Portal TFL

TFL Vsebine / Odločitve Ustavnega sodišča

U-I-163/99 - Zakon o razpisu rednih lokalnih volitev v Mestni občini Koper (Uradni list RS, št. 53/99) (ZRLVKP)

OPOMBA US RS
V obrazložitvi svoje odločitve se Ustavno sodišče sklicuje na svoje zadeve št. U-I-301/98 z dne 17. 9. 1998 (OdlUS,157), št. U-I-83/94 z dne 14.7.1994 (OdlUS III,89), št. U-I-158/94 z dne 9. 3. 1995 (OdlUS IV,20), št. U-I-224/96 z dne 22.5.1997 (OdlUS VI,65), št. U-I-114/95 z dne 7. 12. 1995 (OdlUS IV,120), št. U- I-183/94 z dne 9. 11. 1994 (OdlUS III,122).
OPRAVILNA ŠTEVILKA
U-I-163/99
VRSTA ZADEVE
ocena ustavnosti in zakonitosti predpisov in drugih splošnih aktov
INTERNA OZNAKA
US19640
GESLA
Začasna odredba, zakon. Ustavno sodišče, obveznost in dokončnost odločitve. Ustavno sodišče, sprememba odločitve Ustavnega sodišča. Lokalna samouprava, ustanovitev občine, merila. Načelo pravne in socialne države. Ustavno sodišče, razmerje do zakonodajalca. Zakonodajalec, izvrševanje odločbe Ustavnega sodišča. Lokalne volitve, neustavnost lokalnih volitev. Pravica do lokalne samouprave, kršitev pravice do lokalne samouprave. Statusne spremembe občine in izvedba volitev. Način izvršitve odločb Ustavnega sodišča, pravna narava. Vezanost zakonodajalca na ustavnosodno razlago. Vezanost zakonodajalca na odločitev o načinu izvršitve. Pritrdilno ločeno mnenje ustavnega sodnika. Odklonilno ločeno mnenje ustavnega sodnika.
NAPADENI AKT
Zakon o razpisu rednih lokalnih volitev v Mestni občini Koper (Uradni list RS, št. 53/99) (ZRLVKP)
OBJAVA
Uradni list RS, št. 59/99, Uradni list RS, št. 80/99 in OdlUS VIII, 209
IZDAJATELJ
Ustavno sodišče RS
VRSTA AKTA
zakon
VRSTA ODLOČITVE
odločba
VRSTA REŠITVE
ugotovitev - ni v neskladju z Ustavo/zakonom
IZREK
Zakon o razpisu rednih lokalnih volitev v Mestni občini Koper ni v neskladju z Ustavo.
EVIDENČNI STAVEK
Pravna narava odločitve, ki jo sprejme Ustavno sodišče na podlagi drugega odstavka 40. člena Zakona o Ustavnem sodišču, je drugačna od pravne narave odločitve, ki zadeva ustavnosodno presojo predpisa. Zakonodajalca ustavnosodna razlaga Ustavnega sodišča obvezuje, kar pomeni, da je odločbo Ustavnega sodišča dolžan izvršiti, sicer krši določbo 2. člena (načela pravne države) in tretjega odstavka 3. člena Ustave (načelo delitve oblasti). Z odločitvami o načinu izvršitve na podlagi pooblastila drugega odstavka 40. člena Zakona o Ustavnem sodišču pa Ustavno sodišče praviloma ne izvršuje ustavnosodne presoje, za katero je pristojno na podlagi 160. in 161. člena Ustave. Zato lahko zakonodajalec način izvršitve, določen na podlagi drugega odstavka 40. člena ZUstS, spremeni z zakonom. Sprejem takšnega zakona sam po sebi ni protiustaven. Protiustaven je lahko samo v zakonu vsebovan način izvrševanja, kar pa mora biti predmet vsakokratne ustavnosodne presoje, če je ta pred Ustavnim sodiščem sprožena. Izvedba volitev v organe občine, katere območje še ni usklajeno z ustavnimi in zakonskimi merili, ne pomeni kršitve ustavne pravice do lokalne samouprave, ki ima svoj temelj v 9. členu Ustave, da je v Sloveniji zagotovljena lokalna samouprava. Statusnih sprememb v lokalni samoupravi ne gre neposredno povezovati z volitvami. Lokalne volitve bi bile protiustavne, če bi bile izvedene na način, ki ne bi omogočal svobodnega izjavljanja volje volilnih upravičencev in enakosti v izvrševanju volilne pravice. Niso pa protiustavne zgolj zaradi tega, ker so se v določenem časovnem obdobju izvolili organi lokalnih skupnosti na območju občine, ki samo po sebi ne bi bilo povsem v skladu z ustavnimi določbami. Pravica volivcev, da v določenih časovnih presledkih volijo svoje predstavnike lokalne samouprave, ni ustavno tako opredeljena, da bi zapovedovala volitve prav v štiriletnem časovnem obdobju. Zakonodajalec bi lahko določil tudi daljši mandat organom lokalne samouprave. Kljub temu pa odločitev Ustavnega sodišča o podaljšanju mandata organom Mestne občine Koper že zaradi splošnega načela enakosti (drugi odstavek 14. člena Ustave) ne bi mogla odlagati lokalnih volitev neomejeno dolgo. Daljši odlog lokalnih volitev bi lahko pripeljal do situacije, v kateri bi bilo bistveno ogroženo izvrševanje lokalne samouprave, ki ga občani uresničujejo prav s periodičnim odločanjem o svojih predstavnikih v organih lokalne samouprave. Zato je treba omogočiti periodično izvajanje volitev, pa čeprav se te izvajajo v občini, ki ni organizirana v skladu z vsemi ustavnimi kriteriji. Z izpodbijanim zakonom, ki naj bi predstavljal pravni temelj za razpis lokalnih volitev v Mestni občini Koper, zato niso bila kršena načela pravne države (2. člen Ustave).

Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.

Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.

PRIJAVA

ŠE NISTE UPORABNIK PORTALA TFL?

Dobra novice! Portal TFL je za nove uporabnike pripravil poseben brezplačen dostop do vsebin portala Tax-FinLex, da ga lahko preizkusite. Brezplačna registracija vam omogoča:

  • Vpogled v 7 dokumentov
  • Prejemanje e-dnevnika Lex-Novice
  • Prejemanje e-tednika TFL Glasnik
Pripravljam TFL AI...
BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window