četrtek, 16.6.2022
Ljubljana, 16. junija (STA) - Svet pokojninskega zavoda se je danes ob obravnavi predloga dopolnitve pokojninskega zakona, s katerim želi DS spremeniti določanje pokojninske osnove pri prejemnikih nadomestila plače iz invalidskega zavarovanja, ki so to nadomestilo prejemali zaradi dela s krajšim delovnim časom od polnega, zavzel za celovito urejanje invalidskega zavarovanja.
DS želi s predlagano dopolnitvijo zakona odpraviti dvojno obdelavo oz. dvojno znižanje, do katerega prihaja pri določanju pokojninske osnove pri omenjenih prejemnikih. Svet načeloma predlogu sicer ne nasprotuje. Vendar pa so sodelujoči v razpravi med drugim poudarili, da parcialne rešitve v sistemu niso primerne.
Po besedah predstavnice upokojenskih organizacij v svetu Anke Tominšek je še veliko vprašanje, kdaj bo izpeljana nova pokojninska reforma. Za prenovo invalidskega zavarovanja pa bi bil skrajni čas, meni.
Generalni direktor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) Marijan Papež je pri tem posvaril, da bo treba paziti, da se ne bo zgodilo tako kot pri zakonu o dolgotrajni oskrbi. S sprejemanjem slednjega se je namreč tako hitelo, da sprejeti zakon na koncu sploh ni izvedljiv, je opomnil.
Predlogu sprememb pokojninskega zakona, s katerim želi DS razširiti krog upravičencev do dodatka za pomoč in postrežbo na podlagi 100. člena tega zakona, pa je svet nasprotoval. DS želi s predlogom med upravičence vključiti vse otroke, ki za zadovoljevanje osnovnih življenjskih potreb nujno potrebujejo stalno pomoč in postrežbo drugega, a niso slepi. Zdaj so namreč do dodatka za pomoč in postrežbo upravičeni le slepi.
Vendar je svet zavoda danes ocenil, da za predlagano širitev kroga upravičencev ni podlage v vplačanih prispevkih. Pač pa naj se ugotovljena diskriminacija reši sistemsko zunaj pokojninskega in invalidskega zavarovanja, so pozvali. Po pojasnilu predstavnika sindikatov v svetu Aljoše Čeča je izvorna težava sicer prenizek dodatek za nego. V matičnem zakonu bi se ta dodatek moral zvišati, je prepričan.
Generalna direktorica direktorata za delovna razmerja in pravice iz dela na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in članica sveta Katja Rihar Bajuk je pri tem pojasnila, da na ministrstvu že pripravljajo alternativno rešitev, ki bi naslovila ugotovljeno diskriminacijo. Po njenem zagotovilu je ne bodo umestili v pokojninski zakon.
Svet je na današnji seji poleg tega sklenil posredovati sklepe v zvezi z zakonom o dolgotrajni oskrbi, ki jih je že sprejel, tudi novi vladi in pristojnim ministrstvom. Želi, da se upoštevajo pri napovedanem novem besedilu zakona. Tako v skladu z enim od omenjenih sklepov že dodeljenih dodatkov za pomoč in postrežbo ne bi prenašali v zakon o dolgotrajni oskrbi, kot je predvideno, ampak bi ostali v pokojninskem zakonu.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik