SRS 3.16: Pripoznanje finančne naložbe kot finančnega sredstva v knjigovodskih razvidih in bilanci stanja se odpravi, če prenehajo pogodbene pravice do denarnih tokov iz finančne naložbe ali se finančne naložbe prenesejo in prenos izpolnjuje pogoje za odpravo pripoznanja.
SRS 3.17: Pri odpravi pripoznanja finančnega sredstva, izmerjenegapo odplačni in nabavni vrednosti, se razlika med:
SRS 3.22: Finančne naložbe v odvisne organizacije, pridružene orga-nizacije in skupne podvige se merijo in obračunavajo le po nabavni vrednosti.
SRS 15.10: Prihodki se pripoznajo, če je povečanje gospodarskih koristi v obračunskem obdobju povezano s povečanjem sredstva ali z zmanjšanjem obveznosti in je to povečanje mogoče zanesljivo izmeriti. Pripoznajo se torej hkrati s pripoznanjempovečanja sredstev ali zmanjšanja obveznosti.
SRS 15.11: Prihodki se pripoznajo, kadar se upravičeno pričakuje, da bo organizacija zanje prejela nadomestilo.
SRS 15.22: Nadomestilo lahko vključuje fiksne zneske, variabilne zneske ali oboje. Pri določanju transakcijske cene se upoštevajo učinki:
SRS 15:23: Nadomestilo lahko vsebuje variabilni znesek, na primer zaradi popustov, rabatov, povračil, dobropisov, znižanja cene, spodbud, dodatkov za uspešnost, pogodbene kazni ali podobnih postavk, in tudi, če je upravičenost organizacije do nadomestila pogojena z nastopom ali odsotnostjo dogodka v prihodnosti. Za oceno njegovega zneska lahko organizacija uporabi bodisi metodo pričakovane vrednosti, izračunane kot matematično upanje, bodisi metodo najverjetnejšega posameznega zneska.Znesek nadomestila je na primer variabilen, če je proizvod prodan spravico do vračila, ali pa se obljubi fiksni znesek kot dodatek za uspešnost, če se doseže določen mejnik. V transakcijsko ceno se variabilni del nadomestila vključi do višine, za katero je zelo verjetno, da kasneje, ko se odpravi z njim povezana negotovost, ne bo privedla do pomembnega zmanjšanja skupnih pripoznanih prihodkov iz pogodbe. Znesek variabilnega nadomestila, ki se ne vključi v transakcijsko ceno, a je kupcu že zaračunan ali ga je že plačal, se pripozna kot obveznost povračila.
Za odpravo pripoznanja finančne naložbe v kapital druge družbe ter učinkov iz odprave pripoznanja morajo biti izpolnjeni pogoji iz SRS-ja 3, Okvira SRS-jev in SRS-ja 14 – Odhodki ter SRS-ja 15 – Prihodki. Na splošno prodajalec pripozna prevrednotovalne finančne prihodke ali prevrednotovalne finančne odhodke na podlagi pogodbe o prodaji ali drugačni odtujitvi poslovnega deleža v kapitalu, in sicer kot razliko med prodajno ceno in knjigovodsko vrednostjo finančne naložbe.
Za izhodišče privzemamo, da organizacija skladno s SRS-jem 3.22 finančne naložbe v odvisne in pridružene organizacije ter skupne podvige vrednoti po nabavni vrednosti.
V zvezi s prodajo finančnih naložb je v SRS-ju 3.16 določeno, da se pripoznanje finančne naložbe kot finančnega sredstva v knjigovodskih razvidih in bilanci stanja odpravi, če prenehajo pogodbene pravice do denarnih tokov iz finančne naložbe ali se finančne naložbe prenesejo in prenos izpolnjuje pogoje za odpravo pripoznanja. Za proučevano vprašanje se predpostavlja, da organizacija izpolnjuje pogoje za prenos finančnega sredstva in ne obdrži niti tveganj niti koristi, povezanih z lastništvom finančnega sredstva.
Nadalje je v SRS-ju 3.17 glede učinka odprave (prodaje) določeno, da se pri odpravi pripoznanja finančnega sredstva, izmerjenegapo odplačni in nabavni vrednosti, razlika med:
pripozna v poslovnem izidu. Če torej prodajalec v zvezi s prodajo ne bi imel nobenih pravic do dodatnega variabilnega nadomestila ali pogodbenih obvez za vračilo dela prejetega nadomestila, bi celoten znesek razlike med prodajno ceno in knjigovodsko vrednostjo finančne naložbe pripoznal kot prevrednotovalne finančne prihodke ali odhodke na dan izpolnitve pogojev za odpravo pripoznanja finančne naložbe.
Pravila v SRS-ju 3 temeljijo na splošnih pravilih pripoznavanja gospodarskih kategorij v Okviru SRS-jev, ki za izkazovanje prihodkov določa pogoj, da morajo prihodki izkazovati povečanja gospodarskih koristi v obračunskem obdobju v obliki povečanja sredstev (na primer denarja ali terjatev zaradi prodaje blaga in proizvodov, pa tudi zaradi prevrednotenja nekaterih vrst sredstev na njihovo višjo pošteno vrednost) ali zmanjšanja obveznosti (na primer zaradi opustitve njihove poravnave), katerih posledica so povečanja kapitala, razen tistih, ki so povezana z novimi vplačili lastnikov. Skladno s tem načelom je v SRS-ju 15 – Prihodki glede nadomestila, ki se vključuje v poslovni izid, določeno, da se prihodki iz njegovega naslova pripoznajo, če je povečanje gospodarskih koristi v obračunskem obdobju povezano s povečanjem sredstva ali z zmanjšanjem obveznosti (SRS 15.10) in je to povečanje mogoče zanesljivo izmeriti. Prihodki se pripoznajo, kadar se upravičeno pričakuje, da bo organizacija zanje prejela nadomestilo (SRS 15.11). Obe določbi pripoznanje prihodkov vežeta na zanesljivost prejema zneska za prodajo, pri čemer gre za trajno prejet znesek, ki povečuje premoženje prodajalca.
Računovodenje prihodkov, kadar del pogodbeno dogovorjenega nadomestila ni fiksen, ampak spremenljiv (in posledično ni zanesljivo, da ga bo organizacija prejela oziroma da bo do njega upravičena), pa ureja SRS 15.23. Ta določa, da se v transakcijsko ceno variabilni del nadomestila vključi do višine, za katero je zelo verjetno, da kasneje, ko se odpravi z njim povezana negotovost, ne bo privedla do pomembnega zmanjšanja skupnih pripoznanih prihodkov iz pogodbe. Znesek variabilnega nadomestila, ki se ne vključi v transakcijsko ceno, a je kupcu že zaračunan ali ga je kupec že plačal, se pripozna kot obveznost povračila.
Čeprav gre pri SRS-ju 15.23 v osnovi za določbo, ki se nanaša na izkazovanje prihodkov od prodaje blaga ali storitev, jo je upoštevaje pravilo v 5. točki Okvira SRS-jev, kako ravnati, ko v SRS-jih ni določbe, ki bi izrecno urejala računovodenjeneke transakcije ali stanja, po oceni Komisije za SRS-je dopustno inprimerno uporabiti tudi za računovodenje variabilnega nadomestilaoziroma jamstev, danih pri prodaji finančnih sredstev.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki