Portal TFL

STA novice / Evropski poslanci začrtali pričakovanja glede večletnega proračuna EU (dopolnjeno)

sreda, 23.4.2025

Bruselj, 23. aprila (STA) - Odbor Evropskega parlamenta za proračun je danes sprejel poročilo, v katerem so poslanci izpostavili pričakovanja in prioritete za naslednji večletni proračun EU. Več je treba nameniti za varnost in obrambo, to pa je mogoče le ob večji konkurenčnosti in močnejšem gospodarstvu, je poudaril soporočevalec odbora Siegfried Muresan (EPP).

Sedanji večletni finančni okvir EU se izteče 31. decembra 2027, s sprejetjem poročila na odboru pa se začenja delo evropskih institucij pri pripravi naslednjega večletnega proračuna, je v pogovoru s slovenskimi novinarji v Bruslju dejal Muresan.

Evropski parlament bo o poročilu glasoval maja, predlog večletnega proračuna pa naj bi nato Evropska komisija predstavila julija. Takoj zatem bi se morala po besedah Muresana začeti medinstitucionalna pogajanja, da bi jih lahko končali do konca leta 2026. Države članice bi tako imele leto dni časa za pripravo vsega potrebnega za začetek črpanja sredstev z začetkom leta 2028.

Parlament pogajanj po njegovih besedah ne bo začel z zahtevami po več sredstvih na vseh področjih, vendar tudi ne bo pristal na to, da mora biti proračun omejen na odstotek bruto nacionalnega dohodka (BND), saj to ne zadostuje za soočanje z vse številčnejšimi krizami in izzivi.

"Proračun EU mora bolje odražati nove prednostne naloge EU, kot sta konkurenčnost in obramba, hkrati pa zaščititi dolgoročne prednostne naloge, kot sta kmetijstvo in kohezija," je poudaril.

Večletni finančni okvir EU po letu 2027 mora odražati trenutno geopolitično, gospodarsko in okoljsko realnost, obenem pa mora biti prožen, so poslanci izpostavili v poročilu, ki ga je odbor podprl s 23 glasovi za, devetimi proti in dvema vzdržanima.

Podprl ga je tudi član proračunskega odbora iz Slovenije Matjaž Nemec (S&D/SD), saj izhodišča po njegovem prepričanju ohranjajo vizijo in vrednote EU ter veliko pozornost namenjajo konkurenčnosti gospodarstva, varnosti in obrambi, socialni koheziji in vladavini prava. Kot je še dejal za STA, s tem dokumentom Evropski parlament postavlja pogoje za nadaljevanje trialoga s Svetom EU in Evropsko komisijo.

V poročilu evropski poslanci med drugim poudarjajo, da mora večletni proračun izpolniti naraščajoča pričakovanja državljanov EU v hitro spreminjajočih se geopolitičnih razmerah.

Poslanci v poročilu nasprotujejo zamisli Evropske komisije, da bi se za porabo po letu 2027 v državah članicah uporabil model enotnega nacionalnega načrta, ki se uporablja v okviru instrumenta za okrevanje in odpornost, so sporočili v Bruslju. Poudarili so tudi, da odplačilo stroškov zadolževanja v okviru programa NextGenerationEU ne sme ogroziti financiranja ključnih prednostnih nalog EU.

Evropski poslanci tudi vztrajajo, da mora biti dostop do sredstev EU vezan na spoštovanje vrednot EU in pravne države.

V poročilu je poudarjen nadaljnji pomen kohezijske politike za spodbujanje gospodarskega, socialnega in teritorialnega povezovanja, poglabljanje enotnega trga, zmanjševanje neenakosti ter boj proti revščini in izključenosti.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
x - Dialog title
dialog window