STA novice / Prihodnji teden znana odločitev o postopku iskanja guvernerja
nedelja, 1.12.2024
Ljubljana, 01. decembra (STA) - Potem ko je DZ zavrnil predlog predsednice republike Nataše Pirc Musar, da se za guvernerja Banke Slovenije postavi Antona Ropa, je do konca prihodnjega tedna pričakovati njeno sporočilo, kako bo nadaljevala postopek izbora kandidata. Sedanjemu guvernerju Boštjanu Vasletu se bo mandat iztekel 8. januarja 2025.
Na poziv predsednice so se poleg Ropa prijavili še državna sekretarka na ministrstvu za finance Saša Jazbec, ki je v tem izboru uživala podporo koalicije, ter viceguverner Milan Martin Cvikl, nekdanji predsednik SID banke Sibil Svilan, izvršni direktor Delavske hranilnice Miha Mihič, ki mu je podporo napovedovala NSi, in sedanji guverner Vasle, ki je užival podporo predsednika stranke SDS Janeza Janše. Ime sedmega kandidata ni znano.
Predsednica republike je DZ v imenovanje predlagala Ropa, saj je po njenem izmed vseh prijavljenih izkazal največ potrebnih izkušenj in je najprimernejši kandidat. Po izidu tajnega glasovanja v DZ je izrazila obžalovanje, da "kriterij najvišje izkazane strokovnosti ni odločilen pri imenovanjih najodgovornejših funkcionarjev v državi". Ob tem je dodala, da odločitev poslancev spoštuje.
Koalicija je bila po javnih napovedih enotna v podpori Saši Jazbec in jo je odločitev predsednice države presenetila. Mandatno-volilna komisija DZ predloga predsednice ni podprla, Rop je nato na tajnem glasovanju v DZ prejel 24 poslanskih glasov. Za izvolitev na guvernersko funkcijo bi jih potreboval 46.
Predsednica republike ima v primeru, ko njen predlog ne uspe dobiti zadostne podpore v poslanskih vrstah, na voljo tri možnosti. Lahko izbere novo ime izmed prejetih kandidatur na pozivu, lahko objavi nov poziv, lahko pa se tudi neposredno odloči za povsem novega kandidata. Časa za to, da sporoči, kakšen bo nadaljnji postopek, ima 14 dni od neuspešnega glasovanja v DZ. To pomeni, da se ta rok izteče v petek.
Sedanjemu guvernerju Vasletu se bo šestletni mandat iztekel 8. januarja 2025. Če do takrat DZ ne bo imenoval novega guvernerja, bo njegove naloge takrat prevzel njegov namestnik in viceguverner Primož Dolenc. Doslej se je trikrat zgodilo, da kandidat, ki ga je predlagal predsednik republike, ni dobil zadostne podpore DZ. Ti kandidati so bili Mitja Gaspari, ko se je potegoval za drugi mandat, Andrej Rant in Primož Dolenc.
Zadnje novice
-
POPRAVEK: Poslanka Kokot s kazensko ovadbo zoper predstavnika nevladne organizacije sprožila nov val kritik
15.5.2026 -
Po predlogu novele zakona o parlamentarni preiskavi možna tožba v upravnem sporu
15.5.2026 -
Državni svet v ponedeljek o vetu na interventni zakon
15.5.2026 -
Ustavno sodišče zavrglo zahtevi za oceno ustavnosti akta o odreditvi preiskovalne komisije o Gen-I (dopolnjeno)
14.5.2026 -
Ustavno sodišče zavrglo zahtevi za oceno ustavnosti akta o odreditvi preiskovalne komisije o Gen-I
14.5.2026 -
Vlada prižgala zeleno luč prizidku osnovne šole za gluhe in naglušne
14.5.2026 -
Vlada se je seznanila z idejno rešitvijo za spomenik slovenske osamosvojitve
14.5.2026 -
ZZZS zvišal cenovni standard za lasulje za onkološke bolnice
14.5.2026 -
Lani največ primerov bolniške odsotnosti doslej (tabela)
14.5.2026 -
Vlada o gospodarskih temah
14.5.2026 -
Za funkcijo evropskega tožilca predlagani Tanja Frank Eler, Matej Oštir in Marjana Grašič
14.5.2026 -
Energetsko intenzivnim podjetjem letos 30 milijonov evrov
14.5.2026