Insolventnost podjetja nastopi takrat, ko podjetje na dolgi rok ne zmore poravnavati zapadlih obveznosti. Gre za stanje dolgoročne plačilne nesposobnosti, kjer podjetje ne more izpolniti svojih finančnih obveznosti zaradi trajnih težav z denarnim tokom ali zaradi prezadolženosti, ko dolgovi presegajo vrednost celotnega premoženja.
V ZFPPIPP je v 14. členu pojasnjeno, da insolventnost nastane, če dolžnik v daljšem obdobju ni sposoben pokriti vseh svojih zapadlih obveznosti (trajnejša nelikvidnost) ali je dolgoročno plačilno nesposoben zaradi prekomerne zadolženosti.
Trajnejša nelikvidnost je pomemben kazalnik za sprožitev reorganizacijskih in finančnih ukrepov, kot sta prisilna poravnava ali preventivno prestrukturiranje, s katerimi se podjetje poskuša izogniti stečaju.
Podjetje je likvidno, kadar lahko poravnava kratkoročne obveznosti, medtem ko o solventnosti govorimo, ko je sposobno dolgoročno izpolnjevati svoje obveznosti. Razlika med kratkoročno in dolgoročno plačilno sposobnostjo je podrobno opisana v 11. členu ZFPPIPP.
V primeru insolventnosti morajo tako pravne kot fizične osebe izvesti določene ukrepe, ki jih nalaga ZFPPIPP. Insolvenčni postopki vključujejo:
Vidimo torej, da sta tako prisilna poravnava kot tudi stečaj podjetja, postopka, ki se uvedeta v primeru insolventnosti podjetja. Vendar se med seboj razlikujeta tako v namenu kot tudi v posledicah. Po zaključenem postopku stečaja gospodarska družba namreč preneha obstajati, medtem ko po koncu prisilne poravnave družba živi dalje.
V postopku prisilne poravnave se skuša družbi, ki je prezadolžena, s finančnim prestrukturiranjem zagotoviti njena plačilna sposobnost. Dolžnik ali odgovorni družbenik predloži načrt prestrukturiranja, ki vključuje finančne in operativne prilagoditve. Upniki imajo čas 1 mesec od objave začetka postopka na AJPES, da prijavijo svoje terjatve in pridobijo glasovalne pravice. Tisti, ki tega ne storijo sicer ne izgubijo svojih terjatev, vendar ne sodelujejo pri glasovanju. S potrditvijo prisilne poravnave se upniki delno poplačajo, kar omogoča družbi nadaljevanje poslovanja.
Na drugi strani je namen stečajnega postopka zaključiti poslovanje podjetja, unovčiti njegovo premoženje in razdeliti izkupiček med upnike. Po končanem postopku se podjetje izbriše iz sodnega registra. Postopek lahko predlaga dolžnik sam, odgovorni družbeniki, upniki ali določeni javni organi. V tem procesu imajo pravico do sorazmernega poplačila le tisti upniki, ki pravočasno prijavijo svoje terjatve. Če tega ne storijo, izgubijo pravico do izplačila.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki