četrtek, 8.5.2025
Strasbourg, 08. maja (STA) - Evropski parlament je potrdil spremembe statusa zaščite volka v EU iz strogo zaščitenega v zaščitenega, da bi ga uskladili z mednarodno konvencijo o varstvu prosto živečega evropskega rastlinstva in živalstva ter naravnih habitatov. Kot so poudarili, bodo lahko države članice zdaj bolj fleksibilno upravljale s populacijo volkov.
Evropski poslanci so predlog Evropske komisije za ciljno spremembo direktive o habitatih, da se status zaščite volkov v EU uskladi z bernsko konvencijo ter se varstveni status volka spremeni iz strogo zaščitenega v zaščitenega, potrdili s 371 glasovi za in 162 proti ter 37 vzdržanimi glasovi.
"Države članice bodo zdaj imele večjo fleksibilnost pri upravljanju populacij volkov in izboljšanju sobivanja z ljudmi ter pri zmanjšanju vpliva rastoče populacije volkov v EU. Sprejemale bodo lahko ukrepe, ki so prilagojeni regionalnim razmeram," so sporočili iz Bruslja.
Kot so poudarili, pa morajo države članice medtem še naprej zagotavljati ugodno ohranitveno stanje volkov. Volka lahko tudi še naprej uvrščajo v nacionalno zakonodajo kot strogo zaščiteno vrsto ter za njegovo zaščito uvedejo strožje ukrepe.
Evropski parlament je v torek sklenil, da bo zadevo obravnaval po nujnem postopku. Da bo osnutek zakona začel veljati, ga mora uradno sprejeti še Svet EU, ki je sicer osnutek podprl 16. aprila.
Svet EU je predlog Evropske komisije za zmanjšanje zaščite volka potrdil lani septembra, potem pa je Bruselj predlog posredoval sekretariatu bernske konvencije, ki ureja zaščito volka. Ta je na začetku decembra lani z 49 glasovi za podprl predlog, sprememba zaščite volka pa je začela veljati s 7. marcem 2025. Po tem datumu je lahko EU začela tudi proces potrditve sprememb direktive o habitatih in s tem statusa zaščite volka.
Sprememba varstvenega statusa volka v okviru bernske konvencije ne bo vplivala na upravljanje te živalske vrste na ozemlju Slovenije, saj na njem volk ni zavarovan v skladu s konvencijo, uveljavljeno leta 1982, so že septembra lani za STA pojasnili na ministrstvu za naravne vire in prostor. Slovenija predlogu Evropske komisije za spremembo statusa sicer ni nasprotovala, glasovanja se je vzdržala.
V nevladni okoljski organizaciji Umanotera pa so februarja letos na ministra za naravne vire Jožeta Novaka naslovili odprto pismo, v katerem so ga pozvali, naj podpre znanstveno utemeljene politike varstva volka in predloži ugovor glede njegove zmanjšane zaščite.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki