Portal TFL

TFL Vsebine / Revija Slovenska arbitražna praksa

Učinkovitost sporazumov o določitvi pristojnega foruma in anti-suit injunctions v Evropski uniji

O AVTORJU
dr. Maja Menard, advocat v Odvetniški pisarni Ulčar & partnerji. Po diplomi cum laude na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani (2000) je magistrirala iz mednarodnega prava in prava ekonomskih odnosov EU na Univerzi Paris X (2001), kjer je tudi doktorirala z doktorsko disertacijo na temo dejavnosti iure gestionis v mednarodnem pravu in opravila francoski odvetniški izpit (2005). Po štirih letih v pariški pisarni odvetniške družbe Cleary Gottlieb Steen & Hamilton od leta 2010 dela v Odvetniški pisarni Ulčar & partnerji. Poleg pomembnih izkušenj na področju mednarodnega reševanja gospodarskih sporov, zlasti arbitraže, je avtorica strokovnih publikacij s področja mednarodnega prava in arbiter na listi Stalne arbitraže pri GZS. E-mail: maja.menard@ulcar-op.si. Peter Gorše, odvetniški pripravnik v Odvetniški pisarni Ulčar & partnerji. Po z odliko opravljenem magisteriju bolonjskega programa na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani (2015) dela kot odvetniški pripravnik v Odvetniški pisarni
AVTOR
dr. Maja Menard, Peter Gorše
SOAVTOR
TIP DOKUMENTA
Članki revije Slovenska arbitražna praksa
IZDAJATELJ
Gospodarska zbornica Slovenije; Stalna arbitraža pri Gospodarski zbornici Slovenije
NASLOV SEKCIJE
Arbitraža in pravo EU
PUBLIKACIJA
Slovenska arbitražna praksa
ŠTEVILKA PUBLIKACIJE - ZAPOREDNO
10
NASLOVNA TEMA
Spoprijemanje arbitrov s korupcijo
LETO
2015
POVZETEK
V mednarodni poslovni praksi je običajno, da poslovni subjekti v pogodbe vključijo klavzule o določitvi foruma, pristojnega za reševanje sporov iz temeljnega razmerja. Gre predvsem za sporazume o pristojnosti sodišča (prorogacijski sporazumi) in arbitražne sporazume. Za varovanje interesov in avtonomije pogodbenih strank, morajo slednje imeti na voljo primerno pravno sredstvo. Tipično pravno sredstvo, ki opisane cilje zagotavlja so t.i. anti-suit injunctions, s katerimi (sodni) organ eni izmed strank prepreči nadaljevanje ali začetek postopka pred nepristojnim forumom. Sodišče EU je tovrstna pravna sredstva v preteklosti presojalo strogo in onemogočilo njihovo uporabo na območju Evropske unije. To je med drugim omogočilo zlorabe postopka, ki so postale znane kot »torpediranje«. Ob upoštevanju kritik, je evropski zakonodajalec prenovil pravila Bruseljskega režima, ki urejajo litispendenco in prorogacijske sporazume, ni pa vnesel večjih sprememb na področju arbitraže. Ne glede na to pa nedavna odločitev v zadevi Gazprom kaže na morebitno spremembo paradigme glede obravnave arbitraže v okviru Bruseljskega režima.

Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.

Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.

PRIJAVA

ŠE NISTE UPORABNIK PORTALA TFL?

Dobra novice! Portal TFL je za nove uporabnike pripravil poseben brezplačen dostop do vsebin portala Tax-FinLex, da ga lahko preizkusite. Brezplačna registracija vam omogoča:

  • Vpogled v 7 dokumentov
  • Prejemanje e-dnevnika Lex-Novice
  • Prejemanje e-tednika TFL Glasnik
BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
x - Dialog title
dialog window