STA novice / Na seji vlade investicijski program za drugi tir
četrtek, 24.1.2019
Ljubljana, 24. januarja (STA) - Ob odsotnosti premierja Marjana Šarca, ki je te dni v Davosu, ima ministrski zbor danes na mizi investicijski program za projekt gradnje drugega tira železniške proge Divača-Koper. V teh dneh sta dokument že potrdila tudi nadzorni svet projektnega podjetja 2TDK in finančno-projektni svet za nadzor nad izvajanjem projekta.
Dokument, ki bo zakoličil finančno konstrukcijo projekta, predvideva dva scenarija: enega s sodelovanjem zaledne države in drugega, po katerem bi Slovenija projekt financirala sama.
Trenutno je bolj verjeten drugi scenarij, saj v sedanji koaliciji z izjemo SMC pretiranega navdušenja nad sodelovanjem z Madžarsko, s katero se je Slovenija pogovarjala v času prejšnje vlade pod vodstvom Mira Cerarja, ni. Madžarski premier Viktor Orban pa je nedavno celo izjavil, da so v Budimpešti zgodbo zaprli in se bodo osredotočili na sodelovanje s Trstom.
V primeru, da Madžarska res ne bo sodelovala pri projektu, bi finančni viri prišli iz državnega proračuna, sredstev EU, posojila Evropske investicijske banke (EIB) in posojil komercialnih bank. Pogovori z EIB in bankami še potekajo, nekaj evropskih sredstev je država za pripravljalne aktivnosti že dobila, z zaprtjem finančne konstrukcije do konca maja pa bo lahko Slovenija podpisala tudi pogodbo za črpanje glavnine sredstev EU.
Vrednosti trenutno največjega načrtovanega investicijskega projekta v državi sicer trenutno še nihče ne razkriva, ocene se gibljejo med eno in 1,2 milijarde evrov.
Zadnje novice
-
Prihodnji teden na sodiščih: Nadaljevanje sojenja v več odmevnih primerih (ozadje)
17.5.2026 -
Prihodnji teden v parlamentu: Pričakovati vložitev mandatarske kandidature Janše (ozadje)
17.5.2026 -
Varuhinja Drenik Bavdek: Pravica do dostojnega pokopa temeljna človekova pravica
16.5.2026 -
Rusko sodišče Euroclearju naložilo 220 milijard odškodnine zaradi zamrznjenega premoženja
16.5.2026 -
Za službena stanovanja zaprosilo 15 poslancev, nezasedena na voljo uslužbencem DZ (tema)
16.5.2026 -
Javnim uslužbencem izplačan letošnji regres v višini 1630,07 evra
16.5.2026 -
POPRAVEK: Poslanka Kokot s kazensko ovadbo zoper predstavnika nevladne organizacije sprožila nov val kritik
15.5.2026 -
Ministri članic Sveta Evrope sprejeli deklaracijo o skupnem pristopu glede migracij
15.5.2026 -
Obeta se parlamentarna preiskava o obveščanju javnosti v zadevi Black Cube
15.5.2026 -
Več kot 30 držav potrdilo vzpostavitev posebnega sodišča za Ukrajino
15.5.2026 -
Po predlogu novele zakona o parlamentarni preiskavi možna tožba v upravnem sporu
15.5.2026 -
Lotrič napovedal predloge sprememb pri bremenih izplačila bolniških nadomestil
15.5.2026