In nobenega nereda ali vsaj kričanja na policiste, nikakršnih videoposnetkov za ugledno televizijo. Kam neki pridemo, če bodo mediji redno objavljali novice o denimo vseh zaseženih vozilih. Teh je bilo v letu 2023 2.893 ali skorajda osem vsak dan. Objavljanje takšnih novic že zaradi kraja dogodka zelo spominja na krizo na Kosovu v 80. letih, ko so srbski mediji dosledno objavljali podobne novice iz takratne krizne južne pokrajine. Bolje je upati, da se bo omenjeni voznik znašel na dolgem seznamu Romov, ki so zaradi doslednega policijskega ukrepanja povečini na koncu naredili vozniški izpit. Nekdanji policist s 30-letnimi izkušnjami in zelo dober poznavalec romske problematike v Kočevju je za neki drugi portal razložil:
»Ko sem prišel na delo v Kočevje, je imela vozniško dovoljenje samo ena Rominja. Danes imajo vozniško dovoljenje večinoma vsi polnoletni. Veste, kaj se je zgodilo? Policija je dobila pooblastilo, da je smela začasno prek sodišča za prekrške odvzeti vozila. In so jim vozila tudi jemali, za 15.000 ali pa za 300 evrov. Ko se je naslednji dan pripeljal z novim, so mu vzeli tudi tega. Zelo hitro so se naučili, da tukaj ni zaje***. In so Romi šli delat izpit in ga delajo še danes. Mislim, da je spet čas za to, da se jim pokaže vzrok in posledico. To jim je treba dati jasno vedeti, pa ne samo Romom, vsem.«
Ko smo že pri skrajnostih, ni mogoče mimo besed ribniškega župana Sama Pogorelca, ki ne popušča, da bi romsko naselje priklopili na vodovod, obenem pa je razkril tudi neverjetno podrobnost, da je namreč celo naselje Goriča vas, kjer biva okoli 15 romskih družin, že deset let na črno priklopljeno na bližnji električni daljnovod, kjer kradejo elektriko. »Medtem pa luči v naselju gorijo noč in dan,« je povedal. Ob tem nič ne izvemo, zakaj se državi (tudi občini) v nekaj mandatih ni posvetilo, kako rešiti omenjeni problem.
Romi iz naselja Otavice bodo po županovih besedah morali podpisati dogovor, ki bo določal, kaj morajo sami izpolniti, med drugim, da bodo pošiljali otroke v vrtec in šolo, da bodo pospravili naselje, da bodo določili mejo zemljišča, ki je v njihovi lasti, in poskrbeli, da se bodo zaposlili. »Potem bo mogoč tudi neki dogovor o pitni vodi.«
Človek si ne more kaj, ko besedujemo o (enostranskih) pogojih o skupnem življenju, da ne bi ob tem računal na zelo dolgo pot. Prvi vrtec za 21 romskih otrok v Pušči pri Murski Soboti so odprli pred davnimi 62 leti, tamkajšnjo enoto Romano pa danes obiskujejo tudi neromski otroci različnih narodnosti. Vmes je bilo kajpada mnogo policijskih poročil, še več obupnih dopisov centra za socialno delo, pisem ogorčenih krajanov, ki so ostajali brez pridelka na njivah, kur in podobnega. Da, 60 let je dolga doba. Za današnje tiktok razumevanje časa predolga.
Ne morem si kaj, da ne bi kronično optimističen na koncu povzel komentarja iz Dela: »Parcialno politično reševanje kompleksnih težav z instantnim odzivanjem na ekscese je vse bolj privlačno od sistemskega, kjer po navadi ni posamičnih političnih zmagovalcev. To velja tako za romsko vprašanje kot za ukvarjanje z migracijami. Kaj hitro se lahko zgodi, da se bodo trendi pri migracijah obrnili navzgor in se bo opozicija spet obrnila k svoji priljubljeni mobilizacijski tematiki zadnjega desetletja, Romi pa bodo spet zdrsnili v drugi plan.« In bo v drugi plan za prihodnjih deset let zdrsnila tudi tista luč, ki sveti v romskem naselju Otavice.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik