četrtek, 13.3.2025
Ljubljana, 13. marca (STA) - V Sloveniji se s pomanjkanjem zmogljivosti za energetsko izrabo odpadkov soočamo že tri desetletja, kot odgovor na zatečeno stanje pa smo pripravili predlog uredbe, ki bo po sprejemu na vladi podlaga za krepitev področja, so v odzivu na današnje očitke Zbornice komunalnega gospodarstva in drugih deležnikov izpostavili na ministrstvu za okolje.
Kot so zagotovili na ministrstvu, so se na izbruh požara v Centru za ravnanje z odpadki v Puconcih (Cerop) odzvali nemudoma, inšpektorat za okolje in energijo pa pozvali k začetku nadzornega postopka. Po dosedanjih ugotovitvah inšpektorata je bilo v času požara na odlagališču skladiščenih približno 3600 ton gorljivega nereciklabilnega ostanka po obdelavi mešanih komunalnih odpadkov.
Glede omejitev pri izvozu odpadkov, zaradi katerih naj bi po današnjih navedbah Zbornice komunalnega gospodarstva Slovenije (ZKGS) in drugih deležnikov prihajalo do kopičenja lahke frakcije gorljivih odpadkov, ki se pridelajo v regijskih centrih za obdelavo komunalnih odpadkov, na ministrstvu pravijo, da so se omejitve pri izvozu na Madžarsko začele že z letom 2020.
Po navedbah ministrstva ima Cerop trenutno veljavna dovoljenja za izvoz odpadkov v Avstrijo in na Slovaško v skupni količini 18.000 ton. "Odločitev glede izvoza ob veljavnem dovoljenju za izvoz je v domeni poslovne strategije podjetjam," so dodali.
Čeprav se jim zdi razumljivo, da se ob takšnih dogodkih, kot je bil požar v Puconcih, pogosto pojavljajo očitki na račun države, pa ob tem poudarjajo, da "dolgoročne rešitve ne bodo prišle iz političnega obračunavanja in finančnih interesov, temveč iz odgovornega in strokovnega pristopa vseh deležnikov". "Zloraba nesreče za nabiranje političnih točk ne prinaša rešitev - nasprotno, odvrača pozornost od konkretnih ukrepov, ki so nujni za večjo varnost in boljše upravljanje tveganj," so zapisali.
O pozivu k ureditvi področja obvezne državne gospodarske javne službe sežiga komunalnih odpadkov pa so navedli, da se zavedajo pomanjkanja zmogljivosti na tem področju. "S takšno situacijo se soočamo že zadnjih trideset let, a žal v tem času konkretni koraki za rešitev tega vprašanja niso bili narejeni," so dodali.
V lanskem letu so zato, kot so spomnili, pripravili uredbo o opravljanju obvezne državne gospodarske javne službe sežiganja komunalnih odpadkov, ki bo omogočila postopke za izbiro koncesionarjev in gradnjo naprav, ki bodo primarno namenjene energetski izrabi gorljivega nereciklabilnega ostanka po obdelavi mešanih komunalnih odpadkov. "Bodo pa komunalna podjetja in družbe za ravnanje z odpadki tej rešitvi navkljub še vedno odgovorna za pravilno ravnanje z odpadki, ki so del tržne dejavnosti. Te bo v omenjenih napravah mogoče obdelovati, vendar pod tržnimi pogoji," so bili jasni.
Po njihovih zagotovilih že dalj časa vodijo aktiven dialog z zbornico komunalnega gospodarstva, s predstavniki regijskih centrov in s podjetji, ki izvažajo odpadke ter skupaj iščejo rešitve tudi za prehodno obdobje do izgradnje objektov za energetsko izrabo odpadkov v Sloveniji. Ob tem poudarjajo, da gre za "zelo kompleksen sistem, ki zahteva celovito in vključujočo razpravo, saj zadeva interese vrste deležnikov, od komunalnih podjetij, lokalnih skupnosti do nevladnih organizacij".
Po njihovih navedbah intenzivno sprejemajo tudi različne ukrepe, s katerimi želijo v prehodnem obdobju olajšati izvoz mešanih komunalnih odpadkov v naprave v tujini. "V ta namen smo tudi bistveno pospešili postopke za pridobivanje izvoznih dovoljenj, preko ambasad v drugih državah preverjamo možne proste kapacitete, predelovalcem goriv smo posredovali kontakte za preverjanje kapacitet v drugih državah članicah, kjer je termična obdelava odpadkov - tudi mešanih komunalnih odpadkov - sicer povsod tržna dejavnost," so poudarili.
Da bi minimizirali možnosti za tovrstne dogodke, so inšpektorat za okolje pozvali tudi k dodatnim nadzornim aktivnostim na odlagališčih komunalnih odpadkov.
Poleg dolgoročne rešitve, torej potrditve uredbe, s katero bomo omogočili postopke za izbiro koncesionarjev in gradnjo naprav, ki bodo primarno namenjene energetski izrabi gorljivega nereciklabilnega ostanka po obdelavi mešanih komunalnih odpadkov, pa na ministrstvu preučujejo tudi morebitne rešitve za prehodno obdobje do izgradnje domačih objektov.
Te po njihovih pojasnilih vidijo v podelitvi začasnih koncesij ali sklenitvi pogodb s tujimi ali domačimi izvajalci, ki imajo zmogljivosti za sežig, spodbudah za predelovalce odpadkov, ki bi lahko zmanjšali količino odpadkov, namenjeno za sežig, ter tako ublažili pritisk na sistem, in spodbujanju izvoza gorljivih frakcij v države z ustrezno infrastrukturo.
Mnenja na temo ureditve energetske izrabe odpadkov so predstavniki ZKGS, podjetja Cerop in Združenja predelovalcev komunalnih odpadkov GIZ Slocero danes soočili tudi na sestanku v prostorih ministrstva za okolje.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki