Kvintilijan (Quintilianus)1 je bil po izobrazbi in po poklicu starorimski pravnik, po dejavnosti pa tudi izvrsten govornik in učitelj. V spomin človeštva je prišel predvsem kot človek, ki se je posvetil vzgoji in izobraževanju. V tem svojstvu se je v svojem času otepal s podobnimi problemi kot današnji učitelji, in sicer z vprašanji, s katerim jezikom (grškim ali latinskim) naj se šolanje začne, v kateri starosti naj se otrok nauči brati, kaj naj obsega višja izobrazba ipd. Sistem poučevanja, ki ga je priporočal, se potem ni dosti spremenil do novot, ki sta jim botrovala sv. Avguštin in sv. Hieronim, ki pa jih je močno navdihovalo Kvintilijanovo delo. Močan vpliv je njegovo delo imelo tudi v obdobju humanizma in renesanse.
Zanimanje za Kvintilijanovo delo je bilo odtlej vsaj trojno: najprej zaradi njegove teorije in prakse v zvezi z govorništvom, nato zaradi njegovih smernic v zvezi z izobraževanjem in končno v zvezi z njegovimi stališči glede literature in literarne kritike. O šolanju dečkov je tako napisal marsikaj, kar bi še danes morali prebrati vsaj tisti naši birokrati, ki neuspešno in neživljenjsko v našem šolstvu ves čas nekaj reformirajo, ne da bi se izboljšan rezultat pokazal v praksi. Sicer pa takšnih ne manjka niti v pravosodju.
A za naš poklic so še zlasti zanimivi njegovi nasveti odvetnikom – seveda pod pogojem, da se pogled izostri na bistvo stvari in ga ne pritegnejo sekundarni, največkrat zgolj administrativni triki, ki s pravom in pravičnostjo nimajo dosti skupnega.
Takole pravi Kvintilijan:
V povezavi z nastopanjem v javnosti pa je bil Kvintilijan prepričan, da mora biti dober govornik najprej dober človek. Če kot človek ni pravičen in pristen, tudi ne more dobro govoriti. Njegov postulat je postal znan kot teorija dobrega človeka.
Nauk za vse čase, katerega domet občutimo glede na izkušnje v medsebojnih odnosih. Podobno kot pojem dobrega družinskega očeta ali dobrega gospodarja. A kako izmuzljiv, če bi ga hoteli definirati kot deklariran pravni standard. Še zlasti kadar se na interpretacijo prilepi poklicni cinizem.
Vir:
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki