četrtek, 24.2.2022
Ljubljana, 24. februarja (STA) - Vlada je danes sprejela nov predlog zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma, potem ko je DZ prejšnjega na januarski seji zavrnil. S sprejemom zakona se mudi, saj se z njim v slovenski pravni red prenaša določbe evropskih direktiv.
Nov predlog zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma je praktično enak kot prejšnji, ki ga je DZ zavrnil, so po seji vlade sporočili s finančnega ministrstva. Vsebinska sprememba je v 159. členu, kjer je v izogib nejasnostim dodana določba, da lahko zavezanec inšpektorju, ki nima odločbe pristojnega sodišča, odkloni vstop v stanovanjske prostore.
Preširoka pooblastila v inšpekcijskem postopku in prevelik poseg v varstvo osebnih podatkov so bili tudi glavni očitek poslancev opozicije v postopku obravnave prvotnega predloga zakona. DZ ga je 2. februarja zavrnil z 52 glasovi proti in 31 za.
Zakon je treba sprejeti čim prej, saj se bo z njim določilo prenos zakonodajnih aktov EU v slovenski pravni red, so pojasnili na ministrstvu. Z njim se bo uvedlo tudi nekatere izboljšave v sistemu preprečevanja pranja denarja.
Z novim zakonom se bo v slovenski pravni red preneslo določbe direktive o določitvi pravil za lažjo uporabo finančnih in drugih informacij za namene preprečevanja, odkrivanja, preiskovanja ali pregona nekaterih kaznivih dejanj, s katerimi razpolagajo Urad RS za preprečevanje pranja denarja oziroma druge finančno obveščevalne enote. Prenaša se tudi del določb direktive, v skladu s katerimi se večina dosedanjih pristojnosti evropskih nadzornih organov prenaša na Evropski bančni organ.
Z novim zakonom se bo tudi bolj podrobno uredilo izvajanje evropske uredbe glede definicije gotovine, nabora podatkov, ki se zbirajo in izmenjujejo na njeni podlagi, ter možnosti izmenjave teh podatkov med finančnimi obveščevalnimi enotami.
Predlog novega zakona vsebuje tudi nekaj izboljšav obstoječega zakona, odpravo določenih nejasnosti, omilitev določenih zahtev in uvedbo dodatnih orodij oziroma možnosti pri izvajanju ukrepov s strani zavezancev oz. izvajanju nadzora s strani nadzornih organov.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki