okviru enega samega načina. To je metodološko razumljivo, saj ocene, izvedene iz različnih načinov ali metod, temeljijo na različnih izhodiščih, predpostavkah in tehnikah ocenjevanja, ki med sabo niso neposredno primerljive.
Metode povprečenja ocenjevalci podjetij ne smejo uporabiti, če npr. oceno vrednosti ugotavljajo z množitelji/množiteljem, ki temelji na primerljivih transakcijah (CoTrans), in množiteljem/množitelji, ki temeljijo na kotirajočih družbah (CoCo). V takih primerih obstajajo različna izhodišča in vhodni podatki (oziroma se uporabita dve različni metodi), zato je povprečenje takšnih ocen nedopustno.
Samo povprečenje npr. dveh različnih scenarijev znotraj ene strokovno homogene metode lahko predstavlja enega izmed možnih načinov tehtanja oz. presoje verjetnosti uresničitve posameznega scenarija in je manj sporno. Da se izognemo sumu pretiranega poenostavljanja, se tudi v takih primerih priporoča, da ocenjevalec vrednosti, kadar se odloči za ocenjevanje s scenariji znotraj ene strokovno homogene metode, ustrezno strokovno in analitično utemelji verjetnost uresničitve posameznega scenarija in mu s tem dodeli utež, ki jo posamezen scenarij prispeva h končni oceni vrednosti. Morebitno pavšalno, nezadostno ali neustrezno utemeljeno povprečenje znotraj ene metode je z vidika sklepne ugotovitve o oceni vrednosti strokovno neprimerno.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki