sreda, 5.2.2020
Ljubljana, 05. februarja (STA) - Odbor DZ za delo je na današnji seji preložil obravnavo predloga dopolnitev pokojninskega zakona, ki so ga v zakonodajni postopek vložili v SDS. Obravnavo bodo nadaljevali, ko svoje mnenje o predlogu pove Ekonomsko-socialni svet.
Po predlogu bi izenačili pravice tistih, ki so v obdobju do konca leta 2012 čas vojaščine in študija dokupili kot pokojninsko dobo, s tistimi, ki se jim je doba prostovoljne vključitve v pokojninsko zavarovanje priznala kot pokojninska doba brez dokupa. V noveli pokojninskega zakona je DZ leta 2017 namreč določil, da se bo doba prostovoljnega zavarovanja pred 31. decembrom 2012 štela kot pokojninska doba brez dokupa. Ta rešitev pa ni veljala za tiste zavarovance, ki so pokojninsko dobo v istem obdobju dokupili. Toda v SDS menijo, da je takšna ureditev nepravična, je danes v imenu predlagateljev dejal Tomaž Lisec.
Poleg tega v SDS predlagajo, da se v zakonu doda nov člen, ki bi izenačil obseg pravic nekdanjih zavarovancev iz kmetijske dejavnosti glede na višino vplačanih prispevkov in ne glede na administrativno opredelitev, ali je bil nekdo zavarovan kot t. i. združeni ali kot drugi kmet.
Zakonski predlog z enako vsebino so v SDS vložili že konec leta 2017.
Posamezniki ki so bili določeno obdobje do 31. decembra 2012 prostovoljno vključeni v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, in posamezniki, ki so določeno obdobje do tega datuma dokupili, niso v enakem položaju, je pojasnila vlada. Glede na to enaka ureditev te problematike ni pravilna, je dejal državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Tilen Božič. Vlada po njegovih besedah predloga ne podpira.
Generalni direktor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Marijan Papež se je strinjal s predlagatelji, da je pokojninska reforma z začetkom veljavnosti 1. januarja 2013 res storila krivico pri kmetijski dejavnosti. Ni pa storila krivice tudi glede vprašanja o odkupu let vojaščine in študijskih let, je dejal.
V Levici pa so predstavili dopolnilo, po katerem bi se uredil status vseh, ki so se prostovoljno vključili v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje pred 31. decembrom 2012 in so tudi po tem datumu ostali vključeni v to zavarovanje. Gre pretežno za delavce, ki so zaradi stečajev podjetij pristali na zavodu za zaposlovanje, kjer so določeno obdobje prejemali nadomestilo za brezposelnost, po preteku tega obdobja pa so si prispevke za pokojninsko zavarovanje plačevali sami, je dejal Miha Kordiš iz Levice.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik