Portal TFL

TFL Vsebine / TFLGlasnik

Doseganje skladnosti pri izvajanju nekaterih določb iz novih Globalnih standardov notranjega revidiranja

O PUBLIKACIJI in AVTORJU
ŠTEVILKA in LETO IZDAJE
Sirius 202401
AVTOR
Iz prakse za prakso
Datum
08.10.2024
Rubrika
Članki
Pravna podlaga
ni določena
Povezave
Podsistem TAX
Podsistem FIN
Podsistem LEX
Povzetek
Iz prakse za prakso (PR-NR 4-3/24) Odbor preizkušenih notranjih revizorjev pri Slovenskem inštitutu za revizijo je obravnaval problematiko izvajanja nekaterih določb iz novih Globalnih standardov notranjega revidiranja. O prihodnjem zagotavljanju (doseganju) skladnosti na področju etike in strokovnosti (drugem področju standardov), in sicer glede potrditev notranjih revizorjev (npr. potrditev njihove nepristranskosti), je pripravil strokovno razlago.
BESEDILO

IZHODIŠČE

Januarja 2024 so bili objavljeni novi Globalni standardi notranjega revidiranja (angl. Global Internal Audit Standards),1 ki jih je pripravil The Institute of Internal Auditors (IIa). Letošnje leto je prehodno, od najkasneje 2025 dalje pa bodo morale notranje revizije zagotavljati skladnost z novimi standardi.2 Ti sestojijo iz petih področij (angl. domains), ki obravnavajo namen notranjega revidiranja, etiko in strokovnost, upravljanje (angl. governing) in vodenje (angl. managing) notranje revizije ter izvajanje poslov (angl. performing).

V prispevku obravnavamo zadevo z drugega področja novih standardov, etike in strokovnosti, in sicer glede potrditve notranjih revizorjev o njihovi nepristranskosti in drugih njihovih potrditev. Odbor preizkušenih notranjih revizorjev predlaga način izvajanja za notranje revizije (ob upoštevanju trenutnih razpoložljivih virov), s katerim se bo dosegla skladnost z novimi standardi. Odbor preizkušenih notranjih revizorjev dopušča možnost, da bo kasneje objavljena druga interpretacija oziroma da se bo izoblikovala drugačna praksa.3

Na podlagi predstavljenega izhodišča je bila sprejeta strokovna razlaga.

STROKOVNA RAZLAGA

Etični del novih Globalnih standardov notranjega revidiranja zavezuje notranje revizorje k neoporečnosti, nepristranskosti, usposobljenosti ter potrebni poklicni skrbnosti in zaupnosti. Novi standardi določajo tudi več potrditev oziroma izjav (angl. forms, documentation, acknowledgements), ki naj jih podajo notranji revizorji. Izjave se nanašajo (in ne izključno) na:

  • razumevanje in zavezanost k upoštevanju z etiko povezanih politik in procesov
  • organizacije (standard 1.2);
  • seznanjenost z ustreznimi politikami, postopki, zakoni in drugimi predpisi, ki urejajo uporabo informacij (npr. osebnih podatkov, poslovnih skrivnosti; standard 5.1);
  • seznanjenost z ustreznimi politikami, postopki, zakoni in drugimi predpisi, ki urejajo varovanje informacij (zaupnost, nerazkrivanje; standard 5.2); seznanjenost z metodologijo notranje revizije (standard 9.34).

Vodja notranje revizije naj pripravi splošno izjavo, ki vsebuje navedene zahteve novih standardov, in jo predloži notranjim revizorjem v potrditev. Odbor meni, da je dovolj, če se taka izjava podpiše enkrat letno, na primer ob letnem izvajanju občasne samoocene iz programa zagotavljanja in izboljševanja kakovosti.

Standard 2.1 obravnava nepristranskost posameznika, tj. notranjega revizorja. Standard določa, da mora notranji revizor potrditi (angl. attestation form), da se zaveda pomena nepristranskosti in obveze razkritja morebitne oslabitve nepristranskosti.

Odbor sekcije preizkušenih notranjih revizorjev je v zvezi z navedeno zahtevo standarda 2.1 mnenja, da se potrditev notranjega revizorjeva pridobi v obliki izjave, s katero notranji revizor potrjuje svoje zavedanje o pomenu nepristranskosti in obvezi razkritja morebitne oslabitve nepristranskosti. Ta potrditev se lahko vključi v opisano (splošno) izjavo. Potrditev se mora pridobiti najmanj enkrat letno.

Standard 2.2 obravnava ohranitev nepristranskosti revizorja. Notranji revizor se mora skladno s standardom 2.2 vzdržati ocenjevanja nekaterih dejavnosti, za katero je bil prej odgovoren. Domneva se, da je nepristranskost oslabljena, če notranji revizor izvaja posel dajanja zagotovila za dejavnost (področje), za katero je bil odgovoren v zadnjih dvanajstih mesecih. Eno od dokazil za zagotavljanje skladnosti s standardom 2.2 je dokumentacija (angl. documentation), s katero notranji revizor potrjuje, da pri njem bodisi ni znanih oslabitev nepristranskosti bodisi je razkril morebitno oslabitev nepristranskosti.

Odbor sekcije preizkušenih notranjih revizorjev v zvezi z navedeno zahtevo standarda 2.2 meni, da dokumentacijo, s katero notranji revizor potrdi, da pri njem bodisi ni znanih oslabitev nepristranskosti bodisi je morebitne oslabitve nepristranskosti razkril, predstavlja izjava notranjega revizorja. To v njej notranji revizor potrdi s podpisom. Smiselno je, da se ta potrditev notranjega revizorja pridobi takoj po sprejetem letnem načrtu notranje revizije. Kasneje pa se potrditev pri notranjih revizorjih pridobi lahko tudi ponovno, če gre za pomembnejše spremembe v letnem načrtu dela notranje revizije.

Opombe

  1. Global Internal Audit Standards, 2024, najdeno marca 2024 na 2024 Global Internal Audit Standards (theiia.org).
  2. Globalni standardi notranjega revidiranja, ki bodo v uporabi najkasneje od januarja 2025 dalje, bodo nadomestili trenutno uporabljane Mednarodne standarde strokovnega ravnanja pri notranjem revidiranju.
  3. obravnava ni vseobsegajoča in ne obsega nujno vseh v praksi zaznanih dilem v zvezi z zagotavljanjem (doseganjem) skladnosti z novimi standardi na področju etike in
  4. Standard 3 (Metodologija) se razvršča na četrto področje novih standardov, področje vodenja notranje revizije.
BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
x - Dialog title
dialog window