Odpovedni rok je časovno obdobje, ki začne teči, ko ena od strank poda odpoved pogodbe o zaposlitvi. Namen odpovednega roka je zagotoviti prehodno obdobje, v katerem lahko obe strani ustrezno uredita svoje obveznosti. V tem času delavec še vedno opravlja svoje delo, delodajalec pa mu mora izplačevati plačo.
Dolžina odpovednega roka je odvisna od delovne dobe pri delodajalcu in drugih dejavnikov, ki jih določa Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1), pa tudi morebitnih kolektivnih pogodb ali individualnih pogodb o zaposlitvi. Minimalne odpovedne roke najdemo v 94. členu ZDR-1.
Ena najpogostejših dilem delodajalcev je vprašanje: Ali se bolniška šteje v odpovedni rok? Bolniška odsotnost po veljavnem zakonu ne preprečuje vročitve odpovedi pogodbe o zaposlitvi in prav tako ne ustavi poteka odpovednega roka. Odpovedni rok začne teči dan po tem, ko je odpoved delavcu pravilno vročena, ne glede na to, ali je delavec v bolniškem staležu. Poleg tega odpovedni rok nemoteno teče tudi med trajanjem bolniške odsotnosti delavca.
Do nekaj posebnosti pride, ko je delavec ob koncu odpovednega roka (še vedno) v bolniškem staležu. ZDR-1 se v svojem 116. členu dotika tega področja in pravi, da delavcu, ki mu je odpovedana pogodba o zaposlitvi iz poslovnega razloga ali razloga nesposobnosti, in je ob poteku odpovednega roka odsoten z dela zaradi začasne nezmožnosti za delo, delovno razmerje preneha z dnem, ko se vrne na delo ali bi se moral vrniti na delo. Vendar pa zakon postavlja časovno omejitev – delovno razmerje preneha najpozneje s potekom šestih mesecev po izteku odpovednega roka. To pomeni, da bolniška odsotnost začasno zadrži formalni zaključek delovnega razmerja, vendar ga ne more odložiti za nedoločen čas.
Pri odpovedi pogodbe o zaposlitvi v času bolniške je ključno, da razlog za odpoved ni povezan z bolniško odsotnostjo ali zdravstvenim stanjem delavca. Razlogi za odpoved morajo temeljiti na objektivnih kriterijih, kot so:
Redna ali izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi se običajno vroča osebno v prostorih delodajalca. Če osebna vročitev ni mogoča, zakon dopušča možnost vročitve s priporočeno pošiljko s povratnico. Kot zadnja možnost je predvidena objava odpovedi na oglasnem mestu pri delodajalcu, ki mora biti dostopno delavcu. V primeru bolniške odsotnosti je najpogostejši način vročitve odpovedi prav s priporočeno pošiljko s povratnico, kar zagotavlja ustrezno dokazilo o vročitvi.[1]
Ko delodajalec podaja odpoved pogodbe o zaposlitvi delavcu, ki je na bolniški, mora paziti na naslednje:
Opombe:
[1] 88. člen ZDR-1
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki