Portal TFL

STA novice / Dober mesec po volitvah Golob do svoje ministrske ekipe (kronologija)

sreda, 1.6.2022

Ljubljana, 01. junija (STA) - Sestavljanje 15. slovenske vlade je trajalo dober mesec. Premier Robert Golob, ki ga je DZ 25. maja izvolil za mandatarja, je danes dobil tudi svojo ministrsko ekipo. To je sicer za zdaj sestavil po obstoječem razrezu ministrstev, saj je SDS s predlogom za posvetovalni referendum začasno zaustavila predlog sprememb zakona o vladi.

STA objavlja kronologijo sestavljanja nove vladne koalicije in 15. vlade.

24. april: Na državnozborskih volitvah je ob 70,97-odstotni volilni udeležbi slavila stranka Gibanje Svoboda, ki je dobila 34,45 odstotka glasova in 41 poslanskih mandatov. Prestop parlamentarnega praga je uspel še SDS (23,48 odstotka/27 mandatov), NSi (6,86 odstotka/8 mandatov), SD (6,69 odstotka/7 mandatov) in Levici (4,46 odstotka/5 mandatov). Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob je v izjavi za medije napovedal, da bodo pogovori o oblikovanju vladne koalicije z ostalimi levosredinskimi strankami stekli že v prihodnjih dneh. Na seznam tistih, s katerimi se namerava sestati, pa ni uvrstil SDS in NSi. Hkrati je Golob izrazil pričakovanje, da bodo novo vlado sestavili v čim krajšem času.

25. april: Golob je opravil prvi neformalni pogovor s koordinatorjem Levice Luko Mescem. Kot so ob tem sporočili iz stranke, Golob naj ne bi imel zadržkov, da s koalicijskimi pogajanji počaka na odločitev Levice o vstopu v vlado. Vodstvo Levice je namreč zaradi slabega volilnega rezultata, ki je stranki prinesel štiri poslanske mandate manj kot na zadnjih parlamentarnih volitvah, svetu stranke ponudilo svoj odstop.

26. april: Predsednik republike Borut Pahor je na neformalnem srečanju Golobu zagotovil polno sodelovanje, zlasti v njegovi želji, da vlado sestavi čim prej. Golob se je isti dan na neformalnem kosilu sestal tudi s predsednico SD Tanjo Fajon. Kot je dejal, sta ugotovila, da imata veliko stičnih točk in da je "ambiciozna časovnica" sestave vlade izvedljiva.

29. april: Svet stranke Levica je po opravljeni razpravi o ponujenem odstopu koordinatorja Mesca in izvršnega odbora stranke na glasovanju vodstvu stranke izrekel zaupnico in jim podelil mandat za pogajanja za vstop Levice v vlado Roberta Goloba.

3. maj: Golob, Fajonova in Mesec so na prvem uradnem krogu koalicijskih pogajanj določili časovnico nadaljnjih pogajanj, kot datum, do katerega želijo sestaviti vlado, pa zastavili 3. junij.

4. maj: Koalicijska pogajanja za sestavo 15. slovenske vlade so se nadaljevala na ravni strokovnih skupin, ki so se lotile usklajevanja posameznih področij koalicijske pogodbe.

6. maj: Bodoči koalicijski partnerji so se v drugem krogu koalicijskih pogajanj na ravni predsednikov strank dogovorili o okvirnem razrezu resorjev, SD bi tako dobila štiri, Levica pa tri resorje, je po pogajanjih dejal Golob. Napovedal je tudi, da bo nova vlada tudi z reorganizacijo resorjev krepila področja podnebne politike, medgeneracijske solidarnosti, digitalizacije in regionalnega razvoja.

11. maj: Trojček na novo nastajajoče koalicije je uskladil programski del koalicijske pogodbe, si razdelil ministrske funkcije in predstavili večino ministrskih kandidatov. Kot so sporočili, bo novo vlado sestavljalo 19 ministrstev, tri bodo nova, in sicer ministrstvo za solidarno prihodnost, ministrstvo za podnebje in energijo ter ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Poleg 19 ministrstev bo del vlade še urad za Slovence v zamejstvu in po svetu. Mesto podpredsednikov bo v novi vladi pripadlo predsednici SD Tanji Fajon, sicer kandidatki za zunanjo ministrico, koordinatorju Levice Luki Mescu, ki bo prevzel vodenje resorja za solidarno prihodnost, in kandidatu za zdravstvenega ministra Danijelu Bešič Loredanu.

12. maj: Organi stranke Gibanje Svoboda so soglasno potrdili koalicijsko pogodbo, protokole, ministrski razrez in tudi imena ministrskih kandidatov iz kvote stranke. Svet Gibanja Svoboda je sprejel tudi sklep o povezovanju s strankama LMŠ in SAB, ta se bo odvijal pospešeno, tudi zato so obe stranki povabili k sodelovanju v vladi.

13. maj: Novoizvoljeni poslanci so na ustanovni seji s 55 glasovi za in 25 proti za predsednico DZ izvolili podpredsednico Gibanja Svoboda Urško Klakočar Zupančič. V parlamentarni postopek pa je bil vložen tudi predlog sprememb zakona o vladi, s katerim bo nov koalicijski trojček Gibanje Svoboda, SD in Levica začrtal resorje nove vlade.

14. maj: Predsedstvo SD se je med drugim seznanilo z vsebino koalicijske pogodbe ter potrdilo njeno parafiranje. Potrdili so tudi ministrske kandidate stranke. Koalicijska pogodba je tako usklajena med vsemi bodočimi koalicijskimi partnericami in velja za parafirano, so sporočili iz Gibanja Svoboda.

18. maj: V SDS so vložili predlog za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu sprememb zakona o vladi, ki predvideva reorganizacijo vlade s tremi dodatnimi resorji. Prvaki bodoče koalicije so na to odgovorili, da vlado začasno pač oblikovali po dosedanjem razrezu resorjev. Oblikovanje vlade, kot so si jo zamislili, pa Golob pričakuje v roku 45 dni, saj mora pred glasovanjem DZ o predlogu za razpis referenduma preteči 30 dni, šele po zavrnitvi predloga za referendum pa je mogoče glasovanje o predlogu zakona.

19. maj: Potem ko so se na zborih članstva z 99,9 odstotka glasov izrekli za vstop stranke v vlado Roberta Goloba, je tega potrdila tudi konferenca SD.

20. maj: Svet stranke Levica je soglasno potrdil ministrske kandidate stranke. Ministrstvo za solidarno prihodnost bo vodil Mesec, resor za delo Simon Maljevac, resor kulture pa Asta Vrečko. Do sprejema novega zakona o vladi bo sicer Mesec najprej prevzel vodenje ministrstva za delo, Maljevac pa bo državni sekretar.

23. maj: Predsednik republike Borut Pahor je po posvetih z vodji poslanskih skupin ugotovil, da Robert Golob uživa nedvoumno potrebno podporo poslank in poslancev za izvolitev za predsednika vlade. To je Golob izkazal tudi s podpisi 53 poslank in poslancev prihodnje koalicije. Podporo kandidatu za mandatarja so napovedali v SD in Levici, pa tudi predstavnika italijanske in madžarske narodne skupnosti. Članstvo Levice pa je ob polnoči zaključilo enotedenski notranji referendum, na katerem je vodstvu stranke podelilo mandat za vstop v Golobovo vlado.

24. maj: Prvaki Gibanja Svoboda Robert Golob, SD Tanja Fajon in Levice Luka Mesec so podpisali koalicijsko pogodbo vlade v mandatu 2022-2026, ki se oblikuje pod vodstvom Goloba. Med prioritetami med drugim izpostavljajo naslavljanje energetske draginje in podražitve hrane ter pripravo izhodne covidne strategije.

25. maj: Državni zbor je na tajnem glasovanju s 54 poslanskimi glasovi izvolil Roberta Goloba za mandatarja za sestavo nove vlade. Golob je ob tem v DZ vložil listo ministrskih kandidatov.

28. maj - 31. maj: Delovna telesa DZ so opravila zaslišanja ministrskih kandidatov, vsi odbori so ocenili njihove predstavitve kot ustrezne.

1. junij: DZ je s 53 glasovi za in 28 proti potrdil 15. slovensko vlado, ki jo bo vodil predsednik stranke Gibanje Svoboda Robert Golob.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window