petek, 16.6.2023
Ljubljana, 16. junija (STA) - DZ se bo v sredo sestal na izredni seji, na kateri bo obravnaval predlog zakona o digitalizaciji zdravstva, enega od zakonskih predlogov v sklopu načrtovane zdravstvene reforme, je sklenil kolegij predsednice DZ. Na zahtevo SDS bo na dnevnem redu tudi predlog za podaljšanje znižanja DDV na energente in razprava o upravljanju območij Natura 2000.
Predlog zakona o digitalizaciji zdravstva je sicer ob predlogu novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju eden prvih zakonskih predlogov, ki ga bodo poslanci obravnavali v sklopu napovedane zdravstvene reforme. Po zatrdilih ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana bo omenjeni zakonski predlog vpeljal digitalno transparentnost v slovenski zdravstveni prostor.
Po načrtih bo zakon v veljavo stopil s 1. januarjem prihodnje leto, ko bo za vse izvajalce zdravstvene dejavnosti iz javne mreže in zasebnike nastopila zakonska obvezna, da posredujejo zdravstveno dokumentacijo v enotni informacijski zdravstveni sistem. Minister sicer polno implementacijo zakon pričakuje do začetka leta 2026.
Na dnevnem redu izredne seje DZ bo na zahtevo SDS tudi predlog spremembe zakona o nujnem ukrepu na področju davka na dodano vrednost (DDV) za omilitev dviga cen energentov, s katerim v SDS predlagajo podaljšanje znižane 9,5-odstotne stopnje DDV na nekatere energente. Predlog zakona je sicer zavrnil že matični odbor DZ za finance, zato je za zakonski predlog parlamentarna pot končana.
Poslanci pa bodo v sredo razpravljali tudi o načinu upravljanja območij Natura 2000. Zahtevo za razpravo so podali v poslanski skupini SDS, kjer menijo, da se mora vlada v sodelovanju z vsemi deležniki dogovoriti o najbolj primernem načinu upravljanja teh območjih. Zato predlaga priporočila, ki bodo po njihovih navedbah omogočala kmetovanje na območju Natura 2000 brez nepotrebnih dodatnih omejitev.
Med drugim DZ v sprejem predlagajo poziv vladi, da pristopi k reviziji območij Natura 2000 in o rezultatih v roku šestih mesecev poroča pristojnima delovnima telesoma v DZ. "DZ vlado poziva, da prilagodi okoljske zahteve za kmetovanje na območjih Natura 2000 na za obstoj kmetijstva vzdržen način in tako, da kmetom ne bodo onemogočale dejavnosti kmetovanja," med drugim še predlagajo v SDS.
Na izredni seji bo DZ sicer obravnaval še predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanje, ki so jo v parlamentarni postopek s ciljem zagotoviti večjo dostopnost do pedagoškega osebja ob zagotavljanju vsaj obstoječe ravni kakovosti v izobraževanju vložile koalicijske Gibanje Svoboda, SD in Levica.
Kolegij predsednice DZ pa se je danes dogovoril tudi o pripravi sklica junijske redne seje DZ, ki se bo začela 26. junija.
Vodja poslancev SDS Jelka Godec pa se je na seji kolegija oglasila z več opozorili glede dela DZ. Po njenih navedbah se je večkrat zgodilo, da k zahtevi za sklic seje odbora DZ za izobraževanje ni bilo priloženega gradiva, prav tako pri drugi obravnavi novele zakona o šolski prehrani v pregledu dopolnil niso bila vidna vsa vložena dopolnila.
Do težav z vlaganjem dopolnil po njenih besedah prihaja tudi na odboru DZ za finance. Med primeri je navedla vlaganje dopolnil v času obravnave novele zakona o izvrševanju proračunov, pri čemer se je po navedbah Godčeve pri vlaganju dopolnil SDS zapletlo, saj so bila njihova dopolnila označena kot nedopustna, medtem ko so bila dopolnila koalicije dopustna. "Ali imamo dvojne vatle, da se na odboru za finance strokovne službe odločajo, da so nekatera dopolnila dopustna ali nedopustna, kadar jih vloži SDS pa se zakomplicira z vsako vejico," se je ob tem vprašala vodja poslancev SDS in pozvala k doslednosti pri dopustnosti vlaganja dopolnil k zakonom.
Hkrati je opozorila, da še vedno čakajo na mnenje zakonodajno-pravne službe DZ o sklicu seje mandatno-volilne komisije, ki se je v začetku maja seznanila s sodbama višjega delovnega in socialnega sodišča o nezakonitosti sklepa programskega sveta Radiotelevizije Slovenije (RTVS) o imenovanju generalnega direktorja Andreja Graha Whatmougha in njegovi nezakoniti razrešitvi direktorice Televizije Slovenija Natalije Gorščak. V SDS namreč menijo, da za seznanitev ni poslovniške podlage, zato so takratno sejo obstruirali in predlagali, da glede pristojnosti za obravnavo te točke pridobijo mnenje zakonodajno-pravne službe.
O delu DZ bodo sicer vodje poslanskih skupin razpravljali tudi prihodnji teden na posvetu pri predsednici DZ Urški Klakočar Zupančič.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki