STA novice / Kandidatka za kohezijsko ministrico Mlinarjeva brez podpore matičnih odborov DZ
torek, 17.12.2019
Ljubljana, 17. decembra (STA) - Kandidatka za ministrico brez resorja, pristojnega za razvoj in kohezijsko politiko, Angelika Mlinar po večurnem zaslišanju ni prepričala članov parlamentarnih odborov za EU in gospodarstvo. Razpravo je zaznamovala razprava o državljanstvu Mlinarjeve.
Odbor za zadeve EU je sklep o tem, da je bila predstavitev Mlinarjeve ustrezna, zavrnil z devetimi glasovi proti sedmim, odbor za gospodarstvo pa z osmimi proti osmim.
Mlinarjeva je v uvodu današnje skupne seje dveh parlamentarnih odborov dejala, da je Slovenija solidna na področju črpanja evropskih sredstev, se pa stvari lahko izboljšajo. "Za to bo treba osvežiti akcijski načrt, ga redno spremljati in striktno izvajati," je napovedala.
V tem Mlinarjeva vidi tudi enega izmed največjih izzivov, in sicer je treba po njenem mnenju vse aktivnosti usmeriti v pospešitev izvajanja aktivnosti na terenu. "To je predvsem naloga posredniških organov, ki sredstva dodeljujejo konkretnim projektom in programom," je dodala.
Člani odbora so v večurni razpravi Mlinarjevo spraševali o konkretnih načrtih za bolj uspešno črpanje, pri čemer so bili nekateri opozicijski poslanci kitični do izbora SAB za novo ministrico brez listnice, odprla pa se je tudi žgoča razprava o njenem državljanstvu. Mlinarjeva je namreč koroška Slovenka, avstrijskemu pa je v ponedeljek dodala še slovensko državljanstvo.
"Vi ste rojeni, kjer ste bili rojeni in jaz sem bila rojena, kjer sem bila rojena. Vi si tega niste izbrali, jaz si tega nisem izbrala," je začela Mlinarjeva. Kot je izpostavila, se je bila pripravljena odreči avstrijskemu državljanstvu, a ji je bilo v veliko čast, da se ji ni bilo treba in da se je tudi uradna Avstrija izrekla za to, da ji je v interesu, da obdrži avstrijsko državljanstvo.
Kljub skoraj šesturni razpravi in odgovarjanju na vprašanja Mlinarjeva članov parlamentarnih odborov ni prepričala. Zdaj bosta morala odbora najpozneje v dveh dneh predsednikoma vlade in državnega zbora posredovati mnenji, ki sta ju sprejeli, nato bo imel premier Marjan Šarec tri dni po prejemu možnost umika kandidature Mlinarjeve. V tem primeru bo moral hkrati predložiti tudi novo kandidaturo za ministra.
Zadnje novice
-
Vlada z novelo predlaga ohranitev poklicne mature iz štirih predmetov
10.7.2026 -
Opozicija se bo po ponovni zavrnitvi dnevnega reda seje obrnila na ustavno sodišče
10.7.2026 -
DZ tudi danes ni odredil preiskovalnih komisij (dopolnjeno)
10.7.2026 -
Komisija DZ za peticije prekinila sejo zaradi nestrinjanja SDS s predsednico Novak
9.7.2026 -
Minister Zupančič za kadrovsko krepitev sodstva s približevanjem kabinetnemu sistemu
9.7.2026 -
Na ministrstvu po odločitvi sodišča izpostavili nujnost odstrela medvedov
9.7.2026 -
Mijič KPK prijavil lastniški delež v podjetju, več poslancev SDS poročil ni oddalo
9.7.2026 -
Odbor DZ priporočil izdelavo revizije porabe Golobove vlade
9.7.2026 -
Evropski parlament odobril začasne ukrepe za preprečevanje zlorab otrok na spletu
9.7.2026 -
Prvo ministrstvo že preneslo sedež izven Ljubljane, ta bo po novem v Mariboru
9.7.2026 -
POPRAVEK: Vlada ustanovila strateški svet za gospodarstvo
9.7.2026 -
Vlada znova podaljšala ukrep glede opravljanja dela nekdanjih pravosodnih policistov
9.7.2026