STA novice / DZ potrdil preoblikovanje sklada za financiranje razgradnje Neka
sreda, 28.9.2022
Ljubljana, 28. septembra (STA) - DZ je na predlog poslanske skupine SDS sprejel zakon o Javnem skladu RS za financiranje razgradnje Nuklearne elektrarne Krško (Nek) in odlaganje radioaktivnih odpadkov ter izrabljenega goriva iz nje. Z njim se bo sedanji sklad za Nek preoblikoval v nov, javni sklad.
Sedanji sklad za financiranje razgradnje Neka in odlaganje radioaktivnih odpadkov iz Neka je bil ustanovljen na podlagi zakona iz leta 1994 in deluje v skladu s pogodbo med slovensko in hrvaško vlado. Kot določa danes sprejeti zakon, pa se bo preoblikoval v sklad, ki sistemsko in smiselno sledi ureditvi javnih skladov.
Spremembe so potrebne zaradi revizijskih poročil računskega sodišča o obstoječem zakonu ter pomanjkljivosti sedanje ureditve, je v torek v imenu predlagateljev pojasnil Anton Šturbej (SDS). Poleg tega se določbe zakona usklajujejo s priporočili Evropske komisije o upravljanju finančnih sredstev za razgradnjo jedrskih objektov in zagotavlja se racionalizacija poslovanja sklada z namenom nemotenega izvajanja investicije v odlagališče nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov v Vrbini, je dodal.
Zakon ureja obveznost plačila dajatve za razgradnjo Neka in odlaganja radioaktivnih odpadkov. Predpisuje pristojnost določanja višine dajatve in preverjanja ustreznih višin dajatve (ta je od januarja pri 12 evrih na vsako prevzeto megavatno uro elektrike skupine Gen energija), določa organe sklada in njihove pristojnosti ter podrobneje opredeljuje poslovanje sklada.
Poslanci so zakon potrdili soglasno s 75 glasovi. Zadovoljna je tudi vlada. Državna sekretarka na ministrstvu za infrastrukturo Tina Sršen je v torek spomnila, da segajo poskusi ureditve te problematike deset let nazaj. Zakon je izpostavila kot pomembnega za ohranjanje dolgoročnega odgovornega jedrskega programa v Sloveniji.
Zadnje novice
-
Ukrajina in Moldavija naredili nov korak na poti v EU (dopolnjeno)
14.7.2026 -
Odbor DZ prikimal predlogu novele zakona o preprečevanju pranja denarja
14.7.2026 -
DZ bo ponovno odločal o obravnavi novele zakona o javnih uslužbencih po skrajšanem postopku
14.7.2026 -
Iz opozicije zaradi navedb o izobrazbi vnovični pozivi k odstopu Mijiča, Stevanović brez komentarja (dopolnjeno)
14.7.2026 -
V Bruslju podpisali sporazum o prostem gibanju med Gibraltarjem in Španijo
14.7.2026 -
Pri Kallas brez komentarja glede postopka imenovanja Fajon
14.7.2026 -
Bruselj s smernicami za trajnostni turizem v Naturi 2000
14.7.2026 -
Sindikati pričakujejo natančno časovnico usklajevanj v ESS glede demografskega sklada
14.7.2026 -
Ljubljanska občina v parkirni režim v soseskah do konca mandata ne bo posegala
14.7.2026 -
V pilotnem testiranju digitalnega evra bo sodelovala tudi NLB
14.7.2026 -
Spletna objava dopinških prekrškarjev združljiva s pravom EU
14.7.2026 -
Direkcija brez ponovitve razpisa za obnovo postaje Trbovlje
14.7.2026