Zakon o delovnih razmerjih nadure in nadurno delo dovoljuje v specifičnih okoliščinah, ko delodajalec to zahteva zaradi:
Zakon o delovnih razmerjih nadure in nadurno delo zelo omejuje in s tem varuje delavca. Prav zaradi tega ZDR-1 za nadurno delo določa, da mora biti nadurno delo jasno opredeljeno in organizirano, kar preprečuje zlorabe s strani delodajalcev.
Po ZDR-1 mora delodajalec nadurno delo odrediti pisno. To je pomembno zato, da se zagotovi sledljivost in dokumentacija zahtevanega dela. V izjemnih primerih, ko pisna odreditev ni možna (na primer zaradi nujnosti dela), je izvajanje nadur dovoljeno odrediti tudi ustno. V tem primeru mora delodajalec delavcu najkasneje do konca delovnega tedna v katerem je bilo nadurno delo izvedeno, odredbo izdati tudi pisno.
Čeprav ZDR-1 omogoča nadurno delo, določa tudi pomembne omejitve. Po zakonu je nadurno delo omejeno na:
Ne glede na zgoraj navedeno Zakon o delovnih razmerjih določa, da lahko zaposleni letno opravijo do 230 ur nadurnega dela, vendar morajo delodajalci za slednje pridobiti pisno soglasje zaposlenega.
ZDR-1 v sklopu nadurnega dela določa tudi skupine delavcev, ki niso dolžni opravljati nadurnega dela, in sicer:
Za zgoraj navedene skupine zaposlenih zakonodaja določa posebne zaščitne ukrepe, ki preprečujejo prekomerne obremenitve in morebitne negativne posledice za zdravje.
Nadurno delo mora delodajalec tudi ustrezno plačati. Zakon o delovnih razmerjih nadure pri izplačevanju opredeljuje podobno kot redne ure, a z dodatkom za opravljeno nadurno delo. Delavec, ki opravlja nadure, je tako upravičen do:
Takšna praksa obračuna nadur je skladna s sodbo Vrhovnega sodišča Republike Slovenije, sodba VIII Ips 72/2019, ki potrjuje, da se nadure plačajo enako kot redno delo, vendar z dodatki.
Poleg denarnega izplačila lahko delodajalec nadure nadomesti tudi s prostimi urami, kar je razvidno tudi iz sodbe Vrhovnega sodišča VIII Ips 80/2015. V tem primeru mora delodajalec plačati dodatek za nadurno delo, tudi če se delavec in delodajalec dogovorita za koriščenje prostih ur namesto denarnega nadomestila.
Pomembno je razumeti, da ena ura nadurnega dela ni enaka eni uri rednega dela, če gre za nadomestilo s prostim časom. ZDR-1 določa, da delavec poleg prostih ur dobi tudi dodatek za nadurno delo, kar pomeni, da je možno nadure nadomestiti na dva načina:
Obe možnosti omogočata pravično nadomestilo za nadure, bodisi v obliki prostega časa bodisi v kombinaciji s plačilom. Pri tem je pomembno, da so pravice in obveznosti glede nadur jasno opredeljene v internih aktih delodajalca, ki urejajo delovna razmerja. Na ta način se zagotovi jasna podlaga za dogovor med delodajalcem in delavcem o načinu plačila nadur.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki