STA novice / EU pred trgovinskimi pogovori z ZDA izpostavlja povečan uvoz ameriške soje
ponedeljek, 7.1.2019
Bruselj, 07. januarja (STA) - Tri četrtine vsega uvoza soje v EU sedaj prihaja iz ZDA, je danes sporočila Evropska komisija. Novica prihaja dan pred srečanjem evropske komisarke za trgovino Cecilie Malmström z ameriškim trgovinskim predstavnikom Robertom Lighthizerjem v Washingtonu.
Uvoz soje iz ZDA v EU se je od julija do decembra lani glede na enako obdobje leto poprej povečal za 112 odstotkov. ZDA s 75-odstotnim uvoznim deležem tako ostajajo glavni dobavitelj soje za EU, je danes sporočila Evropska komisija.
Prav tako je EU najpomembnejši izvozni trg ZDA za sojo, saj v Evropo izvozijo 28 odstotkov soje. Sledita Argentina z 10 in Mehika z devetimi odstotki.
V prihodnosti komisija pričakuje nadaljnje povečanje uvoza soje iz ZDA, saj je začela postopek, da bi se ameriška soja lahko začela uporabljati tudi za biogorivo.
EU vsako leto uvozi okoli 14 milijonov ton soje.
Povečanje uvoza ameriške soje je del dogovora, ki sta ga julija lani dosegla ameriški predsednik Donald Trump in predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker. Trump je takrat obljubil, da ne bo uvedel dodatnih carin na evropske avtomobile, Juncker pa, da bo EU povečala uvoz soje in utekočinjenega plina iz ZDA.
Dogovorila sta se tudi o pogovorih v smeri zmanjševanja carin v smeri ničelne stopnje ter odstranjevanja necarinskih ovir. Pogovori med stranema tečejo že mesece, a večjega napredka doslej ni bilo.
V Washingtonu se bo v torek mudila Malmströmova, ki bo po pojasnilih Evropske komisije nadaljevala trgovinske pogovore "na podlagi agende dveh predsednikov", navaja nemška tiskovna agencija dpa.
Kot je za dpa v pogovoru ob koncu leta 2018 povedala komisarka, ameriška stran doslej ni bila zelo zainteresirana za določanje obsega konkretnih pogajanj. Bi pa lahko več jasnosti prinesla srečanja v tem tednu.
Po dvostranskih pogovorih se bosta Malmströmova in Lighthizer srečala še z japonskim ministrom za trgovino Hiroshigejem Sekom. Na tristranskih pogovorih bodo obravnavali nepoštene trgovinske prakse, še posebej kitajske.
Zadnje novice
-
Ukrajina in Moldavija naredili nov korak na poti v EU (dopolnjeno)
14.7.2026 -
Odbor DZ prikimal predlogu novele zakona o preprečevanju pranja denarja
14.7.2026 -
DZ bo ponovno odločal o obravnavi novele zakona o javnih uslužbencih po skrajšanem postopku
14.7.2026 -
Iz opozicije zaradi navedb o izobrazbi vnovični pozivi k odstopu Mijiča, Stevanović brez komentarja (dopolnjeno)
14.7.2026 -
V Bruslju podpisali sporazum o prostem gibanju med Gibraltarjem in Španijo
14.7.2026 -
Pri Kallas brez komentarja glede postopka imenovanja Fajon
14.7.2026 -
Bruselj s smernicami za trajnostni turizem v Naturi 2000
14.7.2026 -
Sindikati pričakujejo natančno časovnico usklajevanj v ESS glede demografskega sklada
14.7.2026 -
Ljubljanska občina v parkirni režim v soseskah do konca mandata ne bo posegala
14.7.2026 -
V pilotnem testiranju digitalnega evra bo sodelovala tudi NLB
14.7.2026 -
Spletna objava dopinških prekrškarjev združljiva s pravom EU
14.7.2026 -
Direkcija brez ponovitve razpisa za obnovo postaje Trbovlje
14.7.2026