Odvetnik je revija za teorijo in prakso odvetniške stroke, seznanja z novostmi in strokovnimi vprašanji pravne stroke. Zbirka obsega arhiv od leta 1998 dalje. Izide 4-5 številk na leto.
Želite dostop do člankov revije?
Brezplačna registracijaSlavko Fartelj
Pred kratim sem na povabilo prof. dr. Boruta Holcmana imel priložnost predstaviti poklic odvetnika študentom 1. letnika Pravne fakultete Univerze v Mariboru. Poleg pravnih podlag je bil namen študentom predstaviti tudi orodja, ki jih odvetniki uporabljamo pri svojem delu, poklicne priložnosti in ostale izzive za prihodnost. Po moji predstavitvi je sledila še predstavitev poklicev sodnik, državni tožilec in notar.
Alenka Košorok Humar
Za Odvetniško akademijo OZS se vsako leto pravzaprav konča in začne s spomladansko Odvetniško šolo v Portorožu.
Andrej Razdrih
Letošnja prireditev ob otvoritvi sodnega leta, ki je 12. februarja 2025 potekala v konferenčni dvorani ljubljanske sodne palače, je bila še posebej slovesna, ker je bila zadnja za predsednika Vrhovnega sodišča dr. Miodraga Đorđevića, ki jeseni zaradi starostne omejitve odhaja v pokoj.
dr. France Arhar
Monetarno samostojnost je nova slovenska država pričakala šele 8. oktobra 1991. Do tedaj je veljala zaveza po Brionskem moratoriju, da bo Banka Slovenije ustavila vse priprave na izdajo novega denarja. Državni zbor je sprejel Zakon o denarni enoti, poimenovani tolar. Naslednji dan se je začela menjava starih jugoslovanskih dinarjev za novo slovensko valuto. Že ta menjava starega denarja z novim je pokazala, da ljudje cenijo stabilen denar, v nasprotju z denarjem, ki je dnevno izgubljal kupno moč, saj mu jo je zmanjševala visoka inflacija.
dr. Luka Vavken
Pri odločanju o priporu se v največji meri srečujeta dve osnovni tendenci, na katerih je zasnovan sodobni kazenski postopek. Tendenca zaščite človekovih pravic in svobode na eni strani ter tendenca učinkovitosti kazenskega postopka oziroma zaščite družbe pred kriminalom na drugi.
mag. Andreja Sedej Grčar in Marko Balažic
Področje spreminjanja obtožbe je z vidika pravice do obrambe v zadnjem času deležno pomembnih premikov – prelomna je predvsem praksa Sodišča EU, kjer je poudarjena dolžnost sodišča, da v primeru posega v obtožbo o tem obvesti obdolženca in mu omogoči učinkovito obrambo. Taka razlaga se čedalje bolj odraža tudi v slovenski ustavnosodni in kazenskopravni praksi.
Andrej Razdrih
Od 24. do 26. januarja 2025 so se v Milanu odvijali dogodki ob otvoritvi sodnega leta 2025, in sicer za območje v pristojnosti Višjega sodišča v Milanu. Slavnostne otvoritve se je udeležil tudi predsednik Odvetniške zbornice Slovenije (OZS) Janez Starman.
Matjaž Voglar
Skupno premoženje je stvarnopravna kategorija družinskega prava in nastane, če so izpolnjeni pogoji, ki jih določa družinskopravna zakonodaja. Družinskopravno zakonodajo sestavljata Družinski zakonik (DZ) ter Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih (ZZZDR), ki se v sodni praksi še vedno uporablja, saj je bistveno, kdaj je premoženje začelo nastajati. To vprašanje sta obravnavala tudi Zakon o partnerski zvezi (ZPZ) in Zakon o registraciji istospolne partnerske skupnosti (ZRIPS). Drugi pol premoženjskega režima zakoncev (partnerjev) je posebno premoženje; to je tisto, ki je bilo pridobljeno pred nastankom zveze ali pozneje, vendar ne z delom, pa tudi stvari manjše vrednosti za izključno osebno rabo (77. člen DZ in prvi odstavek 51. člena ZZZDR).
Tajka Golob Obrenović
Na začetku se spomnimo: – da je po Družinskem zakoniku (DZ) otrok oseba, ki še ni dopolnila 18 let (5. člen DZ); – da otrok, ki je dopolnil 15 let, lahko sam sklepa pravne posle, če zakon ne določa drugače; če so ti posli takšni, da bistveno vplivajo na otrokovo življenje pred ali po polnoletnosti, je potrebno dovoljenje staršev, sicer se veljavnost presoja po Obligacijskem zakoniku (OZ; 146. člen DZ); – da po Zakonu o nepravdnem postopku (ZNP-1) sodišče otroku, ki je dopolnil 15 let in je sposoben razumeti pomen in pravne posledice svojih dejanj, omogoči, da kot udeleženec v postopku samostojno opravlja procesna dejanja (drugi odstavek 45. člena ZNP-1); – da če si interesi otroka in njegovega zakonitega zastopnika nasprotujejo, sodišče postavi otroku kolizijskega skrbnika (peti odstavek 45. člena ZNP-1 in 269. člen DZ).
Neža Miklič
V prispevku bom s primerom prikazala, kako se na izvedbo intervjuja pripraviti in kako ga izvesti, kadar intervju opravljamo z mladostnikom, v našem primeru z mladostnico Metko, ki je domnevna žrtev spolnega napada. Razlaga skozi posamezne faze nam bo omogočila lažje razumevanje mladostnice, predvsem njenega vedenja in odzivanja.
Petja Plauštajner
Mineva že več kot 12 let, odkar je začela veljati Uredba (EU) št. 650/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 4. julija 2012 o pristojnosti, pravu, ki se uporablja, priznavanju in izvrševanju odločb in sprejemljivosti in izvrševanju javnih listin v dednih zadevah ter uvedbi evropskega potrdila o dedovanju (Uredba o dedovanju oziroma UD). V slovenski pravni red je bila prenesena z Zakonom o spremembah in dopolnitvah Zakona o dedovanju (ZD-C); dodano je bilo novo tretje poglavje z naslovom Določbe za izvajanje Uredbe 650/2012/EU, ki ureja vprašanje določitve organov, pristojnih za izvajanje Uredbe o dedovanju.
Jože Hribernik
Z zanimanjem sem se lotil branja članka odvetnika dr. Luigija Varanellija Manipulativne strategije in psihološke tehnike zastonjkarskega izkoriščanja odvetniških storitev.
mag. Andreja Dajčman
Ideja brezplačne pravne pomoči vsekakor ni nova in tudi bitke, ki jih na tem področju bijemo odvetniki, so zelo stare. Brezplačno pravno pomoč so namreč prvi uvedli v Franciji leta 1851, ko so odvetniki nudili pravno pomoč najrevnejšim in za to sprva niso prejemali nobenega honorarja. Kasneje so začeli prejemati zgolj simbolično plačilo. Zaradi tega so odločno in upravičeno protestirali, saj so prejemali smešno nizke honorarje, ki jim jih je izplačevala država in ki so največkrat zadostovali zgolj za pokritje stroškov vodenja spisa. To stanje je okoli leta 1989 v Franciji izzvalo več stavk odvetnikov, ki so zahtevali, naj država čim prej ponovno spremeni predpise.
Andrej Razdrih
Če se boste fotografirali na zanimivem kraju – doma ali po svetu – z našo revijo v roki, bomo fotografije objavili. Ob koncu leto bomo izbrali najbolj duhovito in atraktivno …
dr. Žiga Škorjanc in Ana Pipinič
Uporaba umetne inteligence (UI) pomeni precejšnje tveganje za temeljne pravice, saj takšni sistemi vse bolj vplivajo na ključna področja življenja, kot je dostop do dela, izobraževanja, zdravstvenega varstva in pravosodja. Zlasti obstaja tveganje, da bi uporaba sistemov umetne inteligence (sistemov UI) povzročila diskriminatorne, nepravične ali preprosto objektivno neutemeljene učinke in v končni fazi napačne odločitve. Napake lahko izvirajo iz nepopolnih ali neustreznih učnih podatkov ter iz napačnih ali nenatančnih parametrov za prepoznavanje vzorcev in modelov odločanja. Poleg tega množična uporaba UI vodi v obdelavo (osebnih) podatkov v obsegu, kakršnemu do sedaj še nismo bili priča, kar pomeni izziv za varovanje pravice do zasebnosti in varstva osebnih podatkov.
Andrej Razdrih
V Festivalni dvorani Ljubljana je 12. marca 2025 potekal že tradicionalni glasbeni dogodek – 7. Koncert Pravne fakultete Univerze v Ljubljani.
Borut S. Pogačnik
V stari Grčiji in Rimu so na veliko uporabljali pisane dokumente in v prepisovalnicah so izurjeni pisarji pisali ter prepisovali sporočila, pogodbe in različne druge listine. Že takrat so se številna ponarejanja dogajala v večjem obsegu, kar je pripeljalo do nastanka znamenitega Kvintilijanovega Institutio oratoria (leta 88 pr. n. št.). Ta mojster govorništva se je sicer v svojem delu lotil tudi problematike pisanja.
Andrej Razdrih
Ivan Gorjup, letnik 1948, je diplomiral na Pravni fakulteti v Ljubljani in se pozneje zaposlil kot sodnik na takratnem Temeljnem sodišču v Mariboru. Od leta 1984 do 1991 je bil predsednik Temeljnega sodišča v Mariboru, od leta 1991 do 2012 pa odvetnik v Mariboru.
Andrej Razdrih
Na Vrhovnem sodišču je 13. februarja 2025 potekalo delovno srečanje vrhovnih sodnikov s prvim predsednikom Kasacijskega sodišča Francije Christophom Soulardom, ki je bil dan pred tem tudi častni gost in slavnostni govornik na prireditvi ob odprtju sodnega leta 2025. Srečanja s predsednikom Soulardom se je udeležilo devet vrhovnih sodnic in sodnikov s kazenskega in civilnega oddelka, poleg njih pa tudi predsednik Vrhovnega sodišča RS dr. Miodrag Đorđević. Na pogovor s Soulardom sta bili povabljeni uredništvi revije Odvetnik in TFL Glasnik.
Andrej Razdrih
Dan odvetniške pravne pomoči pro bono je Odvetniška zbornica Slovenije (OZS) prvič izvedla leta 2011. Na njem je sodelovalo več kot 600 odvetnic in odvetnikov, obisk strank je bil zelo velik.
Andrej Razdrih
Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o dedovanju (ZD-D) je bil objavljen decembra lani. Njegov cilj je doseči učinkovitejše vodenje zapuščinskih postopkov, v katerih so dediči neznani, ko dedičev ni ali se odpovedo dedovanju in se zapuščina prenese na Republiko Slovenijo.
Slavko Fartelj
Pomurski območni zbor odvetnikov je obravnaval različno vsebino, vezano na delo odvetnikov, med drugim predloge za vpis kandidatov v imenik odvetnikov in odvetniških kandidatov ter obvestila o izbrisih iz imenika odvetnikov.
Jana Huč Uršič
Vprašanje problematike dedičev odvetnika – družbenika odvetniške družbe
mag. Nataša Mlakar Sukič
V letu 2024 je Skrbniški odbor Sklada OZS za humanitarno pomoč priskočil na pomoč več kot 20 družinam iz socialno ogroženih okolij.
1915 odvetnikov, 124 kandidatov, 190 pripravnikov, 296 odvetniških družb in 27 civilnih odvetniških družb
12. 12. 2024: Andrej Borštnar, odvetnik v Sežani, Partizanska cesta 71 D (zaposlen v Odvetniški pisarni Ozbič d.o.o.), ker se je oodrekel opravljanju odvetniškega poklica zaradi upokojitve.
Alenka Košorok Humar
Odvetniška akademija OZS si je v letu 2024 (kot že vrsto let doslej) zadala obširne cilje in naloge, ki jih je v veliki meri dosegla in opravila. Izvedeni dogodki precej presegajo načrtovane aktivnosti, saj so se kot vsako preteklo izobraževalno »akademijsko« leto že med letom pokazale potrebe in tudi priložnosti za še drugačna poglabljanja znanj, usvajanja novih ter tudi nove priložnosti za sodelovanja, domača in čezmejna, mednarodna.
Slavko Trstenjak
Tudi letos bo med 30. junijem in 4. julijem v Dublinu potekalo mednarodno izobraževanje Legal Skills Through English. Namenjeno je najširši strokovni javnosti, ki želi izpopolniti znanje in praktične spretnosti, uporabne pri vsakdanjem delu. Izobraževanja sem se udeležil lani in izkušnja je več kot pozitivna.
mag. David Pogorevc
Območni zbor odvetnikov Slovenj Gradec deluje, zaradi svoje maloštevilnosti, v glavnem na neformalnih sestankih, korespondenčnih sejah in prek obvestil.
Iris Pensa
S 1. januarjem 2017 je pod okriljem Odvetniške akademije zaživel Mediacijski center. Prvi mediatorji so bili na listo mediatorjev vpisani junija 2017. Mediacija je v zadnjih letih postala prepoznavna kot eden od možnih načinov reševanja sporov in pogosto jo uporabljamo tudi odvetniki. Mediacijski center pomeni dodatno možnost reševanja sporov in je zamišljen kot nevtralen posrednik med sprtima stranema ter ponudnik mediacijske storitve v sporih pred sodiščem in na sodišču.
Zoran Stankič Rupnik
Na povabilo predsednika Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP) dr. Marka Bošnjaka je Odvetniška akademija OZS med 24. in 27. februarjem 2025 organizirala študijski obisk tega sodišča, ki ima sedež v Strasbourgu. Program je pripravila in obisk vodila direktorica Odvetniške akademije OZS Alenka Košorok Humar. V Strasbourg nas je odpotovalo 16 odvetnikov, največ iz Območnega zbora odvetnikov Novo mesto; dolenjski kolegi so s svojo energijo in humorjem poskrbeli, da obisk ni bil zgolj študijski.
Klavdija Kerin in mag. Aleš Velkaverh
Na oktobrski seji Stalnega odbora CCBE v Bruslju se je uvodoma predstavila estonska odvetnica Imbi Jürgen, ki kandidira za položaj tretje podpredsednice CCBE. Kandidatka je izpostavila zlasti lastno izkušnjo in izkušnjo njene države (Estonije), ki je v zadnjih 30 letih doživela korenito preobrazbo iz države Sovjetske zveze s komunistično ureditvijo v sodobno demokratično družbo z izrazito digitaliziranim pravosodjem.
Klavdija Kerin in mag. Aleš Velkaverh
Plenarna seja CCBE, ki je potekala 22. novembra 2024 v Bruslju, se je začela s slovesno podelitvijo nagrade CCBE za človekove pravice za leto 2024. Prejeli so jo odvetniki Pravne klinike Fundacije Panzi za njihovo izjemno predanost in pogum pri zaščiti človekovih pravic, zagotavljanju dostopa do pravnega varstva in krepitvi vladavine prava v Demokratični republiki Kongo.
Fadi Abbas
V imenu Palestinske odvetniške zbornice vam želim srečno novo leto, polno miru in blagoslova.
Alenka Košorok Humar
V ljubljanskem območnem zboru odvetnikov so se lani zvrstili številni dogodki in druženja, na rednih mesečnih sestankih zbora in tudi izven naših ustaljenih zborov. Naša predavanja so vedno povezana z aktualnimi pravnimi in drugimi življenjskimi temami, ki jih predlagajo naši člani. Po predavanjih se ponavadi razvijejo še plodna diskusija, klepet in prijetno koktajl druženje članov zbora, kjer se prižigajo tudi inspiracije za nadaljnje delo zbora.
mag. Boštjan Štrasner
Območni zbor odvetnikov Koper se je v preteklem letu redno sestajal, a vsakič na drugi lokaciji, saj smo si zadali nalogo spodbujanja trajnostnega in lokalnega gospodarstva.
Klavdija Kerin
V letu 2024 smo se člani krškega območnega zbora odvetnikov srečevali na sejah zbora, na katerih smo obravnavali različne aktualne teme, predvsem seveda tiste, ki se dotikajo dela odvetnikov in položaja odvetništva v družbi ter stanja v pravosodju na splošno. V vsakem pogledu je bilo leto pestro.
Vesna Bajec
Dolenjski območni zbor odvetnikov je v letu 2024 štel 42 odvetnic in odvetnikov.
mag. Andrej Janežič
Območni zbor odvetnikov Celje je leto 2024 začel z izobraževanji, nato pa zaradi vremenskih razmer ni bilo izpeljano tradicionalno smučanje zbora.
mag. Andreja Dajčman
Območni zbor odvetnikov v Mariboru se je v letu 2023 redno srečeval na sestankih zbora. Zaradi pomanjkanja povezanosti in angažiranosti članov pa je bil še večji poudarek na druženju in povezovanju članov na manj formalnih dogodkih.
Lara Savnik
Izvršilni odbor kranjskega območnega zbora odvetnikov se je v letu 2024 sestajal na rednih mesečnih sejah, na katerih smo pretežno obravnavali tekočo problematiko ter izdajali mnenja o kandidatih za odvetnike in odvetniške kandidate. Nekaj sej smo opravili tudi korespondenčno.
Gregor Resnik
Preteklo leto je bilo v znamenju volitev v organe ptujskega območnega zbora odvetnikov in organe Odvetniške zbornice Slovenije (OZS). Potekali so tudi redni sestanki, izobraževanja članov in tradicionalna zabava ob koncu leta.
Martina Golob
Juridicum je ime pravne fakultete na Dunaju. Gre za zelo moderno stavbo, ki je v letu 2024 praznovala svojo 40-letnico. Pred 30 leti sem jo imela možnost spoznati, ko sem tam študirala pravo.
Ivan Šalinovič
V Zlati predavalnici Pravne fakultete (PF) Univerze v Ljubljani je 7. januarja 2025 potekala znanstvena konferenca »Utemeljevanje pravnih odločitev«, ki sta jo soorganizirali Slovenska akademija znanosti in umetnosti (SAZU) in PF Univerze v Ljubljani. Zbrane sta uvodoma nagovorila predsednik SAZU akad. prof. dr. Peter Štih in dekan ljubljanske PF prof. dr. Miro Cerar.
Andrej Razdrih
Na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani je 7. marca 2025 potekala javna predstavitev znanstvene monografije Martin Pegius (1519–1592) – Življenje in delo kranjskega učenega pravnika. Knjiga je izšla pri Založbi Pravne fakultete.
Andrej Razdrih
V tiskani izdaji revije Odvetnik, št. 5 (118) – zima 2024, nam jo je zagodel tiskarski škrat; objavili smo namreč fotografijo prvega dela trilogije o ljubljanskem odvetniku Aleksandru Petanu. Kriminalni roman je napisal Vito Komac. V članku oziroma reviji, ki je dostopna tudi na spletni strani Odvetniške zbornice Slovenije ter na portalih Tax-Fin-Lex in IUS-INFO, smo napako popravili in objavili pravo naslovnico.
Stanislav Fortuna
Jonathan Swift (1667–1745) je v svojem klasičnem delu Guliverjeva potovanja neusmiljeno razgaljal in bičal angleško družbo 17. in 18. stoletja. Med drugim se je zapičil tudi v pravnike, zlasti v odvetnike in sodnike.
mag. Andreja Sedej Grčar in Marko Balažic
Avtorja obravnavata razmerje med pravico do obrambe in pristojnostjo sodišča posegati v obtožbo, zlasti v zvezi s spremembo pravne opredelitve kaznivega dejanja. V prvem delu se osredotočita na slovensko kazenskopravno ureditev glede identitete med obtožbo in sodbo ter opredelita meje dopustnih posegov sodišča v obtožni akt.
Neža Miklič
Pridobivanje informacij, zlasti od otroka in mladostnika, je obrt, ki jo mojstrsko pilimo s permanentnim učenjem. V intervju z mladostnikom vstopamo preudarno in vedno pripravljeni.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki