četrtek, 15.5.2025
Ljubljana, 15. maja (STA) - Ministrstvi za delo in za finance sta se uskladili glede sprememb višine nadomestila za brezposelnost oz. osnutka novele zakona o urejanju trga dela, je potrdil minister za delo Luka Mesec. V petek bodo tako s socialnimi partnerji nadaljevali pogajanja. S sprejemom novele se mudi, saj je nanjo vezanih 140 milijonov evrov evropskih sredstev.
Osnutek novele zakona bi morali sindikati, delodajalci in vlada obravnavati že na seji Ekonomsko-socialnega sveta minuli petek, a se je zaradi nasprotovanja finančnega ministrstva predlaganemu zvišanju nadomestila za brezposelnost zapletlo, zato je bila ta točka umaknjena z dnevnega reda.
Medtem so se na ministrstvih za delo in finance uskladili, je na današnji novinarski konferenci, sicer sklicani na temo pokojninske reforme, povedal minister Mesec.
V osnutku, ki je bil donedavna v javni obravnavi, je sicer predvideno zvišanje najnižjega in najvišjega zneska denarnega nadomestila za brezposelnost. Najnižji znesek bi znašal 75 odstotkov bruto minimalne plače, najvišji pa bi se začel pri 130 odstotkih bruto minimalne plače in bi postopoma padal do 80 odstotkov, kolikor bi znašal po 12 mesecih brezposelnosti.
Na ministrstvu za finance so danes za STA pojasnili, da so se v pogajanjih zavzemali za določitev višine nadomestila za brezposelnost na način, "ki spodbuja brezposelne osebe, da se čim prej ponovno zaposlijo". "Na ministrstvu v luči skrbi za javnofinančno vzdržnost ves čas zagovarjamo, da je treba nove zakonske obveznosti s trajnimi finančnimi posledicami sprejemati ob upoštevanju vzdržnosti javnih financ," so poudarili.
Ali se osnutek zakona v tem delu zdaj spreminja, ni znano.
Predlagane spremembe zakona o urejanju trga dela so sicer med socialnimi partnerji v večji meri usklajene. Deležniki so po petkovem ESS sporočili, da so se zbližali tudi glede obsega začasnega in občasnega dela upokojencev, zmanjšanega obsega dela za starejše delavce ter sprememb pri posredovanju študentskega dela.
Osnutek namreč predvideva novo omejitev števila ur začasnega ali občasnega dela upokojencev, in sicer se s 60 ur na mesec zvišuje na 85 ur na mesec, razbremenitev starejših delavcev po sistemu 80/90/100, kar bi pomenilo, da ima starejši zaposleni pravico, da po določeni starosti dela z 80-odstotnim delovnim časom, 90-odstotno plačo in 100-odstotno plačanimi prispevki, ter prenos posredovanja študentskega dela na Zavod RS za zaposlovanje.
Tako sindikati kot delodajalci naj bi bili vendarle pripravljeni tudi na delno modifikacijo obstoječe ureditve na področju t. i. mostu do upokojitve.
Danes imajo brezposelni, stari 57 ali več let, oz. tisti s 35 let zavarovalne dobe pravico do 25-mesečnega prejemanja nadomestila že na podlagi desetmesečne zaposlitve v zadnjih dve letih, po novem pa bi starostno mejo zvišali na 59 let, zavarovalno dobo pa na 37 let in hkrati najmanj 16 mesecev v zadnjih dveh letih.
Socialni partnerji se morajo sicer uskladiti o celotnem paketu, je danes opozoril Mesec, ki vendarle pričakuje, da jim bo v petek to uspelo.
Medtem pa so v Klubu slovenskih podjetnikov (SBC) osnutek danes označili za slab. Kritični so do predlaganega zvišanja nadomestila za brezposelnost, saj da bo to "zmanjšalo motivacijo brezposelnih za prehod na trg dela" in "izjemno povečalo stroške davkoplačevalcev", ter do predlaganih zaostritev na področju agencijskega dela.
V tej luči so se obregnili ob predlog, po katerem bi v Sloveniji delavce lahko posredovale agencije iz Evrope le v primeru, da imajo v Sloveniji svojo podružnico, pa tudi ob predlagane dodatne zahteve za posredovanje delavcev in časovne omejitve opravljanja dela z napotenimi delavci pri istem uporabniku na največ 18 mesecev. "Opozarjamo, da bo vse to vodilo v večjo rigidnost zaposlovanja, kar bo znižalo konkurenčnost podjetij," so zapisali v sporočilu za javnost.
Javna obravnava osnutka novele se je zaključila 5. maja. Na ministrstvu za delo so za STA pojasnili, da je bilo največ pripomb fizičnih oseb, med drugim o začasnem in občasnem delu upokojencev, o predlaganih spremembah agencijskega dela, omejitvah pri objavi prostih delovnih mest ter določbah o krajšem delovnem času pred upokojitvijo.
S sprejetjem novele se mudi, saj je od določb, vezanih na spremembe glede mostu do upokojitve, odvisno črpanje 140 milijonov evrov iz načrta za okrevanje in odpornost.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki