Portal TFL

STA novice / Po predlogu novele poslovnika DZ bi postopek o naknadni imuniteti poslanca lahko predlagal tudi predsednik DZ ali samostojni poslanec

ponedeljek, 19.10.2020

Ljubljana, 19. oktobra (STA) - Delovna skupina v DZ že dlje časa pripravlja spremembe poslovnika, da bi obravnava imunitete, ko se poslanec sklicuje nanjo, potekala drugače kot takrat, ko se ne. Najnovejši predlog možnost predlaganja postopka o naknadni imuniteti širi tudi na predsednika DZ in samostojnega poslanca. Poslanske skupine se bodo do njega opredelile v enem mesecu.

Trenutni poslovnik DZ namreč ne ločuje postopkov, ko gre za odločanje o imuniteti na podlagi zahteve poslanca in ko gre za odločanje o imuniteti zgolj na podlagi obvestila pristojnega organa o postopku, v katerem se je znašel poslanec. DZ namreč o imuniteti odloča tudi, če se poslanec nanjo sploh ne sklicuje, in sicer na podlagi obvestila pristojnega organa, da je poslanec v priporu, kazenskem postopku zaradi kaznivega dejanja z zagroženo kaznijo več kot pet let zapora, ali v kazenskem postopku.

S predlagano novelo poslovnika pa bi na različen način uredili postopek o predhodni imuniteti, ko se poslanec nanjo sklicuje, in postopek, ko se poslanec ne sklicuje na imuniteto in gre za naknadno odločanje o imuniteti, kar pa mora tudi nekdo predlagati. Če nihče ne bo predlagal odločanja o imuniteti, DZ o njej ne bo odločal, predlagatelj pa bo moral tudi utemeljiti, zakaj je odločanje o imuniteti potrebno za delovanje DZ, so na današnji seji komisije DZ za poslovnik glede predlagane novele pojasnili v zakonodajno-pravni službi.

Prvotni predlog je predvideval, da lahko predlog za naknadno odločanje o imuniteti poda poslanska skupina, zdaj pa so možnost predlaganja tega postopka v predlogu razširili tudi na predsednika DZ in posameznega poslanca, če ta ni član poslanske skupine. Kot je za STA pojasnil predsednik komisije za poslovnik Vojko Starović (SAB), je tak predlog prišel iz poslanskih skupin, ki so jih že junija pozvali, naj se opredelijo do predloga novele poslovnika DZ glede procesne imunitete poslancev.

Na podlagi tega so strokovne službe pripravile čistopis predloga novele poslovnika, za katerega so na današnji seji komisije za poslovnik sklenili, da ga pošljejo v opredelitev poslanskim skupinam. Prosili so jih, da jim stališča sporočijo do 16. novembra.

Na delovni skupini so po Starovićevih besedah izrazili naklonjenost omenjenemu predlogu širitve predlagateljev. Prav tako so na delovni skupini podprli in nato vključili tudi v čistopis predloga še predlog spremembe glede zakonodajnega postopka.

Kot je na današnji seji komisije pojasnil Gregor Perič (SMC), gre za racionalizacijo postopka v DZ, saj daje predlagatelju možnost, če želi predlog v kasnejši fazi zakonodajnega postopka "potegniti nazaj". Starović je za STA pojasnil, da lahko predlagatelj po sedanji ureditvi predlog umakne do sklica seje, po predlagani spremembi pa bi ga lahko do same obravnave. Tako bi po njegovih besedah v primeru, če je preveč pripomb in dopolnil, ki bi po predlagateljevem mnenju predlog izmaličili, omogočili njegov umik, ne pa da se postopek vleče.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window