Standard MSRP 15: Prihodki iz pogodb s kupci je nadomestil kar nekaj standardov. Prehod na uporabo novih mednarodnih standardov računovodskega poročanja se praviloma izvede z uporabo za nazaj – torej kot bi ga uporabljali že v primerjalnem obdobju. Vendar prav ta standard daje tudi 'poenostavljeno možnost prehoda', vendar je kljub temu treba preračunati učinke na 1. januar 2017 in o tem poročati v letnem poročilu za leto 2017. Ali imate jasno predstavo kako izvesti prehod in katere podatke morate zagotoviti?
MSRP 15 je po prvotni objavi v maju 2014 doživel nekaj sprememb in zamik začetka uporabe na 1. januar 2018, kar nakazuje na težave pri izvajanju standarda, ki ima skupaj z napotki za uporabo in primeri več kakor 300 strani. Opredeljuje nov model petih korakov pri določanju prihodkov. Njihovo izvajanje je pomembno, saj pri številnih primerih ni povsem jasno, katero blago ali storitve se prenašajo in kdaj bodo prenesene ter po kakšni ceni. Hkrati opredeljuje kako se ločijo in pripoznavajo različni stroški povezani s pridobitvijo prihodkov ter nova razkritja.
Zbirka SRS sledi rešitvam v MSRP 15. Tako je bil 24. avgusta 2018 v Uradnem listu RS objavljen SRS 15 (2019) – Prihodki. Prvikrat se bo zgodilo, da standard omogoča zgodnejšo uporabo – torej že v letu 2018. Za razliko od MSRP 15, SRS 15 še vedno obravnava vse prihodke: iz poslovanja, iz financiranja in druge prihodke.
Del seminarskega gradiva je primerjalni prikaz starega in novega standarda v e-obliki (.PDF).
Seminar je namenjen tako uporabnikom zbirke SRS kot zbirke MSRP - pripravljavcem računovodskih izkazov (zaposlenim v kontrolingu, računovodstvu in financah) kot tudi uporabnikom le-teh, torej tudi družbenikom in poslovodstvu ter analitikom in svetovalcem v vlogi uporabnikov računovodskih izkazov ter informatikom, ki morajo poskrbeti za informacijsko podporo.
Silva Koritnik Rakela, uveljavljena predavateljica in avtorica učnih gradiv iz Izobraževalne hiše Cilj, d.o.o.. Svojo poklicno pot je pričela na področju informatike, kot organizatorka na področju računovodstva. V času privatizacije slovenskih podjetij je bila vključena v številne projekte ocenjevanja podjetij in priprave privatizacijskih načrtov, kot pooblaščena revizorka pa je več kot 15 let sodelovala pri revizijah številnih mednarodnih podjetij. V letu 2010 je opravila izpit iz poznavanja MSRP pri ACCA, ki ji daje pravico uporabe naziva DipIFR. Pri Slovenskem inštitutu za revizijo predava pri predmetih SRS in MSRP. V svojih člankih na enostaven način predstavlja sprembe na področju računovodenja.
Prijava na seminarVljudno vabljeni!
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik