STA novice / Poziv vladi za vzpostavitev odškodninskega sklada za oškodovane v poplavah na Dravi
torek, 29.7.2025
Kranj, 29. julija (STA) - Odvetnica Magda Vraničar, ki zastopa več oškodovancev v sodnih postopkih zoper avstrijski Verbund zaradi poplav na Dravi leta 2012, poziva vlado k vzpostavitvi odškodninskega sklada za vse upravičence omenjenih poplav. Pri tem se sklicuje na lansko sodno odločitev v eni od tožb ter na ravnanje vlade po ujmi v državi leta 2023.
"Na podlagi pravnomočne sodbe Višjega sodišča v Mariboru z dne 18. december 2024, ki je nedvoumno potrdila temeljno odškodninsko odgovornost družbe Verbund za škodo, povzročeno s poplavami reke Drave novembra 2012, vas v imenu številnih nerešenih primerov povrnitve škode uradno pozivam k vzpostavitvi državnega odškodninskega kompenzacijskega mehanizma za vse oškodovance poplav na Dravi leta 2012 iz sistema Ajda," je v odprtem pismu predsedniku vlade Robertu Golobu zapisala odvetnica.
Poudarila je, da ima omenjena sodba, ki se nanaša na Rancarsko društvo Malečnik, precendenčni značaj. "Potrjuje, da je Verbund odgovoren po temelju za škodo, in s tem utemeljuje pričakovanje, da mora biti do povračila škode upravičen vsak, ki je bil registriran v sistemu Ajda kot prizadeti v poplavah novembra 2012 - ne glede na to, ali je individualno vložil tožbo," meni.
"Ob tem je država pri svojem tožbenem nastopu dosegla poravnavo v višini 14,9 milijona evrov, s čimer je Verbund priznal tako obstoj škodnega dogodka kot odgovornost za škodo. Država pa je iz procesov izločila ostale oškodovance, ki so predhodno državi predložili lastna izvedenska mnenja in poravnalne predloge ter prijavili škodo v sistem Ajda," je pojasnila Vraničar.
Leta 2012 je bilo v informacijski sistem Ajda vpisanih več kot 1100 vlog s Koroške in več kot 1000 dodatnih vlog s ptujsko-ormoškega območja. "Ti podatki predstavljajo pravno relevantno evidenco prizadetih, ki so skladno z navodili države prijavili škodo. Omenjeni oškodovanci so do danes ostali brez pravnega ali finančnega varstva," je opozorila.
Vraničar je izpostavila, da je vlada po poplavah v državi avgusta 2023 že vzpostavila neposredni kompenzacijski model, ki temelji na prijavi škode, ne pa na tožbah. "Enako obravnavo pričakujejo tudi za žrtve poplav iz leta 2012. Razlika med enim in drugim dogodkom ni vsebinska, pač pa zgolj kronološka. Razlikovanje oškodovancev po datumu dogodka ni pravno vzdržno niti etično dopustno," je prepričana.
Če vlada ne vzpostavi kompenzacijskega mehanizma za žrtve poplav na Dravi, bo po besedah odvetnice odprla podlago za pritožbe na ravni EU zaradi diskriminatorne obravnave državljanov in neskladja z direktivo o odgovornosti za okoljsko škodo.
Zadnje novice
-
SDS in NSi za ustavno presojo prispevka za dolgotrajno oskrbo za upokojence in popoldanske s. p.
19.2.2026 -
Logaj napovedal ustanovitev komisije za nadaljnjo pripravo smernic za potrjevanje učnih gradiv
19.2.2026 -
Ob redni še pobuda za dodatno, izredno uskladitev pokojnin (dopolnjeno)
19.2.2026 -
Devet članic EU Bruselj pozvalo k preučitvi možnosti za uresničitev pobude My Voice, My Choice
19.2.2026 -
Objavljena pobuda za pripravo DPN za železniško povezavo Brnik-Ljubljana
19.2.2026 -
Informacijski pooblaščenec pri upravljavcih osebnih podatkov ugotovil pomanjkljivosti
19.2.2026 -
Začenja se volilna kampanja za volitve v DZ
19.2.2026 -
Katarina Bervar Sternad - prva ženska na položaju predsednice KPK (biografija)
18.2.2026 -
Koalicija s predlogom za podaljšanje sklepanja pogodb za nenujne reševalne prevoze z zasebniki
18.2.2026 -
DZ sprejel zakon o skladu za financiranje zdravljenja redkih bolezni (dopolnjeno)
18.2.2026 -
Pomurski poslanci s predlogom za boljšo regulacijo naprav, ki obremenjujejo okolje
18.2.2026 -
Nova predsednica sveta Agencije za energijo bo Maja Guštin
18.2.2026