ponedeljek, 30.6.2025
Ljubljana, 30. junija (STA) - DZ se bo v petek ob 10. uri sestal na izredni seji, na kateri bodo med drugim razpravljali o novelah zakonov o zaščiti živali in o osnovni šoli ter glasovali o predlogu Levice za razpis posvetovalnega referenduma o višanju obrambnih izdatkov. Zadnja redna seja pred počitnicami se bo začela v ponedeljek, je danes sklenil kolegij predsednice DZ.
Poslanke in poslanci bodo tako v petek odločali o predlogu za razpis posvetovalnega referenduma o višanju obrambnih izdatkov. V koalicijski Levici, ki je predlog vložila, bi volivke in volivce povprašali, ali soglašajo s povečevanjem obrambnim izdatkov Slovenije tako, da bodo ti leta 2030 dosegli tri odstotke BDP letno, kar je trenutno približno 2,1 milijarde evrov. Vlada medtem v svojem mnenju poudarja, da predlog iz vsebinskih, geopolitičnih in nacionalnovarnostnih razlogov ni primeren ter ga ne podpira.
Na izredni seji bodo obravnavali tudi predloga novel zakona o zaščiti živali in o osnovni šoli, o katerih so poslanci splošno razpravo opravili na junijski redni seji. Prvi med drugim predvideva ukinitev reje kokoši v kletkah, obvezno čipiranje mačk in spremenjen način financiranja zavetišč, drugi pa prinaša krepitev vzgojnega delovanja šol in zagotavljanja varnosti ter omejitev uporabe elektronskih naprav.
Prav tako bo pred poslanci vmesno poročilo preiskovalne komisije DZ, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja strank. V drugem vmesnem poročilu komisija po vodstvom Tamare Vonte (Svoboda) ugotavlja, da je SDS zlorabila svoj vpliv in dosegla domnevno nezakonito financiranje medijev Nova24TV, Demokracija in Požareport prek javnih sredstev oz. podjetij, v katerih ima država pomemben vpliv.
Izredno sejo, na kateri bi obravnavali omenjene točke, so zahtevali koalicijski poslanci. Vodja poslancev opozicijske NSi Janez Cigler Kralj je po drugi strani poudaril, da je nedopustno, da DZ v veliki večini odloča na izrednih sejah. Kot je dodal, se na izrednih sejah obravnavajo tudi zakoni, ki bi zahtevali široko in daljšo javno razpravo.
Koalicija je predlagala tudi sklep o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo, o katerem bo DZ prav tako odločal v petek. Kot je ob uvrstitvi predloga na izredno sejo pojasnila predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič, morajo namreč o sklepu odločiti najpozneje do 8. julija.
Pobudo za začetek postopka za razpis zakonodajnega referenduma, podprto s 6500 podpisi, je v DZ vložila Koalicija Za otroke gre! oz. njen vodja Aleš Primc. Pobudniki poudarjajo, da otrok potrebuje tako mater kot očeta in da država nima pravice otroku vzeti očeta. Po navedbah koalicijskih Svoboda, SD in Levica pa referendum o tem zakonu ni dopusten, saj se z njim v celoti odpravlja protiustavnost na področju človekovih pravic in temeljnih svoboščin.
Kolegij predsednice DZ je danes sprejel tudi sklep, s katerim je matičnim delovnim telesom, ki bodo obravnaval točke, uvrščene na petkovo izredno sejo, omogočil delo po 22. uri.
Poslance prihodnji teden čaka še redno zasedanje. Na njem bodo med drugim obravnavali tudi obe vloženi interpelaciji, in sicer ministrice za kulturo Aste Vrečko in ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja. Interpelaciji so vložili poslanci iz vrst NSi in Demokratov.
Med drugim pa na redni seji poslance čaka tudi tretja obravnava predloga zakona o konoplji za medicinske in znanstvene namene ter druge obravnave predlogov zakonov o gostinstvu in o funkcionarjih ter o visokem šolstvu.
Kolegij predsednice DZ je z glasovi koalicije tudi odločil, da bo DZ po skrajšanem postopku obravnaval vladne predloge novel zakonov o upravljavcih alternativnih investicijskih skladov, o investicijskih skladih in družbah za upravljanje, o uvajanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije, o trgu finančnih instrumentov ter o uresničevanju javnega interesa za kulturo.
Kolegij je danes sprejel tudi spremembo pravilnika o mednarodni dejavnosti DZ, ki kot edini pogoj za ustanovitev skupine prijateljstva predvideva število poslanskih skupin, ki so v njej zastopane, in sicer morajo člani prihajati iz več kot polovice poslanskih skupin. Doslej pa je bil pogoj še, da je vsaj en član iz opozicijske poslanske skupine.
Spremembo so podprli v poslanskih skupinah koalicijskih Svobode, SD in Levice, medtem kot so bili proti v poslanskih skupinah NSi in nepovezanih poslancev. "Gre za še en poskus izrinjanja opozicije iz dela tega DZ," je ocenil Cigler Kralj (NSi). Klakočar Zupančič (Svoboda) je zagotovila, da izrinjanja opozicije iz skupin prijateljstva ni in ga tudi ne bo, povabljena bo še naprej, če se bodo odzvali, je pa njihova odločitev.
Po besedah Mateja Tašnerja Vatovca (Levica) zaradi opozicije "ta trenutek ne moremo ustanoviti skupine prijateljstva z državo, ki smo jo priznali lani, s katero vzpostavljamo diplomatske odnose". "Srž problema" je ustanovitev skupine prijateljstva s Palestino, je ugotavljal Cigler Kralj in dodal, da je nesprejemljivo in nedemokratično, da se zdaj želi opozicijo zaobiti. Klakočar Zupančič pa mu je odvrnila, da bi si želela, da opozicija v skupini sodeluje in če bo ta skupina ustanovljena, iskreno upa, da se ji bodo opozicijski poslanci pridružili.
Kolegij je nato sprejel še dopolnitev dogovora in uveljavljene prakse vodenja sej DZ ter dogovor o sklicevanju in vodenju sej delovnih teles, s čimer se določa, da na seji ni dovoljena uporaba avdio oz. video vsebin. Le v okviru dopolnilne obrazložitve predloga predstavitve mnenja vlade ter predstavitve stališč poslanskih skupin je dovoljena uporaba prezentacij, in sicer PowerPoint prezentacije, in statičnih slik z izključno informativno naravo na primer grafi, tabele, zemljevidi, časopisni izrezki, ki predstavljajo lastno intelektualno delo ali vključujejo javno dostopne vsebine.
"Pri uporabi prezentacije mora uporabnik zagotoviti, da vsebina ni žaljiva in nespoštljiva do udeležencev razprave ali do javnosti ter da je vsebina skladna s predpisi s področja varstva osebnih podatkov in avtorskih del. Za nemoteno tehnično izvedbo mora uporabnik prezentacije slednjo najaviti službi DZ vsaj en dan pred sejo, medtem, ko jim mora prezentacijo posredovati vsaj dve uri pred sejo," so določili.
Tudi za ta sklep so glasovali le v koalicijskih poslanskih skupinah, proti so se izrekli v NSi. "Smo za ureditev, ki dopušča nekaj širšo svobodo pri uporabi avdiovideo variant," je pojasnil Cigler Kralj.
Kolegij naj bi danes obravnaval tudi sklepe v zvezi z etičnim kodeksom, a do obravnave ni prišlo, saj je Cigler Kralj napovedal, da bo sejo pred obravnavo te točke zapustil, saj da v NSi ne bodo "zagotavljali sklepčnosti". Predstavnikov poslanske skupine SDS na seji ni bilo.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki