petek, 9.5.2025
Ljubljana, 09. maja (STA) - Na kolegiju predsednice DZ so se vodje poslanskih skupin dogovorili o sklicu redne majske seje, ki se bo s poslanskimi vprašanji začela v ponedeljek, 19. maja. Na njej bodo poslanci dokončno odločili o zakonu o medijih, obravnavali pa bodo tudi pobudo za vpis uporabe gotovine v ustavo in predlog zakona o informacijski varnosti.
Pred poslanci bo tretja obravnava zakona o medijih, ki med drugim prvič predvideva državne pomoči za medijsko panogo, omogoča pregled nad medijskim lastništvom in preprečuje medijske koncentracije.
Poslanci bodo obravnavali predlog za začetek postopka za spremembo ustave z osnutkom ustavnega zakona, ki predvideva vpis uporabe gotovine v ustavo. Predlog je DZ predložilo Združenje Povezani smo s 56.267 podpisi.
Po nujnem postopku bodo poslanci obravnavali predlog zakona o informacijski varnosti, s katerim želi vlada okrepiti nacionalni sistem kibernetske varnosti.
Po skrajšanem postopku bodo obravnavali predlog novele zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora, prav tako bodo po skrajšanem postopku obravnavali predlog novele zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju, po katerem bo lahko minister za pravosodje izdal odločbo za odvzem dovoljenja za opravljanje funkcije stečajnega upravitelja, zoper katerega je uveden kazenski postopek.
Na seji bo tudi nekaj zdravstvenih predlogov zakonov. Tretjič bodo poslanci obravnavali predlog zakona o medicinskih pripomočkih, ki med drugim distributerjem in prodajalcem medicinskih pripomočkov prinaša obveznost zagotavljanja kakovosti pripomočkov. Obravnavali bodo tudi vladni predlog zakona o priznavanju poklicnih kvalifikacij v zdravstveni dejavnosti, katerega cilj je, da se postopki zaposlovanja tujih zdravstvenih delavcev poenotijo. Prvič pa bodo poslanci obravnavali predlog zakona o psihoterapevtski dejavnosti, ki slednjo uvršča med zdravstvene dejavnosti, s čimer naj bi se povečala dostopnost in kakovost storitev.
Pred poslanci bosta tudi predlog novele zakona o javnih financah in predlog novele zakona o statusnem preoblikovanju Vzajemne, ki ga je vložila NSi, predvideva pa, da bodo lahko upravičenci delnice prenesli na družinske člane.
Skozi drugo obravnavo bo šel tudi predlog zakona o uveljavljanju delnega povračila nadomestila plače za skrajšani delovni čas, s katerim želi vlada v času kriz in naravnih nesreč zaščititi podjetja in delovna mesta. Predlog novele zakona o Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije pa odpravlja obvezno članstva v zbornici tako za pravne kot fizične osebe, predlog pa tudi poenostavlja volitve v ključne organe zbornice.
S področja znanosti bodo poslanci obravnavali predlog novele zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti, ki zvišuje sredstva za znanost in inovacije ter predlog zakona o Akademiji znanosti za trajnostni razvoj Slovenije, ki bi združevala znanstvenike za reševanje ključnih družbenih izzivov.
Na seji bodo poslanci obravnavali tudi predloge, ki jih je v parlamentarno proceduro vložila NSi in ki naslavljajo romska vprašanja. S predlogom novele zakona o voznikih bi vozniški izpit lahko opravljale le osebe, ki so končale vsaj 7. razred osnovne šole, predlog novele zakona o urejanju trga dela predvideva, da brezposelni, ki po šestih mesecih na zavodu za zaposlovanje ne bi sprejeli dela, ne bi bili več upravičeni do socialne pomoči. Predlog novele zakona o osnovni šoli pa bi šolam ob težjih ali ponavljajočih se kršitvah učenca omogočil izrek dodatnih vzgojnih ukrepov.
Poslanci bodo obravnavali tudi koalicijski predlog zakona o pavšalnem nadomestilu za povzročeno premoženjsko vojno škodo iz druge svetovne vojne, po katerem bi država upravičencem s priznanim statusom žrtve vojnega nasilja izplačala 8000 evrov.
Na seji bodo poslanci odločali tudi o predlogu sklepa o soglasju k statutu Slovenskega inštituta za revizijo, na tajnem delu seje pa bodo obravnavali poročilo o delu komisije DZ za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb za leto 2024.
Na kolegiju predsednice DZ so se sicer dogovorili tudi, da bodo poslanci po skrajšanem postopku obravnavali predlog novele zakona o invalidskih organizacijah, predlog zakona o spremembah in dopolnitvah kazenskega zakonika in predlog novele zakona o morskem ribištvu, predlog novele zakona o sladkovodnem ribištvu.
Vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj pa je na seji kolegija izpostavil, da so po zastrupitvah z vodo v Maximarketu poslanci pričakovali, da bodo tudi od služb DZ dobili kakšno obvestilo. Generalna sekretarka DZ Uršula Zore Tavčar pa je dejala, da DZ o tem ni bil posebej obveščen, zaprosili so za uradne informacije, a jih niso prejeli. So pa tudi v DZ opravili analizo vode in hrane v restavraciji, ki nista pokazali posebnosti.
Cigler Kralj je protestiral tudi zaradi tega, ker je bil odbor DZ za izobraževanje, znanost in mladino, na katerem so na predlog NSi obravnavali medvrstniško nasilje, sklican le dan prej in se odbora zato vsi vabljeni niso mogli udeležiti. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je zagotovila, da bo preverila okoliščine.
Na tajnem delu seje bi morali vodje poslanskih skupin obravnavati še sankcije zaradi kršitev etičnega kodeksa DZ, a jih tudi tokrat odsotnosti vodij poslanskih skupin SDS in NSi niso mogli sprejeti. Sankcije morajo namreč podpreti vodje poslanskih skupin, katerih člani predstavljajo dve tretjini vseh poslancev DZ.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki