IZREK
I. Pritožbi se delno ugodi in se sodba sodišča prve stopnje spremeni tako, da se glasi:
"1. Izvršba z zaznambo in rubežem nepremičnine – stanovanja št. 7 v 3. nadstropju večstanovanjskega objekta C. v ... (stavba 3.S), last tožnice, ter ugotovitvijo vrednosti nepremičnine, z njeno prodajo ter poplačilom upnika na podlagi sklepov Okrajnega sodišča v Radovljici In 17/2011 ter In 24/2011 z dne 10. 2. 2011 in 28. 2. 2011 v zvezi z rubežem nepremičnine izvršitelja L. M. z dne 14. 3. 2011 ni dopustna.
2. Kar tožeča stranka zahteva več, se zavrne.
3. Tožena stranka je dolžna tožeči stranki povrniti stroške postopka v višini 1.799,62 EUR v 15 dneh od vročitve te sodbe, v primeru zamude z zakonskimi zamudnimi obrestmi od prvega dne po izteku roka za prostovoljno plačilo."
II. Tožena stranka je dolžna tožeči strani povrniti stroške pritožbenega postopka v višini 545,58 EUR v 15 dneh od vročitve te sodbe, v primeru zamude z zakonskimi zamudnimi obrestmi od prvega dne po izteku roka za prostovoljno plačilo.
JEDRO
V sodni praksi je utrjeno stališče, da so na osebo, ki je pred upnikovo pridobitvijo zastavne pravice v izvršilnem postopku z zaznambo sklepa o izvršbi v zemljiški knjigi razpolagala z veljavnim zavezovalnim in razpolagalnim pravnim poslom za sporno nepremičnino, kljub odsotnosti zemljiškoknjižnega vpisa že prešla stvarnopravna upravičenja v takšnem obsegu, da ji zagotavljajo pravno varstvo v izločitveni pravdi. Ob upoštevanju stališč Ustavnega sodišča in teorije temelji to stališče na razumevanju, da vknjižba lastninske pravice na nepremičnini, pridobljeni s pravnim poslom, nima (več) absolutnih učinkov. Že pred vknjižbo (in sicer takrat, ko izvedo za razpolaganje) začne, ob upoštevanju namena in vsebine načela zaupanja v zemljiško knjigo, učinkovati prenos lastninske pravice tudi do tretjih oseb, ki vedo, da je bil razpolagalni posel med zemljiškoknjižnim lastnikom in pridobiteljem, se pravi izročitev zemljiškoknjižnega dovolila z notarsko overjenim podpisom prenositelja, že opravljen (nedobroverne osebe). Okoliščina, ali je upnik, ki je pridobil zastavno pravico v izvršilnem postopku, vedel za dolžnikovo razpolaganje z lastninsko pravico, ni pomembna.
Overitev podpisa po tedanjih predpisih ni bila predpostavka veljavnosti razpolagalnega pravnega posla.
Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.
Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.