STA novice / DZ potrdil novelo zakona o javnih financah
torek, 20.5.2025
Ljubljana, 20. maja (STA) - DZ je s 56 glasovi za in nobenim proti potrdil novelo zakona o javnih financah, s katero se med drugim posodabljajo določbe, ki urejajo pripravo letnih proračunskih dokumentov v povezavi z novimi srednjeročnimi fiskalnimi dokumenti. Danes potrjena novela spada v paket z zakonom o fiskalnem pravilu, ki so ga poslanci potrdili marca.
"Po vsebini za tehnične spremembe veljavnega zakona o javnih financah, ki ga je treba prilagoditi postopkom in dokumentom fiskalnega načrtovanja kot ga določa novi zakon o fiskalnem pravilu," je poslancem danes pojasnila državna sekretarka na finančnem ministrstvu Saša Jazbec. Kot je dodala, se bo z obema zakonoma celovito določil okvir fiskalnega načrtovanja, hkrati pa se s spremembami zakona o javnih financah določajo tudi povezave z letnim proračunskim načrtovanjem.
Kot je v predstavitvi stališč poslanskih skupin dejal Soniboj Knežak (SD), potrditev novele pomeni več možnosti za spoštovanje določb, ki zagotavljajo transparentnost in vzdržnost javno finančnega načrtovanja.
Tudi nepovezani poslanci novelo podpirajo. Kot je dejal Tine Novak, gre za "nujen korak k posodobitvi našega fiskalnega okvira, ki je tesno povezan z že sprejetim novim zakonom o fiskalnem pravilu in sledi prenovljenim evropskim usmeritvam". Predlagane spremembe prinašajo večjo jasnost in sistemsko srednjeročno načrtovanje naše fiskalne politike, se je strinjal Novak.
Da gre po potrditvi zakona o fiskalnem pravilu za drugi korak k postavljanju novega okvira za zagotavljanje javno finančne vzdržnosti, je izpostavila tudi Andreja Živic (Svoboda).
Tudi NSi je noveli prikimala. Rado Gladek (SDS) je medtem opozoril, da bo novela brez odgovorne ekonomske politike ostala le okvir brez vsebine. "Vlada bi se morala namesto na zadovoljstvo z zakonodajnim videzom resno vprašati, kako bomo v prihodnje zagotavljali sredstva, s katerimi bodo ti fiskalni dokumenti sploh imeli realno podlago," je dejal.
Zadnje novice
-
POPRAVEK: Ljubljanski mestni svet potrdil novo ureditev parkiranja v stanovanjskih soseskah
23.3.2026 -
Naftni derivati s torkom kljub znižanju trošarin občutno dražji, cene bodo veljale teden dni (dopolnjeno)
23.3.2026 -
Ljubljanski mestni svet potrdil novo ureditev parkiranja v stanovanjskih soseskah
23.3.2026 -
V novem sklicu DZ 55 moških in 33 žensk (dopolnjeno)
23.3.2026 -
Ministrstvo obrestno mero za ljudsko obveznico dvignilo na tri odstotke
23.3.2026 -
DVK: Zdaj še brez zahtev o ponovnem štetju glasovnic, glede ugovorov SDS možnost pritožbe na DZ
23.3.2026 -
Ustavno sodišče zavrglo pobude zasebnih vrtcev s koncesijo glede božičnice
23.3.2026 -
Ustavno sodišče zavrglo pobudo več sobodajalcev za oceno ustavnosti zakona o gostinstvu
23.3.2026 -
Ustavno sodišče zavrglo pobudo Piratov za oceno ustavnosti sklepa o podražitvi vozovnic LPP
23.3.2026 -
Nemško sodišče zavrnilo tožbo okoljevarstvenikov zoper BMW in Mercedes
23.3.2026 -
EU bo z majem začela začasno uporabljati sporazum z Mercosurjem
23.3.2026 -
POPRAVEK: Pred rezultati glasov po pošti in z DKP Svoboda 7700 glasov pred SDS (tabela)
23.3.2026