Portal TFL

STA novice / Prvo leto vlade: Ob referendumih in interpelacijah pristop k strukturnim reformam (I) (tema)

nedelja, 28.5.2023

Ljubljana, 28. maja (STA) - Vlada Roberta Goloba bo 1. junija zabeležila prvo leto mandata. V tem času ji je opozicija postregla z več izzivi, od interpelacij do referendumov. Prvi prioriteti vlade sta bili ob soočanju s stavkovnimi zahtevami javnega sektorja izhodna strategija po pandemiji in spopad z energetsko krizo. Letošnje leto pa je v znamenju napovedanih reform.

Vladna koalicija, ki so jo po lanskih volitvah sestavile Gibanje Svoboda, SD in Levica, je mandat nastopila z obljubami o "normalizaciji države" in napovedmi o drugačni politiki. V prvih mesecih jo je med drugim zaposlovalo sprejemanje ukrepov, ki so odpravljali poteze prejšnje vlade pod vodstvom prvaka SDS Janeza Janše.

Med drugim je tako vlada že drugi dan svojega mandata po blokadi prejšnje vlade imenovala 13 državnih tožilcev, sredi poletja pa je bil ob podpori koalicije v DZ sprejet tudi zakonski predlog proti škodljivim posegom prejšnje oblasti. Pripravil ga je Inštitut 8. marec, zakon pa je v prejšnje stanje vrnil 11 zakonov, spremenjenih v času Janševe vlade, med drugim ureditve na področju svetov izobraževalnih zavodov, kadrovanja v policiji in izključevanja nevladnih okoljevarstvenih organizacij iz postopkov obravnave okoljske problematike. V parlamentarnem postopku je zdaj tudi predlog zakona o povračilu glob, ki so bile predpisane za kršitev covidnih odlokov, za katere se je izkazalo, da so bili neustavni.

Ministrska ekipa je morala takoj zagristi v pripravo ukrepov za blaženje energetske krize in zajezitev morebitnih novih izbruhov epidemije covida-19. Na prelomu v drugo leto svojega mandata pa je vladna ekipa ob smelih napovedih o izvedbi več strukturnih reform in pomislekih, ali bo ob vseh odprtih frontah sploh uspela uresničiti svoje visokoleteče obljube, pred nemalo izzivi.

Na področju zdravstva pred vlado reševanje težav z dolgo brado

Eden najtrših orehov, ki ga bo morala streti Golobova ministrska ekipa, bo zlasti zaradi visokih pričakovanj javnosti in nakopičenih problemov bržkone reševanje zdravstvenega sistema, ki se je znašel v organizacijski, kadrovski in finančni krizi.

Prvo delovno poletje je sicer vlada namenila pripravi ukrepov za zajezitev morebitnih novih izbruhov epidemije covida-19 in interventnega zakona v zdravstvu. Ta je posegel v več zakonov s področja zdravstva, z namenom stabilizirati zdravstveni sistem, rešiti dolge čakalne dobe v zdravstvu in bolnikom zagotoviti ustrezno zdravstveno oskrbo.

Ob vse daljših čakalnih dobah, kot kaže, ta želenih rezultatov za zdaj ni prinesel, je pa vlada v poskusu reševanja vse bolj zaostrenih razmer v zdravstvu v začetku leta začrtala časovnico obljubljene zdravstvene reforme. Prvi koraki ob oblikovanju ločenega plačnega stebra za področje zdravstva in socialnega varstva zajemajo digitalizacijo zdravstvenega sistema in strukturno prenovo Zavoda za zdravstveno zavarovanje (ZZZS).

Zakonsko podlago za omenjena ukrepa je vlada že poslala v javno razpravo, ob napovedi zavarovalnic o dvigu mesečnih premij pa pohitela tudi s pripravo zakonodajnega predloga za preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, kar je bil sicer zadnji predvideni korak v zdravstveni reformi.

Do konca junija pa naj bi glede na zastavljeno časovnico vladna koalicija pripravila še zakonodajo za reševanje problematike družinske in urgentne medicine, prenove nadzora in vodenja javnih zdravstvenih zavodov ter ureditev področja absentizma. Ministrstvo je napovedalo tudi več zakonskih predlogov na področju duševnega zdravja.

Trda plačna pogajanja

Nemalo naporov pa bo po pričakovanjih terjala tudi prenova plačnega sistema v javnem sektorju. Vlada in sindikati javnega sektorja so sicer oktobra lani podpisali dogovor, po katerem so se vsem zaposlenim z oktobrom že dvignile plače za 4,5 odstotka, večini pa so se z aprilom plače dvignile še za en plačni razred, torej približno še dodatne štiri odstotke.

Prav tako je vladna stran z zdravniškim sindikatom Fides oktobra lani podpisala sporazum, ki predvideva ločen plačni steber za zdravstvo. Za tem se je sprožil val zahtev več poklicnih skupin javnega sektorja po dvigu plač in opozorila, da vlada problematiko plač rešuje le za določene skupine, med drugim z decembrskim dogovorom s sindikati v zdravstvu in socialnem varstvu ter spomladanskim na področju vzgoje in izobraževanja. Sodniki medtem na obljubljen dvig plač še čakajo.

Ob napovedanih zaostrovanjih sindikalnih aktivnosti je vladna koalicija v začetku leta začrtala izhodišča prenove plačnega sistema. Osnutek zakona, ki predvideva pet plačnih stebrov in 67. plačni razred, je vlada sindikatom predstavila v začetku aprila. Po več krogih pogajanj, pa še vedno ostajata ključni vprašanji odprave plačnih nesorazmerij in primerljivosti med poklicnimi stebri. Tako so vse glasnejša tudi ugibanja, ali bo pogajanja sploh možno zapreti v zastavljenem roku do 30. junija.

Za višje pokojnine 100-milijonski paket, del upokojencev s protesti zahteva še

Sprejemanje nekaterih zdravstvenih rešitev je civilna družba pospremila s kritikami. Iniciativa Glas ljudstva je ob vse bolj zaostrenih razmerah v zdravstvu pozvala k "ustavitvi rušenja javnega zdravstva".

Kritike vlade pa prihajajo tudi iz drugih delov javnosti. Z zahtevami po dvigu pokojnin so se tako oglasili tudi upokojenci z več shodi v prestolnici. Ti so potekali v organizaciji Inštituta 1. oktober pod vodstvom Pavla Ruparja, sicer nekdanjega poslanca SDS, ki pa po zdajšnjih izjavah sodeč ne izključuje niti možnosti ustanovitve nove stranke upokojencev. S svojimi spornimi in po mnenju mnogih sovražnimi in žaljivimi izjavami si je sicer Rupar zaprl vrata do odločevalcev.

Vlada sicer pomoč upokojencem obljublja v obliki 100-milijonskega paketa več ukrepov. Med njimi je predčasna uskladitev pokojnin za 1,8 odstotka v novembru, ki so jo že zapisali v ta teden noveliran zakon o izvrševanju proračuna s čimer izpolnjujejo obljubo o dvigu minimalne zajamčene pokojnine na 700 evrov pred zaključkom leta. Predviden je že tudi zimski dodatek za upokojence v višini 40 odstotkov letnega dodatka, ki bo izplačan v juniju. V naslednjem letu in pol pa se po napovedih pristojnega ministra Luke Mesca obeta prenova pokojninskega sistema.

Na področju skrbi za starejše bo nemajhen zalogaj za vlado tudi sprejem prenovljenega zakona o dolgotrajni oskrbi. Ministrstvo za solidarno prihodnost je sicer predlog zakona, ki med drugim prinaša združitev dolgotrajne oskrbe pod eno ministrstvo in vzpostavitev vstopnih točk za dolgotrajno oskrbo v okviru centrov za socialno delo, prejšnji teden poslalo v medresorsko usklajevanje. Hkrati je zanj predvidelo le pet delovnih dni javne obravnave, kar je dvignilo nemalo prahu med deležniki. Novemu ministrstvu zadnji rebalans proračuna za področje dolgotrajne oskrbe namenja 108,1 milijona evrov, še 168,1 milijona evrov pa denimo za področje socialne varnosti.

Predlog prenovljenega zakona sicer prihaja po uveljavitvi sprememb zakona o dolgotrajni oskrbi, s katerimi je koalicija začetek izvajanja zakona zamaknila za leto dni. Po mnenju mnogih namreč osnovni zakon, sprejet pod vlado Janeza Janše, v praksi ni bil izvedljiv, čemur so pritrdili tudi volivci na referendumu, ki ga je zahtevala SDS.

Opozicijske lekcije vlado stale precej časa

Opozicijska SDS je s pobudo za referendum vladi prekrižala načrte tudi pri oblikovanju ministrstev, kot si jih je zamislil koalicijski trojček. V začrtani obliki z 20 resorji je vlada tako zaživela šele v začetku letošnjega leta.

Že tri mesece za tem pa se je morala celotna ministrska ekipa ob interpelaciji o delu vlade zagovarjati tudi v DZ. Interpelacijo je ob močni večini v DZ pričakovano prestala, tako kot sta posamezni interpelaciji prestali tudi ministrici Tanja Fajon in Tatjana Bobnar. Kot kaže, pa po letu dni koalicija ostaja trdna in odločena, da mandat izpelje do konca.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
x - Dialog title
dialog window