STA novice / Svet EU potrdil spremembe insolvenčne zakonodaje
ponedeljek, 30.3.2026
Bruselj, 30. marca (STA) - Svet EU je danes potrdil spremembe zakonodaje, ki v EU prinašajo poenotenje pravil za postopke v primerih insolventnosti podjetij. Med drugim uvajajo obveznost direktorjev, da pravočasno sprožijo postopek zaščite pred upniki, s čimer naj bi preprečili zmanjšanje vrednosti podjetja, so sporočili iz sveta.
Stečajni upravitelji bodo po novih pravilih prejemali informacije od nacionalnih organov, ki imajo dovoljenje za dostop do nacionalnih registrov bančnih računov in iskanje po njih, ter od tistih, ki so pooblaščeni za čezmejno iskanje za identifikacijo in sledenje premoženja insolventnega podjetja.
Imeli bodo tudi dostop do registrov dejanskega lastništva. Države EU bodo morale prav tako zagotoviti, da imajo stečajni upravitelji, imenovani v drugi državi EU, enak dostop do sodišča kot nacionalni stečajni upravitelji.
Za boljšo zaščito interesov upnikov se uvaja možnost ustanovitve upniškega odbora. Bolje bodo med insolvenčnim postopkom zaščiteni tudi delavci. Ti bodo po uvrstitvi med upnike poleg tega prav tako lahko postali člani upniškega odbora.
Nova pravila prinašajo tudi možnost prodaje dolžnikovega podjetja, ki še posluje, pred začetkom insolvenčnega postopka. Med novostmi so tudi strožji pogoji za direktorje insolventnih podjetij. Ti bodo morali po novih pravilih zahtevo za začetek insolvenčnega postopka z izjemo preventivnega prestrukturiranja vložiti v treh mesecih, sicer bodo prevzeli odgovornost za škodo, povzročeno upnikom.
Spremembe so del zakonodajnih predlogov za okrepitev unije kapitalskih trgov, ki jih je Evropska komisija predstavila decembra 2022. Kot so takrat utemeljili v komisiji, ima vsaka država EU drugačna pravila, kar je velik izziv za investitorje. V nekaterih državah lahko insolvenčni postopek traja sedem mesecev, v drugih pa do sedem let, so navedli.
Nova pravila bodo začela veljati dan po objavi v uradnem listu EU. Države EU jih bodo morale v nacionalno zakonodajo prenesti v roku dveh let in devetih mesecev.
Zadnje novice
-
Fajon: Ugled Slovenije v postopku imenovanja za posebno predstavnico EU zelo očrnjen (dopolnjeno)
20.7.2026 -
Pirc Musar razočarana nad ravnanjem vlade v zvezi z nominacijo Tanje Fajon
20.7.2026 -
Kajzer: Pri postopku imenovanja Fajon za posebno predstavnico EU obstaja sum na hude kršitve (daljše)
20.7.2026 -
EU preiskuje proizvajalce gradbenih kemikalij zaradi suma kartelnega dogovarjanja
20.7.2026 -
Javna obravnava osnutka predloga zakona o nacionalnem demografskem skladu tudi uradno podaljšana
20.7.2026 -
Aliexpressu zaradi več kršitev akta o digitalnih storitvah 550-milijonska kazen Bruslja (dopolnjeno)
20.7.2026 -
Bruselj s smernicami za večjo preglednost na področju umetne inteligence
20.7.2026 -
Združenje nadzornikov: Imenovanje podpredsednika NSi na čelo Borzena slaba praksa
20.7.2026 -
Ustavno sodišče zavrglo pritožbo zoper sklep DZ o potrditvi mandatov poslancem
20.7.2026 -
Zagovornik ugotovil diskriminacijo na podlagi kraja bivanja pri sklepanju naročniškega razmerja
20.7.2026 -
Janša: Saga v zvezi z imenovanjem Fajon je končana
20.7.2026 -
Državnotožilski svet predlogu zakona o Skoku odločno nasprotuje
17.7.2026